Close

Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 124
  1. #1

    Domyślnie Legalne oprogramowanie

    Kłębowiec mała wioska w Zachodniopomorskim jakimś cudem dwa lata temu nie straciła jedynego miejsca kultury, czyli wiejskiej świetlicy, dzięki staraniom naszej sołtysowej, Gmina wyremontowała świetlicę a aktywność Koła Gospodyń Wiejskich doprowadziła do tego, że świetlica stała się tym czym powinna być, czyli dzieci i młodzież bardzo chętnie tam przebywają, są różne kółka zainteresowań i świetlica tętni życiem.
    Już po raz drugi zostały zorganizowane paczki mikołajkowe dla dzieci z niezamożnych rodzin, dzięki BZ WBK, ten bank również podarował ostatnio 6 kompletnych komputerów, lecz niestety świetlica nie posiada do nich oprogramowania.
    Jest szansa, że w tym roku będzie działał nawet internet, choć tego nie można być pewnym, lecz komputery można wykorzystać nie tylko do internetu, wiele dzieci nie ma w domu komputera i mieć nie będzie a w szkołach dostęp jest wiadomo jaki, godzina zajęć i na tym koniec.
    Tak się składa, że moja żona jest przewodniczącą KGW a ja nadwornym fotografem, staramy się pomóc jak najwięcej, lecz niektóre rzeczy wychodzą poza nasze możliwości, dlatego mam pytanie do kolegów: jakie oprogramowanie, i w jaki sposób wejść w jego posiadanie by było legalne, a sprzęt służył dzieciakom.
    Co waszym zdaniem powinno się znaleźć na dyskach tych komputerów by służyły dzieciom.
    Czy można zainstalować podarowane oprogramowanie, czy licencja tego nie zabrania.
    Może są jakieś instytucje które mogły by pomóc w wyposażeniu tego sprzętu by służył dzieciakom.
    Gmina i tak już wiele zrobiła dla naszej świetlicy i nie możemy więcej w chwili obecnej prosić, jak również bank który podarował komputery, dlatego za namową szefowej zwracam się s prośbą o pomoc, może ktoś z was miał już takie doświadczenia i podzieliłby się nimi.
    http://www.krupienko.pl/galeria/

  2. #2

    Domyślnie

    Zawsze warto popytać potencjalnych sponsorów, czy nie chcieliby służyć pomocą i od tego powinniście zacząć.
    Poza tym jest sporo oprogramowania za symboliczne pieniądze, do wykorzystania przez instytucje szkolno-wychowawcze, niemniej jest też sporo oprogramowania open source, które można wykorzystywać zupełnie bezpłatnie.
    Tak więc sytuacja nie wydaje się beznadziejna.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  3. #3

    Domyślnie

    Co się powinno znaleźć na dyskach? Może warto zapoznać się z wymogami egzaminu ECDL (można dyskutować nad sensownością tego egzaminu ale został on już zaakceptowany jako pewien standard). Aby sprostać jego wymogom potrzebne są: pakiet biurowy (edytor, arkusz, program do prezentacji), program graficzny (z punktu widzenia ECDL raczej do grafiki wektorowej), program do obsługi baz danych, przeglądarka internetowa, klient poczty elektronicznej. Nie wiem w jakim wieku będą użytkownicy, ale jak będą to młodsze dzieciaki to bazę danych można im chyba darować, na to jeszcze czas przyjdzie.

    Może pójść na całość i wybrać Linuksa?
    Zalety:
    • legalny i darmowy
    • można ściągnąć z sieci
    • dostępna cała gama podstawowego oprogramowania (pakiet biurowy, oprogramowanie edukacyjne, programy graficzne - także z obsługą NEFów i innych RAWów, przeglądarka internetowa, klient poczty, edytor HTML, itd.)
    • dla podstawowych zastosowań możliwość pełnej wymiany danych z systemami pracującymi pod kontrolą MS Windows, zarówno na poziomie plików (*.doc, *.xls, ...) jak i komputerów (np. praca w sieci Windows)
    • doskonała obsługa sieci
    • mała wrażliwość na wirusy
    • mniejsze wymagania sprzętowe
    • można potestować na tzw. LiveCD - system uruchamia się z CD/DVD bez żadnej ingerencji na dysku twardym (na LiveCD mogą być wyłącznie anglojęzyczne wersje oprogramowania, przy instalacji pełnej wersji na dysk nie ma żadnych kłopotów z wersjami polskojęzycznymi)
    • dla wprawnego administratora prostą sprawą jest skonfigurowanie pracowni z tak zwanymi "cienkimi klientami" - jeden mocniejszy serwer (2xPentiumIII 1GHz już by na 6 końcówek z nadmiarem wystarczyło) i cały szereg terminali (cienkich klientów - thin clients) zbudowanych na bazie np. Pentium 200MHz. Osobiście czymś takim administruję, więc wiem o czym piszę Dla zawziętych zwolenników Windows to rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: można postawić drugi serwer pracujących pod kontrolą Windows z całą gamą ulubionego oprogramowania, terminale pracujące pod Linuksem będą się łączyć z serwerem Windows w sposób zupełnie dla użytkownika przezroczysty, po włączeniu komputera zobaczą po chwili okno logowania Windows.
    Wady:
    • trudniejsza administracja, szczególnie na początku pochłania sporo czasu
    • konieczność zmiany przyzwyczajeń
    • inne programy niż na Windows
    • pewnie sporo innych, o których w tej chwili nie pamiętam
    Absolutnie nie chcę tu zaczynać dyskusji nt. wyższości jednego systemu nad drugim. Uznaję rację profesjonalnych fotografów, którzy uważają, że PS to podstawa (pewnie mają rację, ja przy PS nigdy nie siedziałem więc się nie wymądrzam). Dla nich Linux pewnie nie jest alternatywą. Ale do pracowni dla domu kultury jest moim zdaniem doskonałym rozwiązaniem.

    Jest w zasadzie tylko jeden problem: trzeba znaleźć kogoś, kto się tym zajmie, zainstaluje i będzie administrował

    Jeżeli z różnych względów Linux odpada, to także pod Windows całość podstawowych działań można wykonać programami darmowymi, jest pakiet biurowy, jest przeglądarka, jest program graficzny...

    Bartek

  4. #4
    bombel
    Gość

    Domyślnie

    Już chciałem napisać o przydatnym Open Office (rozbudowanym, po polsku, darmowym i efektywnym zamiennikiem dla całego pakietu MS Office) - ale się zorientowałem, że nie było mowy o systemie operacyjnym. Jak sądzę macie puszki a nie maki - więc wybór jest w sumie prosty: win lub jakiś Linux.

    Akurat Open Office jest i na to i na to - ale nie we wszystkim będziecie mieli taki luksus.

    Jak uporacie się z tym podstawowym problemem (win czy linux) będzie można wybrać jakieś darmowe i przyzwoite oprogramowanie, którego jest całkiem sporo. Na szczęście opensource nie tylko nie znika, ale ma się całkiem dobrze.




    [edit]
    widzę, że ktoś już zauważył bolesny problem systemu.
    Ostatnio edytowane przez bombel ; 09-02-2008 o 12:17

  5. #5

    Domyślnie

    Może moja odpowiedź będzie nieco niezgodna z oczekiwaniami (z treści wnioskuję, że rozglądasz się za użyczeniem, podarowaniem oprogramowania komercyjnego), ale co tam...
    Zaznaczam też, że nie jestem linuksowym guru, czy maniakiem, który każdemu wciskałby te rozwiązania, ale..

    Rozumiem, że całe przedsięwzięcie ma charakter bardzo niskobudżetowy. Daletego z całego serca polecam rozwiązania OpenSource, freeware, GNU tratatata... itd. Nie tylko dlatego, że nie wymagają one ponoszenia znacznych nakładów. Nie dlatego, że ktoś tam obliczył, że na linuksa jest mniej wirusów...
    To oczywiście istotne, ale zdecydowanie ważniejsze jest wykorzystanie wspaniałej szansy na niezepsucie młodych duchem i ciałem zapaleńców komputerów. Bo świetlica taka powinna uczyć nie konkretnych programów (dziś poznajmy Windows, jutro Photoshopa), ale zagadnień teoretycznych, bez przywiązania ich do narzędzi. Zdecydowanie lepiej, jeśli użytkownik będzie wiedział, czego obrazem są krzywe, to poradzi sobie z obróbką w każdym programie. Gorzej, jeśli będzie wiedział jedynie, że w PS do rozjaśnienia obrazka trzeba wcisnąć odpowiednią kombinację klawiszy.
    Podstawowe umiejętności komputerowe to m.in.:
    -Zrozumienie i codzienne wykorzystanie funkcji systemu operacyjnego (instalacja programów/kopiowanie, przenoszenie plików...),
    -Efektywne wyszukiwanie wiadomości w internecie,
    -Edycja tekstu (a raczej wykorzystanie wordprocesora typu Word),
    -Zrozumienie działania arkusza kalkulacujnego z wskazaniem na możliwości wykorzystania w sytuacjach typowych dla uczacego się użytkownika),
    -Może także umiejętność stworzenia przentacji o dowolnejh treści,
    -zrozumienie zagadnień grafiki rastrowej i opanowanie prostej obróbki/ korekty obrazu,
    -wykorzystanie komunikacyjnych możliwości internetu (e-mail, komunikator),
    -dziś także komputer jako narzędzie rozrywki - słuchanie muzyki, oglądanie filmów.

    Jakich programów użyje się do realizacji powyższych zadań nie ma najmniejszego znaczenia. Może i rozwiązania linuskowe nie są w pełni "profesjonalne", ale to nie ma najmniejszego znaczenia. Gimp to nie PS, ale ma służyć nauce młodych osób, a nie komercyjnej pracy fotografa.

    Na koniec jeszcze jeden plus. Może postawienie sprawy od początku jasno - nie używamy super wypasionych programów, ale te, z których korzystamy, pozyskaliśmy i korzystamy legalnie - w dodatku za darmo, zaszczepi w młodych ludziach poszanowanie własności, także tej intelektualnej.

  6. #6

    Domyślnie

    I pamiętać, że do każdego komputera warto zainwestować w MAGIC CARD, to znacznie upraszcza życie w świetlicowym światku.

    Linek: http://www.cccl.net/Products/Magic%20Card.htm
    Ostatnio edytowane przez david555 ; 09-02-2008 o 12:43
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  7. #7

    Domyślnie

    Brawo! Gdyby tylko wszystkie placówki oświatowe miały takie podejście... Kształtowanie młodych umysłów pod kątem informatycznym to bardzo ważna kwestia wg mnie. Jeżeli nauczą się traktować PC jako narzędzie o dowolnej konfiguracji, może kiedyś spojrzą w ten sam sposób na fotografię. Przestanie być ważny aparat a w realizacji celu liczyć się będzie wyobraźnia. Gratuluję przedmówcy szerszego spojrzenia na temat.
    Pozdrawiam
    Janusz

  8. #8

    Domyślnie

    Tak to przedsięwzięcie musi być BARDZONISKOBUDŻETOWE gdyż jedynym dochodem jaki ma KGW jest tylko wynajem naczyń, a sponsorzy bardziej potrzebni są by dzieciaki wywieść gdzieś do kina czy teatru, oni tego na oczy nie widzieli, albo te paczki na święta.
    Linux no tak tylko że ja absolutnie nie mam pojęcia o tym systemie, a całkiem prawdopodobne, że kobity zmuszą mnie bym się tym zajął.
    W tej chwili nie znam parametrów komputerów, wyskoczę dziś wieczorem na salę to spróbuję sprawdzić. zrobię rozeznanie czym dysponujemy.
    O korzystaniu z takich specjalistycznych programów jak PS to raczej mowy nie ma, po pierwsze, sprzęt pewnie na to nie pozwoli, a też musiałby poprowadzić zajęcia ktoś kto zna się na tym, i tu raczej ZONK
    myślę, że na początek będą poprostu się bawić w układanie pasjansa, kolejnym krokiem to wykorzystanie komputera w konkretnym celu, jak napisanie listu, czy tym podobne, może lekcje, może zadania szkolne.
    Tam przychodzą naprawdę dzieci które nie mają w domu swojego kąta, odrabiają lekcje, czytają, uczą się.

    A jak myślicie, mam kilka legalnych programów które nie używam, np. MS WORKS i Win 95 (lecz na pudełku pisze "do rozpowszechniania tylko z nowymi komputerami" ) te programy już nie są zainstalowane na moich komputerach, czy dzieciaki na świetlicy mogły by z tego korzystać ? czy będzie to nielegalne ?

    PS. czym jest MAGIC CARDS nie słyszałem o tym.
    Internetu niestety nie ma i DŁUGO nie będzie, poprostu koniec świata i TPsa nie jest zainteresowana w uzbrojenie takiej wsi jak Kłębowiec w Neostradę, może za rok jakaś radiówka do nas dociągnie, ale tego też nie wiadomo.
    Ostatnio edytowane przez tomajk ; 09-02-2008 o 13:04
    http://www.krupienko.pl/galeria/

  9. #9

    Domyślnie

    do obróbki grafiki rastrowej - GIMP
    do przegladania mediów - IrfanView
    do obróbki grafiki wektorowej - Inkscape
    do grafiki 3d - Blender
    do prac "biurowych" - Open Office
    przeglądarka www - Firefox, Opera
    poczta - Thunderbird


    przydatne programy narzędziowe

    program do roz/pakowania archiwów - 7zip
    program do zarzadzania plikami - free commander
    antywirusy - AVG , AVAST
    firewall - comodo firewall, kerio firewall



    większość z tych programów w dostępna w wersjach dla systemów win i linux
    D80 /D40X /SB600/SB400
    S HSM 10-20/To A-TX Pro 28-70/N 70-300 VR/N 180 2.8 /Ta 90 MACRO/ N 50 1.8 / S 30 HSM/

    pstryki

  10. #10

    Domyślnie

    imo
    linux (np ubuntu) + gimp + open office na początek wystarczą
    sam będę teraz pewnie wrzucał linuxa zamiast tragicznej visty na internetowego laptopa

    pozdro

Strona 1 z 13 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •