Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Domyślnie Obiektywy Zenitha do Nikona

    Witam,

    Mam sporo obiektywów Zenitha no i ostatnio zakupiłem sobie body d70. Chciałbym móc korzystać z moich obiektywów.

    Czy jest jakiś pierścień/adapter który do tego nadaje się i nie zniekształca zdjęć, oraz jak wygląda sytuacja pomiaru światła z takim cudem

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Są 3 drogi do podczepienia takich szkieł.

    1) Prosta przejściówka na bagnet M42. Niestety w takim przypadku obiektyw nie ostrzy na nieskończoność, a prawdę mówiąc często się zdarza, że nie ostrzy już powyżej 2-3 metrów.

    2) Przejściówka na M42 z dodatkową soczewką. Dzięki niej możesz ostrzyć na nieskończoność, ale niestety wg. sprzętowych onanistów pogarsza się jakość optyczna takiego układu w stosunku do samego szkła.

    3) Znajoma lub własna "złota rączka" i wymiana bagnetu w samym szkle. To chyba najlepsza jakościowo i najtrudniejsza metoda.

    Pomiaru swiatła żadną metodą nie uzyskasz. Potwierdzenie ostrości, zawsze.

    PS. Nie Zenith a Zenit. Zenith produkuje zegarki
    Ostatnio edytowane przez TJD ; 25-02-2008 o 10:44
    TJD
    Z50 | N16-50/3.5-6.3 | V85/1.8 | V23/1.4 | FTZ [S17-50/2.8 | N50/1.8G AF-S | N35/1.8G AF-S] | M42 [Industar 61 L/Z]

  3. #3

    Domyślnie

    Mógłbyś coś więcej powiedzieć na temat 3-go pkt'u Twojego postu czyli "wymiana bagnetu w samym szkle"

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TJD Zobacz posta

    2) Przejściówka na M42 z dodatkową soczewką. Dzięki niej możesz ostrzyć na nieskończoność, ale niestety wg. sprzętowych onanistów pogarsza się jakość optyczna takiego układu w stosunku do samego szkła.
    noo niestety nie tylko według "sprzętowych onanistów" bo spadek jakości obrazu jest massakryczny przy tych chińskich soczewkach - leci ostrość, kontrast, jakieś porąbane zafarby i inne ficzery...

    Cytat Zamieszczone przez TJD Zobacz posta
    3) Znajoma lub własna "złota rączka" i wymiana bagnetu w samym szkle. To chyba najlepsza jakościowo i najtrudniejsza metoda.
    Tak wymienić bagnet można ale tylko w szkłach z T - mountem - czyli takich gdzie odkręcamy "dupke" szkła z gwnitem m42 i zakręcamy nowy adapter z T mounta na bagnet nikona. Niestety nie wszystkie szkła mają t mount.

    Z tych co ja miałem to jupiter 135mm, tair 300 i MTO 1000 pieszczotliwie zwany "wiaderkiem" ale jest parę szkieł innych z tmountem chyba jakiś peleng tair 135 i coś tam jeszcze.

    Sama wymiana to żadna filozofia - kupujemy bierzemy śrubokręt odkręcamy śrubki, odkręcamy dupkę z m42, przykręcamy adapter na nikona, przykręcamy śrubki i bangla
    |D7100|SB-800|T17-50/2.8|S70-200/2.8|SY8/3.5|nogi GoldPhoto|Manfrotto|SanDisk|
    Pozdrawiam Tomek Kić

  5. #5

    Domyślnie

    a nie wiecie przypadkiem do jakiej odległości wyostrzy helios 58mm z adapterem bez soczewki ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chaos Zobacz posta
    a nie wiecie przypadkiem do jakiej odległości wyostrzy helios 58mm z adapterem bez soczewki ?
    Heliosa na pewno nie da się podpiąć do redukcji z soczewką. Podczas ostrzenia tylna grupa soczewek znacznie się cofa i wtedy opiera się o soczewkę. Poza tym podpinanie Heliosa do Nikona chyba niekoniecznie ma sens?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez doyen Zobacz posta
    Poza tym podpinanie Heliosa do Nikona chyba niekoniecznie ma sens?
    czemu?
    Mamiya + Sony

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kronos28 Zobacz posta
    Tak wymienić bagnet można ale tylko w szkłach z T - mountem
    Niekoniecznie. Raz widziałem jakiegoś starego ruska, któremu ktoś metodą siłową (śrubokręt, wiertarka, pilnik i młotek) doczepił bagnet ze starego, manualnego i uszkodzonego Nikkora. Szczegółów nie znam, ale dość zgrabnie toto wyglądało

    Cytat Zamieszczone przez chaos Zobacz posta
    a nie wiecie przypadkiem do jakiej odległości wyostrzy helios 58mm z adapterem bez soczewki ?
    Nie pamiętam dokładnie, bo tylko przez chwilę miałem taki zestaw w dłoni, ale na 99% było to poniżej 10m.
    TJD
    Z50 | N16-50/3.5-6.3 | V85/1.8 | V23/1.4 | FTZ [S17-50/2.8 | N50/1.8G AF-S | N35/1.8G AF-S] | M42 [Industar 61 L/Z]

  9. #9

    Domyślnie

    Ktoś mi powie co to są szkła z t - mountem?

    Chciałbym wykorzystać te obiektywy które mam i zrobić/zakupić jakąś przejściówkę.

    Czy ktoś wie coś na temat adapterów do odwrotnego mocowania obiektywu do aparatu.

    W Zenicie jak chciałem zrobić fajne zdjęcie makro to ustawiałem wszystkie parametry zdjęcia na obiektywie zamocowanym gwintem do aparatu, a następnie odkręcałem obiektyw i przykładałem go odwrotnie do aparatu. Ostrość ustawiałem przesuwając aparat ku przodowi lub ku tyłowi.

    Czy ktoś próbował takich cudów na zwykłym obiektywie z CPU?

    Czy adaptery oferowaane na allegro są godne zainteresowania?

    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez replo Zobacz posta
    Ktoś mi powie co to są szkła z t - mountem?
    Chciałbym wykorzystać te obiektywy które mam i zrobić/zakupić jakąś przejściówkę.
    To są szkła z T-mountem Podaj jakie to szkła, a my postaramy się wspólnymi siłami powiedzieć co da się zrobić.

    Cytat Zamieszczone przez replo Zobacz posta
    Czy ktoś wie coś na temat adapterów do odwrotnego mocowania obiektywu do aparatu.
    Ano, są takie. Kiedyś bawiłem się z odwrotnie przyczepionym heliosem. Dawało to radę, choć nie można mówić o jakiejkolwiek wygodzie. Przy szkłach z CPU pewnie będzie podobnie.

    Cytat Zamieszczone przez replo Zobacz posta
    Czy adaptery oferowaane na allegro są godne zainteresowania?
    Jak najbardziej.
    TJD
    Z50 | N16-50/3.5-6.3 | V85/1.8 | V23/1.4 | FTZ [S17-50/2.8 | N50/1.8G AF-S | N35/1.8G AF-S] | M42 [Industar 61 L/Z]

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •