Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37
  1. #1

    Domyślnie Wybór obiektywów do D300

    Witam
    Stoję przed zakupem wymarzonego D300. Cena tego aparatu nie jest niska, ale jednak po przeczytaniu testów i opinii użytkowników tej "maszyny" zdecydowałem, że to jest "TO". Kwota, która pozostaje mi na zakup obiektywu(obiektywów) to 2000-2500zł. Po wydaniu tych pieniążków przez dłuższy okres nie będę mógł sobie pozwolić na jakiekolwiek zakupy, więc te decyzja jest dla mnie bardzo ważna. We wrześniu rozpoczynam studia o kierunku - fotografia i potrzebuje "czegoś" w miarę uniwersalnego i użytecznego na najbliższe kilka lat. Oto moje opcje:

    - Nikon 16-85mm f3.5-5.6G ED AF-S DX Lens + cos do tego
    - Nikon 18-70mm F3.5-4.5 G AF-S DX Lens + Nikon 70-300mm f4.5-5.6 G AF-S VR IF-ED Lens
    - Nikon 18-70mm F3.5-4.5 G AF-S DX Lens + Nikon 55-200mm f4-5.6 G AF-S DX VR IF-ED Lens
    - Nikon 24-120mm f3.5-5.6 G AF-S VR IF-ED Lens
    - lub coś Sigmy albo Tamrona?

    Od czytania testów już mnie głowa boli, wiec prosiłbym o opinie ludzi którzy są posiadaczami tego sprzętu lub posiadaja wiedzę na ten temat.
    Artur

  2. #2

    Domyślnie Odp: Wybór obiektywów do D300

    Napiszę krótko, a inni pewnie umotywują - kup tańsze body i będziesz miał więcej pieniędzy na szkła.

    Poza tym nikt nie pomoże Ci, jeżeli nie sprecyzujesz swoich potrzeb (tj. do czego będziesz te obiektywy wykorzystywał). Widać, że chcesz mniej więcej pokryć zakres od szerokiego kąta do tele, ale nic więcej nie wiadomo.

    I jeszcze jedno - osobiście wolałbym szkła mniej uniwersalne, a lepsze (co głównie sprowadza się do hasła jaśniejsze). Nie widzę w Twoim wykazie jasnych zoomów albo stałek, a właściwie są tylko (prawie) najtańsze plastiki. Nie widzę też lampy.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Wybór obiektywów do D300

    Wszystkie wymienione przez Ciebie nikkory to relatywnie ciemne, spacerowe zoomy. Obawiam się, że zadań stawianych przed studentem fotografii raczej za ich pomocą nie wykonasz. Za porównywalne (lub nieco większe) pieniądze kupisz coś mniej wygodnego, lecz dającego większe możliwości.A od czytania niestety nie uciekniesz. Świadomie nie daję żadnych podpowiedzi odnośnie szkieł.
    D700, MB-D10, D80, MB-D80, N16-35/4G VR, N 24-70/2.8G, N18-200VR, N 70-200 2.8VR, N AF85 1.4D, T90 2.8, N50 1.8D, N24-85ED, SB-800, SB-600, SB-28DX, ringflash Delta, MF 055 XPROB

  4. #4

    Domyślnie Odp: Wybór obiektywów do D300

    Najbardziej interesuję mnie fotografia dokumentalna .... ale wcale sie nie zarzekam, że pozostane przy tym na stałe i bedzie to moje jedyne zajęcie. Rozpoczynając nauke fotografii zamierzam poszerzać wiedze w tym kierunku, a także dążyć do ukierunkowania, upewnienia sie, wyboru tego w czym czuje się najlepiej i co najlepiej mi wychodzi. Zdaje sobie sprawę, że szkła które wyżej wymieniłem są to "prawie najtańsze plastiki", jasność ich mozna by nadrobić wyższym ISO, z którym D300 ponoć dobrze sobie radzi ... a zależy mi jak juz wspomniałem na obiektywie(obiektywach) troche nieladnie to brzmii - uniwersalnych, które bedą mi służyć w rożnych sytuacjach w czasie nauki, więc staram sie pokryć zakres od szerokiego do tele... Możliwe, że jestem w błedzie i powinienem się skupić na szerokokątnym, standardowym i małym tele. Czyli 18-70 i do tego stałka 50mm 1.8 a odpuścić sobie np 200mm tylko obawiam sie, że bedzie mi poźniej tego brakować a niestety nie będę w stanie pozwolić sobie na jeszcze jeden obiektyw.
    Proszę o rade ...

  5. #5
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 773

    Domyślnie Odp: Wybór obiektywów do D300

    zestaw 3 jest gorszy od zestawu 2 (ale za to tańszy), gorsza jakość tele i krótsza ogniskowa.
    obiektyw nr 4 - odpuść sobie.
    zostaje nr 1 albo 2.
    ja bym zmodyfikował zestaw 2 i kupił Tamrona 17-50/2.8 w nowej wersji z silnikiem i nikkora 70-300 VR.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #6

    Domyślnie Odp: Wybór obiektywów do D300

    Tamron 17-50 2.8 to calkiem przyzwoite szklo i zamiast tele 70-300 jednak pokusil bym sie o 85mm 1.8 co napewno na studiach fotograficznych sie przyda a jak nie to przynajmniej fajne portrety laskom mozna robic
    Tamron 17-50 i Nikkor 85 1.8 to moje typy!

  7. #7

    Domyślnie Odp: Wybór obiektywów do D300

    Dziekuje za ta propozycje tylko Tamron 17-50 2.8 troche jest droższy od Nikona 18-70 wiec musiałbym uciąć na 2 obiektywie 70-300 na 55-200 .... ale to brzmi calkiem niezle ...

  8. #8

    Domyślnie Odp: Wybór obiektywów do D300

    Rozważ jeszcze raz kwestię samego body - czy rzeczywiście potrzebujesz bezwględnie wysokich i czystych ISO ? Czy nie nadrobisz tego jaśniejszymi szkłami ? Wg mnie zakup D80/D200 + garść szkiełek byłby korzystniejszy.

  9. #9

    Domyślnie Odp: Wybór obiektywów do D300

    Kwestie wyboru pomiędzy D80/D200/D300 przerabiałem przez ostatnie 1,5 miesiąca, z całym szacunkiem ale pozostane przy D300.

  10. #10

    Domyślnie Odp: Wybór obiektywów do D300

    Zbigniew daje dobre rady - ale skoro zdecydowałeś na d300 to może weź pod uwagę 18-200/3,5-5,6 vr? to uniwersalne szkło, przyzwoite optycznie, ma vr, który działa bardzo dobrze.To najlepszy zoom w tym zakresie na rynku. Do tego dobra 50/1,8 lub jak starczy Ci kasy 35/2. Pomyśl też o lampie. Ja długi czas robiłem na metzu, chyba 32, który z d70s miał tylko automatykę tyrystorową i manual - było ciężko, ale zapewniam, że można.
    Dodam jeszcze, że osobiście nie jestem fanem szkieł firm niezależnych.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •