Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Blurowanie tła - jak zrobić dobrze

    Witam!

    Przy głupotach, wyszło mi całkiem zabawne zdjęcie mojej małej, ale niestety w tle jest straszny śmietnik. Mój pomysł był prosty - robię duplikat warstwy, nakładam maskę, oryginał bluruję i gotowe.

    Niestety mocne blurowanie "wyciąga" kolory dziecka i miesza je z tłem co daje niepożądany efekt hallo na krawędziach.


    Jak powinienem się zabrać za taką z pozoru banalną obróbkę, żeby z jednej strony nie spędzić nad tym całego dnia, a z drugiej żeby efekt wyglądał w miarę naturalnie?

    Poniżej moje po i przed:


  2. #2

    Domyślnie

    przede wzystkim na tym zjdeiu są różne plany (deska do prasowania, czy też wieszak - nie wiem dokładnie co to jest bliżej fotografa niż krzesło z reklamówką FJ) i muszą być różne rozmycia aby to wyglądało realnie - ergo albo zabawa na dłużej albo mało realny efekt jak powyżej
    szkoda, że to już nie to samo forum...

  3. #3
    Oszczędny w słowach Awatar Kazzam
    Dołączył
    05 2007
    Miasto
    Wronki - Poznań
    Posty
    148

    Domyślnie

    Moja rada: kup jasną 50-kę i daj sobie spokój ze sztucznym blurem. Na Alledrogo 1.8 dostaniesz już za 350 używkę. Pozdrawiam
    Nikon D80 | Tamron 17-50/2.8 | Nikkor 50/1.4 | Velbon DF-40 | Raynox M-250 | Zenit 12XP | Helios 58/2 | Cała masa akcesoriów

  4. #4

    Domyślnie

    Kazaam - ja mam jasną 50kę i pełno pięknych zdjęć z tejże. Proszę:


    Jeśli nie rozumiesz istoty mojego pytania to daj sobie spokój. To jest dział foto-technika-wszystko o technice wykonania i obróbki zdjęć...
    Chyba domyślasz się, że dziecko nie stoi już w tamtym miejscu, w tamtej pozycji czekając aż wrócę z 50ką?

    Twoją odpowiedź traktuję jako "nie wiem" i bardzo za nią dziękuję, pozostałym którzy nie wiedzą również - nie ma obowiązku zgłaszania
    że się nie wie Głupio by wyglądało forum gdyby pod każdym pytaniem odpowiadało 100 ludzi że nie wie i ten jeden który zna odpowiedź - prawda?

    Więc powtórzę - to jest pytanie z dziedziny obróbki. Ja nie pytałem - jak wykonać zdjęcie z rozmazanym tłem. Pytałem o to jak ładnie je rozmazać
    na już wykonanym zdjęciu.

    Dziękuję

    EDIT: ale gafa, to akurat było z tamrona, no ale pal licho wiadomo co miało ilustrować

  5. #5

    Domyślnie

    I jeszcze żeby nie było - wiem, że inaczej powinny być rozmazane pierwszy i drugi plan - to jest naturalne.

    ISTOTĄ mojego pytania jest efekt hallo na krawędziach zaznaczenia. Jakie proste i szybkie triki na jego minimalizację/usunięcie.

    Co sam wymyśliłem - podmalowanie warstwy blurowanej tak żeby wstępnie zamalować obiekt kolorami tła - tak żeby nie następowło
    mieszanie tych kolorów obiektu i tła na krawędzi, ale to dosyć sporo roboty.

  6. #6

    Domyślnie

    Ja to kiedyś w PhotoPaincie robiłem tak. Tworzyłem (za pomoca dokładnie zrobionej maski i gumki) jeden obiekt (na wierzchu) z tym co ostre i drugi obiekt (jako tło) z tym co nieostre. "Dziury", które pozostały na nieostrym, po wyczyszczeniu gumką, wypełniałem jakimś neutralnym kolorem pasującym do tła po rozmyciu, a następnie klonowałem brzegi tego co nieostre, do wnętrza obszaru wypełnionego tym neutralnym kolorem, żeby "dobrze się wszystko rozmywało". Obszar i jakość klonowania są oczywiście zależne od przewidywanego stopnia rozmycia tła (jak się zrobi tego zbyt mało, to "wylezie" więcej tego sztucznie wprowadzonego, neutralnego koloru). Później już tylko połączenie obu obiektów z wtapianiem i gotowe. Jeśli celem jest mocne rozmycie tła i pozostawienie ostrego obiektu na pierwszym planie, to taka metoda daje całkiem niezłe wyniki. Tylko maska musi być wystarczająco dokładna. Ale podobnych metod jest tyle, ilu użytkowników róznych PSów, GIMPów, czy Coreli.
    Ostatnio edytowane przez JK ; 02-03-2008 o 14:08
    Jacek

  7. #7

    Domyślnie

    JK: czytając twoją podpowiedź doszedłem do wniosku że to prawie dokłanie to co wymyśliłem - trzeba zamalować obiekt żeby się nie zblurował. Tylko twój opis uświadomił mi że to wcale nie jest tyle roboty co myślałem - dałem klonowanie i objechałe po obwodzie. Tu by się przydało klonowanie co zachowuje kąt prosty pomiędzy obiektem klonowanym a linią zaznaczenia, ale jako że i tak będziemy rozmywać to specjalna dokładność w klonowaniu nie była potrzebna.

    Dla porównania przed:

    i po zastosowaniu metody zaproponowanej prze JK:

    dzięki

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •