Close

Strona 20 z 21 PierwszyPierwszy ... 1018192021 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 191 do 200 z 202
  1. #191

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pietern Zobacz posta
    A "ambitny amator"?
    Czyli człek, który już od pierwszych postów na tym forum używa określeń "puszka" i "słoik", bo wydaje mu się, że to żargon fachowców.

    Jeśli wejdziesz między wrony ..........

    a tak btw, flash czy flesh? Czy użycie "flash" jest ok?
    I jak jest po polsku gobo i ringflash?

  2. #192

    Domyślnie

    flesh ludziom znającym trochę angielski od razu się kojarzy z ciałem, mięsem - często w mrocznych i makabrycznych klimatach również - zatem odpada Natomiast można użyć słowa "flesz" o spolszczonej pisowni
    gobo po polsku to pewnie jakaś przysłona by była, z tym, że tego terminu używamy już do czego innego i jest problem :/ Może "wykrajanka" lub jakiś neologizm typu "światłokszłtałtka" by się sprawdził?
    ringflash to lampa pierścieniowa, można by pewnie użyć skrótowego neologizmu "pierścieniówka"; gorzej z beautydish, który bywa nazywany słoneczkiem i nie tyle oddaje oryginalne znaczenie, co opisuje kształt

    Puszka i słoik mają wbrew pozorom swój sens głębszy. A to dlatego, że poprawnym określeniem jest korpus lub aparat fotograficzny oraz obiektyw. Natomiast ciężko myśleć jak o korpusie czy aparacie, gdy w rękach trzymamy po prostu jakieś drewniane pudełko czy inny wynalazek własnej roboty. Stąd puszka - ot opakowanie puste w środku . Obiektyw - znów tutaj można podać skrajności, czyli aparaty otworkowe, w których ten szumny obiektyw to dziurka w ściance. Natomiast słoik to często negatywne określenie prostego instrumentu optycznego, zbliżonego jakością do denka od słoika. Oczywiście żartobliwie. Zatem ponownie ma to sens, ale mało kto określa mianem słoika wszystkie obiektywy chyba. Prędzej mowa o "szkle". Ot taka mania z USA, by używać krótszych słów zamiast długich i fachowych. Śpieszy się nam wciąż, więc szkoda czasu na zbędne paplanie i rozwlekanie wyrazów.

  3. #193

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mOSAd Zobacz posta
    flesh
    ...
    Puszka i słoik mają wbrew pozorom swój sens głębszy...

    O tym właśnie piszę, głębokość puszki, albo słoika.
    Ale, gdyby się już czegoś z ameryki doszukiwać, to raczej prób naśladowania szmoncesowego luzu, który podawany jest na kopy w sitkomach z podkładanym śmichem.
    Piotr

    D90; N18-105 f/3,5-5,6; S10-20 f/3,5; N50 f1,4G

  4. #194
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2005
    Miasto
    Góra/Wrocław
    Posty
    160

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mOSAd Zobacz posta
    Natomiast słoik to często negatywne określenie prostego instrumentu optycznego, zbliżonego jakością do denka od słoika. Oczywiście żartobliwie. Zatem ponownie ma to sens, ale mało kto określa mianem słoika wszystkie obiektywy chyba.
    A ja myślałem że słoik to od tego że w jakimś tam stopniu szklany jest i się go wkręca do body-skojarzenie z gwintem na słoiku
    +RIP+ Nikkor stopiątka tu spoczywa... wypadł z torby... tak bywa +RIP+

  5. #195
    Oszczędny w słowach Awatar HiPhoto
    Dołączył
    01 2009
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    75

    Domyślnie

    cipolek - od circular polariser - filtr polaryzacyjny kołowy. Dziś wprawdzie już się liniowych praktycznie nie używa (AF), ale rozróżnienie pozostaje.
    ... bo ja - przepraszam Państwa - to nauki fotograficzne w Ciemniogrodzie pobierałem ...

  6. #196

    Domyślnie

    "wół roboczy" tak nazywają swój stary aparat użytkownicy, których nie stać na nowy aparat (aby się podbudować)
    "pod FX ten obiektyw nabiera skrzydeł" - to takie powiedzonko aby zadołować tych fotografujących amatorskimi DX-ami
    d7000+N50/1,4G+N70-300VR + Exa500+50/2+20/4+200/4

  7. #197

    Domyślnie

    Aha - propozycja słownikowa:

    walić gruchę - intensywnie czyścić sprzęt przy użyciu gruszki
    D7100, kilka obiektywów, statyw, głowica i flash
    "Wiedza daje pokorę wielkiemu, dziwi przeciętnego, nadyma małego" - Lew Tołstoj

  8. #198
    Oszczędny w słowach Awatar HiPhoto
    Dołączył
    01 2009
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    75

    Domyślnie Pełna plastyka obrazu

    Cytat Zamieszczone przez ArtX Zobacz posta
    plastyka obrazu - zwykle jej brakuje. Jest bardzo charakterystyczna dla drogich (niekoniecznie dobrych) obiektywow, nie tylko Nikona. Mowia o niej zwykle ci, ktorych ilosc sprzetu jest odwrotnie proporcjonalna do ilosci wystawianych zdjec, tudziez ich jakosci. Pojecie subiektywne, niedefiniowalne, ktorego wycena zalezy od plywow morskich i ustawienia planet.

    jak bylo to przepraszam
    Pełna plastyka obrazu - do osiągnięcia tylko na pełnowymiarowej kliszy rentgenowskiej przedstawiającej pełny obraz kręgosłupa szczęśliwego posiadacza kompletnego zestawu sprzętu pełnoklatkowego (jak już go sobie skompletował i trochę z nim pochodził w plenerze).

    Pozdrawiam,
    HiPhoto
    ... bo ja - przepraszam Państwa - to nauki fotograficzne w Ciemniogrodzie pobierałem ...

  9. #199
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    01 2016
    Miasto
    Gdzieś w PL
    Posty
    54

    Domyślnie

    PPI - Przeczytaj Pier....ną Instrukcję - zwrot "Kolegów" z większym stażem do Żółtodzioba, któremu nawet nie chciało się spojrzeć na instrukcję i klika na forumie: "Ratunku, pomocy, aparat nie chce mi się włączyć, jest ZEPSUTY??"

    Złota godzina - coś mitycznego, istniejącego tylko w opowieściach (tak jak smoki, jednorożce i kobiety, które przynoszą spragnionemu/zakacowanemu facetowi zimnego browara) - czasookres, w którym wykonane focie mają idealną ostrość, naświetlenie, plastykę, kompozycję i to COŚ - chwila, która może i istnieje, ale jest przesypiana przez 99,999999999999999999% fotograferów.

    Fotografer - inna nazwa osobnika, który próbuje pokazać rzeczywistość taką, jaką on widzi po kilkukolejkowej obecności w kilku pubach.
    Ostatnio edytowane przez Witek32 ; 19-01-2016 o 00:34
    Puszki (po piwie), słoiki (po majonezie), frotka (na ramieniu - bo swoje waży), jakieś wafelki pod te puszki i kilka kabelków.

  10. #200

    Domyślnie

    twój pomysł mi się podoba

Strona 20 z 21 PierwszyPierwszy ... 1018192021 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •