Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Obiektywy Zenitha do Nikona

    Witam,

    Mam sporo obiektywów Zenitha no i ostatnio zakupiłem sobie body d70. Chciałbym móc korzystać z moich obiektywów.

    Czy jest jakiś pierścień/adapter który do tego nadaje się i nie zniekształca zdjęć, oraz jak wygląda sytuacja pomiaru światła z takim cudem

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Są 3 drogi do podczepienia takich szkieł.

    1) Prosta przejściówka na bagnet M42. Niestety w takim przypadku obiektyw nie ostrzy na nieskończoność, a prawdę mówiąc często się zdarza, że nie ostrzy już powyżej 2-3 metrów.

    2) Przejściówka na M42 z dodatkową soczewką. Dzięki niej możesz ostrzyć na nieskończoność, ale niestety wg. sprzętowych onanistów pogarsza się jakość optyczna takiego układu w stosunku do samego szkła.

    3) Znajoma lub własna "złota rączka" i wymiana bagnetu w samym szkle. To chyba najlepsza jakościowo i najtrudniejsza metoda.

    Pomiaru swiatła żadną metodą nie uzyskasz. Potwierdzenie ostrości, zawsze.

    PS. Nie Zenith a Zenit. Zenith produkuje zegarki
    Ostatnio edytowane przez TJD ; 25-02-2008 o 10:44
    TJD
    Z50 | N16-50/3.5-6.3 | V85/1.8 | V23/1.4 | FTZ [S17-50/2.8 | N50/1.8G AF-S | N35/1.8G AF-S] | M42 [Industar 61 L/Z]

  3. #3

    Domyślnie

    Mógłbyś coś więcej powiedzieć na temat 3-go pkt'u Twojego postu czyli "wymiana bagnetu w samym szkle"

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TJD Zobacz posta

    2) Przejściówka na M42 z dodatkową soczewką. Dzięki niej możesz ostrzyć na nieskończoność, ale niestety wg. sprzętowych onanistów pogarsza się jakość optyczna takiego układu w stosunku do samego szkła.
    noo niestety nie tylko według "sprzętowych onanistów" bo spadek jakości obrazu jest massakryczny przy tych chińskich soczewkach - leci ostrość, kontrast, jakieś porąbane zafarby i inne ficzery...

    Cytat Zamieszczone przez TJD Zobacz posta
    3) Znajoma lub własna "złota rączka" i wymiana bagnetu w samym szkle. To chyba najlepsza jakościowo i najtrudniejsza metoda.
    Tak wymienić bagnet można ale tylko w szkłach z T - mountem - czyli takich gdzie odkręcamy "dupke" szkła z gwnitem m42 i zakręcamy nowy adapter z T mounta na bagnet nikona. Niestety nie wszystkie szkła mają t mount.

    Z tych co ja miałem to jupiter 135mm, tair 300 i MTO 1000 pieszczotliwie zwany "wiaderkiem" ale jest parę szkieł innych z tmountem chyba jakiś peleng tair 135 i coś tam jeszcze.

    Sama wymiana to żadna filozofia - kupujemy bierzemy śrubokręt odkręcamy śrubki, odkręcamy dupkę z m42, przykręcamy adapter na nikona, przykręcamy śrubki i bangla
    |D7100|SB-800|T17-50/2.8|S70-200/2.8|SY8/3.5|nogi GoldPhoto|Manfrotto|SanDisk|
    Pozdrawiam Tomek Kić

  5. #5

    Domyślnie

    a nie wiecie przypadkiem do jakiej odległości wyostrzy helios 58mm z adapterem bez soczewki ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kronos28 Zobacz posta
    Tak wymienić bagnet można ale tylko w szkłach z T - mountem
    Niekoniecznie. Raz widziałem jakiegoś starego ruska, któremu ktoś metodą siłową (śrubokręt, wiertarka, pilnik i młotek) doczepił bagnet ze starego, manualnego i uszkodzonego Nikkora. Szczegółów nie znam, ale dość zgrabnie toto wyglądało

    Cytat Zamieszczone przez chaos Zobacz posta
    a nie wiecie przypadkiem do jakiej odległości wyostrzy helios 58mm z adapterem bez soczewki ?
    Nie pamiętam dokładnie, bo tylko przez chwilę miałem taki zestaw w dłoni, ale na 99% było to poniżej 10m.
    TJD
    Z50 | N16-50/3.5-6.3 | V85/1.8 | V23/1.4 | FTZ [S17-50/2.8 | N50/1.8G AF-S | N35/1.8G AF-S] | M42 [Industar 61 L/Z]

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chaos Zobacz posta
    a nie wiecie przypadkiem do jakiej odległości wyostrzy helios 58mm z adapterem bez soczewki ?
    Heliosa na pewno nie da się podpiąć do redukcji z soczewką. Podczas ostrzenia tylna grupa soczewek znacznie się cofa i wtedy opiera się o soczewkę. Poza tym podpinanie Heliosa do Nikona chyba niekoniecznie ma sens?

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez doyen Zobacz posta
    Poza tym podpinanie Heliosa do Nikona chyba niekoniecznie ma sens?
    czemu?
    Mamiya + Sony

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kh29228 Zobacz posta
    czemu?
    Dlatego, że lepiej kupić najtańsze obiektywy Nikkora - a jest ich sporo w cenie do 200 zł niż wracać do szkieł z gwintem 42 mm i kombinować przejściówki.
    W końcowym efekcie nic ciekawego nie uzyskasz - szkoda zachodu.

  10. #10

    Domyślnie

    Ktoś mi powie co to są szkła z t - mountem?

    Chciałbym wykorzystać te obiektywy które mam i zrobić/zakupić jakąś przejściówkę.

    Czy ktoś wie coś na temat adapterów do odwrotnego mocowania obiektywu do aparatu.

    W Zenicie jak chciałem zrobić fajne zdjęcie makro to ustawiałem wszystkie parametry zdjęcia na obiektywie zamocowanym gwintem do aparatu, a następnie odkręcałem obiektyw i przykładałem go odwrotnie do aparatu. Ostrość ustawiałem przesuwając aparat ku przodowi lub ku tyłowi.

    Czy ktoś próbował takich cudów na zwykłym obiektywie z CPU?

    Czy adaptery oferowaane na allegro są godne zainteresowania?

    Pozdrawiam

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •