Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 36
  1. #1

    Domyślnie Mydlane foty z D80

    ja mam może nietypowe pytanko.

    D80 + kitowy 17-80 posiadam od kilku dni i jestem na etapie zapoznawania się ze sprzętem. Cyknąłem dziś )na czyjąś notabene prośbę) kilka fotek na największej dziurze i na szerokim kącie.

    Zrzuciłem foty na kompa i odpaliłem je w Infranie. Na full screenie straszne mydło wyszło. Po zmniejszeniu i wyostrzeniu jest ładnie ale to chyba nie o to chodzi żeby każdą fotkę zmniejszac i ostrzyc...

    Słyszałem że takie mydło to normalka przy kitowym szkle i największej dziurze....... Czy ktos mógłby się do tego ustosunkowac ?

  2. #2

    Domyślnie

    Nie jesteśmy tu jasnowidzami. Musisz pokazać fotkę abyśmy mogli się wypowiedzieć. Ale 18-70 wypada całkiem nieźle. Zobacz test na http://optyczne.pl. Ale chyba nie oglądasz cropów?
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  3. #3

    Domyślnie

    Ustosunkowuję się: Na pewno nie jest to normalne. Nie ma tak złych kitów do Nikona, żeby ich jakość była nieakceptowalna. Proponuję zacząć od sprawdzenia ustawień AF (na co ostrzysz).

  4. #4

    Domyślnie

    mpwt ma rację - za mało napisałeś..a przede wszystkim nie pokazałeś zdjęcia, trudno zgadnąć co to dla Ciebie "mydło" i jakiego efektu się spodziewałeś..

    Ale tak w ciemno:
    Po pierwsze - w czym (znaczy jpg czy nef) robiłeś zdjęcie i z jakimi ustawieniami,
    Po drugie z czym porównujesz - bo jak np z kompaktem to tam zawsze jpg jest mocno od razu softwarowo wyostrzony (lustrzanke daj Ci wolność wyboru na jakim poziomie chcesz to zrobić)
    Po trzecie, co rozumiesz przez pełny ekran, bo jak 1:1 (czyli crop 100%) to przy takim rozmiarze pliku jaki daje D80 to wcalnie nie dziwne że przy takim powiększeniu może się nie ostry wydawać (zrób odbitkę, albo dostosuj rozmiar do ekranu monitora, realnie go pomniejszać nie trzeba, jeszcze inna sprawa że jak oglądasz pomniejszone to najwięcej zależy od algorytmu wyświetlania na monitorze i w różnych programach to różnie może wyglądać)
    Po czwarte, nie jest to obiektyw "żyleta" zwłaszcza od tzw. pełnej dziury, ale jakość powinna być wystarczająca. Widziałem wiele bardo dobrych i ostrych zdjęć z niego.
    Jednak jak bardzo chcesz mieć widocznie ostrzejsze zdjęcia dokup sobie (jak to się mówi za grosze) N50/1.8 i będziesz mógł łatwo porównać co to znaczy ostre zdjęcie..ale też wcale nie od "pełnej dziury.

    A po ostatnie - jak się kupuje lustrzankę to trzeba raczej liczyć się z obróbką zdjęć w komputerze, nie ma cudów...zwłaszcza w D80.

  5. #5

    Domyślnie

    Test czytałem bo nie zwykłem wydawać pieniążków nie wiedząc co kupuję. Z tymi cropami to chyba przesadziłeś, mpwt Poczułem sie jakbym kupił lustro bo jest modne a nie po to żeby się rozwijać.

    Ostrzenie mam na dynamiczne ustawione i akurat było ostrzone centralnie.


    Fotki w jpg
    Robiłem hybrydą do tej pory ale nie widziałem żeby fotka wychodząca z lustra była tak mydlana
    pełny ekran to w tym przypadku to co InnfranView wyswietla na 22 calowym panoramicznym monitorze w trybie Full Screen
    Wiem że zyleta to nie jest (szkło) ale spodziewałem się czegoś lepszego stąd postanowiłem zapytać Was.
    50tke kupuje niebawem bo chcę też w studiu powalczyć. W końcu o rozwój i nowe doświadczenia chodzi

    No to teraz fotki. Likowane oczywiście żeby nic nie zmieniać. Są 3 wersje - numer 1 to fota o którą się rozchodzi - prosto z aparatu. Numer 2 to fota z aparatu ostrzona razy 2 w Infranie. Numer 3 to fota zmniejszona do rozmiarów 800*600 z jednoczesnym wyostrzaniem równiez w Infranie.

