Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Powiekszalnik do sredniego formatu

    Witam Szanownych Kolegow!

    z niecierpliwoscia czekam na moja Mamiyje RB 67 Pro. W poniedzialek lub wtorek bedzie u mnie Fotografia analogowa, jak na razie przynajmniej, jest mi zupelnie obca. Niemniej jednak intensywnie czytam rozne fora. Udalo mi sie teoretycznie poznac tajniki samodzielnego wywolywania czarnobialych negatywow. Chcialbym rowniez w przyszlosci poznac sposob samodzielnego wykonywania odbitek. Dlatego juz teraz kieruje do Was Szanowni Koledzy pytanie dotyczace powiekszalnika. Wiele razy w podobnych watkach przewijaja sie Magnifaxy. Wiem ze max mozna uzywac negatywow 6x9. W specyfikacji znalazlem rowniez informacje o negatywach 6x4,5 i 6x6.

    1. Jak jest z negatywami 6x7?

    Drugie pytanie dotyczy obiektywow do powiekszalnikow, chcialbym kiedys wykonywac duze odbitki stad moje pytanie nr 2:

    2. Jak sie ma ogniskowa do wielkosci odbitki? (zakladajac ze chcialbym wykorzystac max w/w Magnifaxa, jakim obiektywem uzyskam najwieksza odbitke?)

    na alledrogo znalazlem cos takiego http://www.allegro.pl/item322289039_...tan_super.html z obiektywem Anaret 4,5/105, myslicie ze to dobry zestaw ?

    Z gory dziekuje za wszelkie rady i komentarze!

    Pozdrawiam
    Piotrek

  2. #2

    Domyślnie

    Do 6x7 są ramki do Magnifaxa, możesz też używać 6x9 i odpowiednio ustawiać maskownicę.
    Obiektyw powinien kryć format, z jakiego chcesz robić odbitkę. Ogniskowa - im mniejsza tym większą odbitkę możesz naświetlić (z 80mm wyjdzie większa niż z 105mm przy tej samej wysokości głowicy i oczywiście z założeniem, że oba obiektywy kryją 6x7).
    Zestaw z linka sobie odpuść - drogi jak cholera, zwłaszcza z taką głowicą. Obiektyw też rewelacyjny nie jest, a opinie o sprzedającym są, delikatnie pisząc, fatalne.
    And I am not frightened of dying. Any time will do, I don't mind.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez axer Zobacz posta
    Do 6x7 są ramki do Magnifaxa, możesz też używać 6x9 i odpowiednio ustawiać maskownicę.
    Obiektyw powinien kryć format, z jakiego chcesz robić odbitkę. Ogniskowa - im mniejsza tym większą odbitkę możesz naświetlić (z 80mm wyjdzie większa niż z 105mm przy tej samej wysokości głowicy i oczywiście z założeniem, że oba obiektywy kryją 6x7).
    Zestaw z linka sobie odpuść - drogi jak cholera, zwłaszcza z taką głowicą. Obiektyw też rewelacyjny nie jest, a opinie o sprzedającym są, delikatnie pisząc, fatalne.
    Dzieki wielkie Axer za szybka odpowiedz. Wlasnie wydawalo mi sie troche drogo. Opinie o allegrowiczu czytalem i link raczej wrzucilem dlatego zeby pokazac co mi po glowie chodzi.
    Co znaczy ze obiektyw kryje 6x7, jak to sprawdzic? Wiem ze to troche glupio wyglada. Chce sie za cos zabrac nie majac o tym zielonego pojecia. Jezeli to nie klopot dla Ciebie czy moglbys wskazac jakis sensowny powiekszalnik dla 6x7, w ktorym moglbym samodzielnie wykonywac mozliwie najwieksze odbitki?

    Dzieki Wielkie!

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    magnifax 4 będzie bardzo dobry, polecam. Najlepiej kup z głowica do koloru, to się przydaje do papierów multigrade. Magnifaxy dają dużo światła. Zawodowe dursty są ciemne w stosunku do nich.
    Czeskie Anarety i Meogony 80 mm kryją format 6x6 cm, czy pokrywają 6x7 - wstyd przyznać, nie wiem (a miałem i te obiektywy i negatywy 6x7). Na pewno kryje 110 mm - bo to aż do 6x9 cm
    Nie ma problemu z powiększeniami nawet przy obiektywach 110 mm. Najwyżej obrócisz głowice i będziesz rzutował obraz na podłogę. Albo obrócisz na bok i na ścianę. Tak sie robi przy gigant - formatach.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Dzieki Jacku

    Jezeli 110mm pokrywa 6x9 to 105mm powinien tez sobie poradzic. Przepraszam z glupie pytania, ale nigdy nie bylem w ciemni, nie wiem jak wyglada zabawa z takim sprzetem. Czy odbitke powiedzmy wymiarow 10x15 bede mogl rowniez wykonac taka 105 ?

    Teraz ostatnie pytanie moze ktos z Was ma przypadkiem jakiegos magnifaxa i chcialby go sprzedac ??

  6. #6

    Domyślnie

    To, jaką powierzchnię negatywu kryje obiektyw nie zależy od jego ogniskowej. Najlepiej zapytać sprzedającego, ewentualnie poszukać specyfikacji w necie. A 10 na 15 to jest miniaturowa odbitka, zwłaszcza ze średniego formatu - zrobisz taką bez problemu.
    And I am not frightened of dying. Any time will do, I don't mind.

  7. #7

    Domyślnie

    skontaktuj się z Rafałem:
    http://www.allegro.pl/item320731216_durst_ac_650.html
    chyba ma jeszcze jakiegoś Dursta AC707 lub M707 na sprzedaż
    wszystko czyste, estetyczne, zadbane, no i durst to durst...
    Sam kupiłem od niego M707 w stanie igła. Miałem przyjemnośc być u Rafała osobiście, szczerze polecam. Zobaczysz jak powinna wyglądać ciemnia, no i ten klimat piwnicy w XIII wiecznej kamienicy... Kupisz też od niego mnóstwo innego sprzętu, łącznie z obiektywami, lampami duka itp. wszystko z górnej półki. Rafał kitu Ci nie wciśnie, właściwie nic nie musisz wiedzieć o ciemni, on Ci wszystko doradzi, kupisz u niego całą ciemnię w dobrym standardzie.
    Znam przypadek, że allegrowicz kupił od niego magnifaxa 4 i odbierał go osobiście. Dwa tyg później przyjechał po AC707, też pod mamiyę, a magnifaxa się pozbył.
    nie sądzę, aby ktoś w PL miał lepszy wybór sprzętu, o szatorsku zapomnij
    jak kupisz coś u Rafała, to wróć i napisz tutaj swą opinię
    PS. i żeby było jasne, Rafał mi nie płaci za reklamę
    Ostatnio edytowane przez bowie ; 12-03-2008 o 10:28
    kwadrat i prostokąt, głównie kwadrat

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 774

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PietiaPawlowicz Zobacz posta

    Jezeli 110mm pokrywa 6x9 to 105mm powinien tez sobie poradzic.
    miałem na myśli 105, napisałem 110

    Cytat Zamieszczone przez PietiaPawlowicz Zobacz posta
    Przepraszam z glupie pytania, ale nigdy nie bylem w ciemni, nie wiem jak wyglada zabawa z takim sprzetem. Czy odbitke powiedzmy wymiarow 10x15 bede mogl rowniez wykonac taka 105 ?
    oj widać, że nie byłeś. Ja myslałem,że mówiąc o dużych powiększeniach miałeś na myśli co najmniej 50x60 albo większe. 10x15 to drobiazg. To prawie stykówka
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    mail do Rafała:
    kowalaa@interia.pl
    tel jak podany w allegro: 697 770 551
    tak jak mówię, chyba ma Dursta AC707, zapytaj jak jesteś zainteresowany
    szczerze polecam
    kwadrat i prostokąt, głównie kwadrat

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PietiaPawlowicz Zobacz posta
    z niecierpliwoscia czekam na moja Mamiyje RB 67 Pro.
    IMHO, strasznie duża jest, na statyw i do studia raczej. Macałeś wcześniej ten model?
    kwadrat i prostokąt, głównie kwadrat

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •