Close

Strona 14 z 15 PierwszyPierwszy ... 412131415 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 131 do 140 z 150
  1. #131

    Domyślnie

    zrobiłem test, może się ktoś wypowiedzieć?

    Nikon D5100 N18-105VR

  2. #132

    Domyślnie

    Czy aby nie przesadziłeś z tym zdjęciem?
    Nikon

  3. #133

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez L.mArK Zobacz posta
    zrobiłem test, może się ktoś wypowiedzieć?
    Mogłeś dać link, zamiast wklejać, ale pewnie zaraz jakiś mod poprawi może.
    Zdjęcie trochę źle wykonane, gdyż prawa dużo ostrzejsza od lewej. Wydaje się być niewielki backfocus, więc jeżeli masz mikrokorektę w puszce, to będzie to w jej zasięgu. Natomiast należy pamiętać, że to jest ostrzenie na małych dystansach tylko. Należy sprawdzić jeszcze dystans średni (2, 5, 10 metrów) i nieskończoność. Wówczas będzie pełniejszy obraz tego, co szkło sobą reprezentuje. Co więcej, w świetle dziennym i żarowym lub świetlówkowym efekty mogą być różne, jeżeli puszka niezbyt dobrze z obiektywem współpracuje, więc to kolejna zmienna. Nie ma lekko.

  4. #134

    Domyślnie

    faktycznie przegiąłem z rozmiarem

    zrobiłem drugi test, ogniskowa 105, przysłona 5.6 odległość ok 2m.

    1. ustawianie ostrości ręczne:
    http://imageshack.com/a/img203/8814/ddg1.jpg

    2. ustawienie ostrości automatyczne:
    http://imageshack.com/a/img39/7053/4j10.jpg

    zrobić jeszcze test z mniejszej odległości na ogniskowej 18mm i przysłonie 3.5?
    Nikon D5100 N18-105VR

  5. #135

    Domyślnie

    Bez mikroregulacji w korpusie ja bym się dwa razy zastanowił, czy wybrać taki obiektyw. Problem polega na tym, że ma backfocus, a nie frontfocus. A to oznacza, że przy wszelakich portretach twarz będzie niewystarczająco ostra. Tak podejrzewam. Oczywiście można próbować kalibrować puszkę lub obiektyw w serwisie.
    Obiektyw 18-105 należy sprawdzić przede wszystkim na dużych odległościach, rzędu kilku metrów. Na kilku ogniskowych. 18mm, 24-28mm, 50mm, 105mm. Znam praktycznie z pierwszej ręki przypadek, kiedy to właśnie jeden zakres (szeroki kąt) się rozjeżdżał w sposób uniemożliwiający użycie. Serwis sobie z tym jednak radzi w razie czego. Zazwyczaj.

  6. #136

    Domyślnie

    Kadruj tą kartkę tak, by w całości pokryła widoczność obiektywu. I nie zapominaj by aparat był pod kątem 45 stopni względem tablicy testowej (bądź tablica względem aparatu). To tego testu musisz się po protu przyłożyć- im dokładniej dokonasz tym mniej wątpliwości.

    Cytat Zamieszczone przez mOSAd Zobacz posta
    Obiektyw 18-105 należy sprawdzić przede wszystkim na dużych odległościach, rzędu kilku metrów.
    Co rozumiesz przez pojęcie "kilku metrów"? Przy ogniskowej 105 mm i f/5.6 głębia ostrości obiektu fotogragowanego z 8 metrów wynosi około 1 m więc wydaje mi się, że wtedy nie określi czy obiektyw ostrzy poprawnie.
    Ostatnio edytowane przez nikoniarz ; 24-01-2014 o 00:16

  7. #137

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nikoniarzd3100 Zobacz posta
    Co rozumiesz przez pojęcie "kilku metrów"? Przy ogniskowej 105 mm i f/5.6 głębia ostrości obiektu fotogragowanego z 8 metrów wynosi około 1 m więc wydaje mi się, że wtedy nie określi czy obiektyw ostrzy poprawnie.
    Należy skorzystać wówczas ze zdrowego rozsądku i użyć dostępnych przedmiotów typu opakowania z napisami, butelki, kartony, karty, bateryjki itd. Wbrew pozorom to, że głębia ostrości obejmuje duży obszar nie oznacza, że wszystko w niej jest jednakowo ostre. Głębia ostrości jest pojęciem dość umownym i jej kalkulacja opiera się na pewnych założeniach (oglądanie odbitki z typowej odległości), które tracą znaczenie, jeżeli tylko analizujemy obraz w znacznym powiększeniu. Poza tym, obiektywy mogą na tym dystansie dawać pomyłki rzędu kilkunastu centymetrów, co będzie już zauważalne przy złym rozkładzie głębi. Zauważ, że na zdjęciach powyżej punkt zerowy łapie się w głębi tuż tuż - na jej bliższym krańcu (jeżeli w ogóle). Przy fotografii odległych przedmiotów, głębia może się jeszcze dalej przesunąć w tył i to, w co wcelujemy, wypadnie z niej całkowicie.

  8. #138

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbigniew Zobacz posta
    Cześć !

    Pojawiające się na forum pytania, które dotyczą sprawdzania obiektywów przy zakupie, zmotywowały mnie do napisania kilku słów o moich doświadczeniach . Nie jestem sprzętowym onanistą, który codziennie robi testy z linijką lub bateryjkami, ale lubię czasami kupić sobie jasne szkiełko, szczególnie takie, które nie kosztuje za dużo. A w takich przypadkach niestety często wymagane jest sprawdzenie jak obiektyw współpracuje z aparatem.

    Powyższą rzecz wykonać to można na wiele sposobów, oczywiście najkorzystniej mieć obiektyw w domu i porobić normalne zdjęcia. Niestety jednak najczęściej konieczność sprawdzenia szkiełka występuje w sklepie przy jego zakupie. W takim przypadku warto zabrać ze sobą coś, co nam pomoże w sprawdzeniu szkła. Drukowanie kartki do sprawdzania BF/FF to jeden pomysł (choć nie do końca dobry – patrz dalej) – można spróbować inaczej. Ja biorę ze sobą normalny metr krawiecki albo nawet linijkę. Warto jednak mieć świadomość, że pola pomiaru ostrości w aparacie mają niezerową powierzchnię, więc raczej nie powinno się ostrzyć na obiekty inne, niż prostopadłe do osi optycznej obiektywu (innymi słowy pomiar na kartkę do sprawdzania BF/FF jest mniej dokładny niż w przypadku skorzystania z patentu takiego jak na optyczne.pl). Dlatego warto też mieć dodatkowy obiekt, który będzie robił za cel.

    Poniżej kilka przykładów jak sobie można sprawdzać (po lewej przeskalowany i nieco ścięty kadr, po prawej crop):

    1) Linijka na statywie, przy czym ostrzymy nie na linijkę, ale na coś, co udaje element prostopadły do osi optycznej – tutaj śrubka; trzeba to robić oczywiście z odpowiedniej odległości i na odpowiedniej przysłonie, aby było dobrze widać skalę; (test robiony w Sigma Pro Centrum w Warszawie); wynik testu – jest w miarę, choć mogłoby być lepiej.



    2) Sprawdzenie nieco bardziej partyzanckie, które stosuję m.in. w warszawskim Interfoto, gdzie wisi kalendarz Ostrzymy sobie pod odpowiednim kątem z odległości 1-2 metrów na odpowiedni dzień i patrzymy jak się rozkłada na zdjęciu głębia ostrości – tutaj na „13” – widać, że jest BF (lub błąd autofocusa!). Ten test jest nie do końca poprawny (patrz dalej)



    3) Można zbudować prowizoryczny zestawik udający ten profesjonalny – mamy miarkę do obserwacji i obiekt, na który ostrzymy i który jest odpowiednio ułożony. Taki obiekt powinien być też odpowiednio kontrastowy (najlepszy mocny wzorek), aby autofocus nie miał problemów z trafieniem



    4) Teraz coś podobnego, tyle że do prób na większą odległość. Można zastosować na dół gazetę/magazyn z dużymi napisami, aby było widać co jest ostre. Zmieniając kąt, pod jakim robimy zdjęcie, zmniejszamy też obszar gdzie będzie ostro – trzeba popróbować. Tutaj jest lekki FF ((lub błąd autofocusa!). Widać też, że linijkę stosuję na skali calowej, a nie centymetrowej, dlatego warto mieć kilka wzorców o różnych skalach (czasami można nawet na karce narysować kilka kresek w odpowiedniej odległości).



    5) Ostatni przykład – wykorzystanie istniejących obiektów – tutaj tapety. Szukamy czegoś, co ma regularną fakturę – tapeta, biurko, ale też z dalszych odległości żaluzja, mur, itp. i umieszczamy w pewnym miejscu jakiś obiekt, który będzie służył do zaczepienia ostrości. Oczywiście obiekt powinien być kontrastowy i umieszczony prostopadle do osi obiektywu.



    Warto pamiętać:
    • Dobrze jest kilka razy zrobić próbę typu wyostrzenie na obiekt – wyostrzenie na dalszy plan – znowu na obiekt. Pamiętajmy, że autofocus się może nieraz mylić, dlatego zadbajmy o zrobienie odpowiedniej próbki, aby potem wyciągać odpowiednie wnioski.
    • Do wszystkich tych prób aparat powinien być na statywie, a przynajmniej powinniśmy się o coś oprzeć.
    • Ustawienie ostrości dla różnych pól ma różną dokładność (niektóre czujniki są krzyżowe, inne nie) – najlepiej zacząć od pola centralnego.
    • Pola wyświetlane w wizjerze nie pokrywają się idealnie z tymi miejscami, gdzie znajdują się czujniki służące do ustawiania ostrości.
    • Jeżeli jest możliwość sprawdzenia poprawności ostrzenia na dalszą odległość, to jest to lepsze niż na krótszą (np. lepiej na 5 metrów niż na 50cm, bo wszystko lepiej widać).
    • Warto wreszcie pamiętać, że głębia ostrości powinna rozkładać się odpowiednio 1/3 przed i 2/3 za miejscem wyostrzenia. Innymi słowy punkt, na który łapiemy ostrość powinien być w 1/3 obszaru ostrego na zdjęciu.
    • BF/FF występuje w różnych szkłach i w różnych systemach, ale nie należy się go doszukiwać akurat u siebie !
    Rada ostatnia i najważniejsza – jeżeli nie musisz, to niczego nie sprawdzaj - rób zdjęcia !

    Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś porady, zachęcam do ich opublikowania w wątku. Ja przedstawiłem swoje, amatorskie doświadczenia.

    Opis super, ale czy linki ma ktoś aktualne do zdjęć?
    Nikon D610, N85/1.8G, N35/1.8G

  9. #139

    Domyślnie

    Czy ktoś ma obrazki z pierwszego postu ? Szukam jak sprawdzić obiektyw w sklepie i... no tutaj nie ma obrazków.

  10. #140
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Kartka zadrukowana tekstem, celujesz pod 45 stopni w jeden wiersz i sprawdzasz czy trafił.

Strona 14 z 15 PierwszyPierwszy ... 412131415 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •