Wróć   Nikoniarze.pl - Forum fotograficzne > Sprzęt i akcesoria > Optyka > Filtry, konwertery, pierścienie
Zarejestruj się Blogi FAQ/Regulamin Lista użytkowników Kalendarz Oznacz fora jako przeczytane

Odpowiedz

Narzędzia Tematu Wygląd
Stary 25-02-2008, 10:19   #1
replo
Oszczędny w słowach

Miasto: Warszawa
Domyślnie Obiektywy Zenitha do Nikona

Witam,

Mam sporo obiektywów Zenitha no i ostatnio zakupiłem sobie body d70. Chciałbym móc korzystać z moich obiektywów.

Czy jest jakiś pierścień/adapter który do tego nadaje się i nie zniekształca zdjęć, oraz jak wygląda sytuacja pomiaru światła z takim cudem

Pozdrawiam
replo jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-02-2008, 10:30   #2
TJD
Oszczędny w słowach

Awatar TJD

Domyślnie

Są 3 drogi do podczepienia takich szkieł.

1) Prosta przejściówka na bagnet M42. Niestety w takim przypadku obiektyw nie ostrzy na nieskończoność, a prawdę mówiąc często się zdarza, że nie ostrzy już powyżej 2-3 metrów.

2) Przejściówka na M42 z dodatkową soczewką. Dzięki niej możesz ostrzyć na nieskończoność, ale niestety wg. sprzętowych onanistów pogarsza się jakość optyczna takiego układu w stosunku do samego szkła.

3) Znajoma lub własna "złota rączka" i wymiana bagnetu w samym szkle. To chyba najlepsza jakościowo i najtrudniejsza metoda.

Pomiaru swiatła żadną metodą nie uzyskasz. Potwierdzenie ostrości, zawsze.

PS. Nie Zenith a Zenit. Zenith produkuje zegarki

Ostatnio edytowane przez TJD : 25-02-2008 - 10:44.
TJD jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 25-02-2008, 15:17   #3
replo
Oszczędny w słowach

Domyślnie

Mógłbyś coś więcej powiedzieć na temat 3-go pkt'u Twojego postu czyli "wymiana bagnetu w samym szkle"

Pozdrawiam
Stary 25-02-2008, 16:09   #4
kronos28
Gaduła

Awatar kronos28

Miasto: Koszalin/Piła
Wpisy w blogu: 1
Domyślnie

Cytat:
Napisał TJD Zobacz post

2) Przejściówka na M42 z dodatkową soczewką. Dzięki niej możesz ostrzyć na nieskończoność, ale niestety wg. sprzętowych onanistów pogarsza się jakość optyczna takiego układu w stosunku do samego szkła.
noo niestety nie tylko według "sprzętowych onanistów" bo spadek jakości obrazu jest massakryczny przy tych chińskich soczewkach - leci ostrość, kontrast, jakieś porąbane zafarby i inne ficzery...

Cytat:
Napisał TJD Zobacz post
3) Znajoma lub własna "złota rączka" i wymiana bagnetu w samym szkle. To chyba najlepsza jakościowo i najtrudniejsza metoda.
Tak wymienić bagnet można ale tylko w szkłach z T - mountem - czyli takich gdzie odkręcamy "dupke" szkła z gwnitem m42 i zakręcamy nowy adapter z T mounta na bagnet nikona. Niestety nie wszystkie szkła mają t mount.

Z tych co ja miałem to jupiter 135mm, tair 300 i MTO 1000 pieszczotliwie zwany "wiaderkiem" ale jest parę szkieł innych z tmountem chyba jakiś peleng tair 135 i coś tam jeszcze.

Sama wymiana to żadna filozofia - kupujemy bierzemy śrubokręt odkręcamy śrubki, odkręcamy dupkę z m42, przykręcamy adapter na nikona, przykręcamy śrubki i bangla
Stary 25-02-2008, 20:58   #5
chaos
Rozmowny

Awatar chaos

Miasto: podbeskidzie
Domyślnie

a nie wiecie przypadkiem do jakiej odległości wyostrzy helios 58mm z adapterem bez soczewki ?
chaos jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2008, 00:12   #6
TJD
Oszczędny w słowach

Awatar TJD

Domyślnie

Cytat:
Napisał kronos28 Zobacz post
Tak wymienić bagnet można ale tylko w szkłach z T - mountem
Niekoniecznie. Raz widziałem jakiegoś starego ruska, któremu ktoś metodą siłową (śrubokręt, wiertarka, pilnik i młotek) doczepił bagnet ze starego, manualnego i uszkodzonego Nikkora. Szczegółów nie znam, ale dość zgrabnie toto wyglądało

Cytat:
Napisał chaos Zobacz post
a nie wiecie przypadkiem do jakiej odległości wyostrzy helios 58mm z adapterem bez soczewki ?
Nie pamiętam dokładnie, bo tylko przez chwilę miałem taki zestaw w dłoni, ale na 99% było to poniżej 10m.
Stary 26-02-2008, 15:47   #7
doyen
Oszczędny w słowach

Awatar doyen

Miasto: Ostrowiec Św.
Domyślnie

Cytat:
Napisał chaos Zobacz post
Heliosa na pewno nie da się podpiąć do redukcji z soczewką. Podczas ostrzenia tylna grupa soczewek znacznie się cofa i wtedy opiera się o soczewkę. Poza tym podpinanie Heliosa do Nikona chyba niekoniecznie ma sens?
doyen jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 26-02-2008, 16:16   #8
kh29228
Gaduła

Awatar kh29228

Domyślnie

Cytat:
Napisał doyen Zobacz post
Poza tym podpinanie Heliosa do Nikona chyba niekoniecznie ma sens?
czemu?
Stary 26-02-2008, 16:31   #9
waldek
Gaduła

Awatar waldek

Miasto: 3miasto
Domyślnie

Cytat:
Napisał kh29228 Zobacz post
czemu?
Dlatego, że lepiej kupić najtańsze obiektywy Nikkora - a jest ich sporo w cenie do 200 zł niż wracać do szkieł z gwintem 42 mm i kombinować przejściówki.
W końcowym efekcie nic ciekawego nie uzyskasz - szkoda zachodu.
waldek jest offline   Odpowiedź z Cytatem
Stary 27-02-2008, 10:03   #10
replo
Oszczędny w słowach

Domyślnie

Ktoś mi powie co to są szkła z t - mountem?

Chciałbym wykorzystać te obiektywy które mam i zrobić/zakupić jakąś przejściówkę.

Czy ktoś wie coś na temat adapterów do odwrotnego mocowania obiektywu do aparatu.

W Zenicie jak chciałem zrobić fajne zdjęcie makro to ustawiałem wszystkie parametry zdjęcia na obiektywie zamocowanym gwintem do aparatu, a następnie odkręcałem obiektyw i przykładałem go odwrotnie do aparatu. Ostrość ustawiałem przesuwając aparat ku przodowi lub ku tyłowi.

Czy ktoś próbował takich cudów na zwykłym obiektywie z CPU?

Czy adaptery oferowaane na allegro są godne zainteresowania?

Pozdrawiam
Odpowiedz

Narzędzia Tematu
Wygląd

Zasady Postowania