    1

    2

    3

    A moższ przesadzam i trzeba się przyzwyczaić że fotki z D80, jak kolega Maciex zasugerował, przed zaprezentowaniem nawet sobie samemu trzeba obrobic .....

    Z góry dziekuję za wszelkie wypowiedzi Wszak jest to jeden ze sposobów na czerpanie wiedzy na temat nowego sprzętu
    Ostatnio edytowane przez Strus ; 26-03-2008 o 21:39

  6. #6

    Domyślnie

    jak dla mnie 1 jest OK 2 i 3 przeostrzona
    F65, N24-70/2,8, 50/1,8, SamYang 85/1,4, S150-500, SB600, D700, MB-D10
    D50&DELTA , N18-70 - żony

  7. #7

    Domyślnie

    Powiekszyłes je czy tylko zerknąłeś na fotkę ? Bo jesli tylko zerknałes to owszem masz rację. Z tym że na Full screenie wygladaja na nieprzeostrzone a numer 1 na mydło.

    zeby było jasne - mam na koncie parę tysięcy ujęć i i nigdy nie maiłem takiego problemu ani na 22 calowym monitorze, ani na 19 calowym niepanoramicznym. Dlatego postanowiłem was podpytać. Podesłałem foty 2 znajomym i u u nich wyglada to tak samo jak u mnie.


    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    A to przepraszam po co ? Źle wstawiłem? Coś nie działa ? Bo nie rozumiem. Może sugerujesz że miałem tu wstawić oryginał zeby kazdy mógł popatrzeć ? I zeby i tak został zlinkowany ...
    Ostatnio edytowane przez Strus ; 26-03-2008 o 21:56

  8. #8

    Domyślnie

    no tak ale nie ogladaj tej fotki na 100 % powiekszeniu... tylko tak zebys widzial cale boki zdjecia na ekranie wtedy to ma sens.
    jak powiekszysz do 100 % to zdjecie bedzie zeczywiscie mydlane, ale przeciez nie o to chodzi zeby kroic zdjece i wyciagac z niego 100 % powiekszenia.
    F65, N24-70/2,8, 50/1,8, SamYang 85/1,4, S150-500, SB600, D700, MB-D10
    D50&DELTA , N18-70 - żony

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mayor Zobacz posta
    no tak ale nie ogladaj tej fotki na 100 % powiekszeniu... tylko tak zebys widzial cale boki zdjecia na ekranie wtedy to ma sens.
    Ja własnie o tym. nie mówię o obrazie widocznym po odpaleniu foty w Infranie tylko o obrazie kiedy cała fotka wypełnia ekran czyli przegladanie w trybie Full Screen

  10. #10

    Domyślnie

    W moim D80 problemu z ostrzeniem nie mam. Aparat mam już ponad pół roku. Ostatnio moja żona powiedziała, że Nikon rzeczywiście robi dobre zdjęcia. Wykorzystując technologię cyfrową staram się powtarzać ujęcie i na ile potrafię kontrolować ekspozycję - w tym mistrzem nie jestem. Podobnie jak wczesniej w analogu - Nikon F-601 z każdego spaceru mam wystarczający "urobek" dobrych pstryknięć, które często bez poprawek staram się przenieść na papier - z powodzeniem.

    Wracając do Twojego zdjęcia: nie jest złe, kadr mi się podoba, przesadnie ostre też nie jest, nie znam wartości przysłony, ale pewnie nie jest bardzo przymknięta i związana z nią głębia ostrości nie obejmuje najdalszych i najbliżej położonych partii zdjęcia.

    Moja rada: próbuj, nie zrażaj się, natychmiastowy dokup obiektywu nie jest najlepszym rozwiązaniem, wg mnie pomysł na zdjęcie jest czasem ważniejszy niż jego wykonanie.

    Czyli jeszcze raz: gdyby się uprzeć zdjęciu nr 1 można zarzucić brak ostrości i albo ustawienia były winne, albo lekkie przesunięcie planu i punktu autofokusa - warto się nad tym zastanowić.
    N_D80+N18-70DX+S75-300+CprimaS28N+Me_AF48-1

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •