Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Domyślnie Czy istnieje BF i FF?

    Ostatnio brałem udział w sztormowej dyskusji na dpreview o back- i frontfocusingu oraz testowaniu tej przypadłości za pomocą dostępnych w Internecie diagramów testowych. Jak zwykle przy tym temacie pojawił się Leonard S., który jest zaciekłym wrogiem tego typu testów i stwierdził, że backfocusing i frontfocusing realnie nie istnieją, a są tylko wymysłem amatorów nie potrafiących używać AF i nie stosujących się do wytycznych Nikona dotyczących ogniskowania (wytyczne te można znaleźć w każdym manualu do puszek Nikonowskich). Stwierdził również, że testy na BF i FF (np. ten Tima jacksona) to śmieci z Internetu bo:
    - zakładają 45-stopniowy kąt w stosunku do diagramu testowego, a przy tym kącie system AF Nikona nie daje gwarancji prawidłowego ogniskowania (podparł się przy tym jakimiś wytycznymi Nikona, których nie mogę nigdzie odszukać, oraz powołał sie na jakiegoś gościa od Canona, który miał potwierdzić jego tezę)
    - linie testowe są zbyt cienkie do uchwycenia przez system AF, a sam test jest zbyt kontrastowy (?!).
    Te dwie ostatnie tezy z łatwością można podważyć. Wydrukowałem test Jacksona i zbadałem, że moje puszki z paroma szkłami bez trudu ustalają ostrość na tej linii testowej pod kątem 45 stopni.
    Ponieważ w sprawach BF i FF nie jestem specjalnie biegły chciałbym poznać waszą opinię na ten temat. Czy BF i FF to wymysł amatorów Czy faktycznie te testy z Internetu są niewiarygodne? A w takim razie po co Nikon pozwala na kalibrację AF w najnowszych puszkach?

  2. #2

    Domyślnie

    To jak wytłumaczyć, że moja 50/1.8 trafia w cel idealnie a 50/1.4 ma z tym problem (te same warunki testowe)?
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  3. #3
    Zbanowany
    Dołączył
    03 2006
    Miasto
    Pogranicze
    Posty
    1 402

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    ...
    Jak zwykle przy tym temacie pojawił się Leonard S., ...
    robin102, to Ty?

    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez robin102 Zobacz posta
    Jak na lato.
    Robin, pytanie było "czy to Ty", a nie "co Ty na to?"

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Ostatnio brałem udział w sztormowej ..............
    Tak bf i ff jest czysto iluzorycznym zjawiskiem. A jeden z obiektywów jaki miałem nie trafiał w cel o 5cm i to bez względu na to czy w poziomie, pionie czy pod kątem foty robione, bez znaczenia było też czy było jasno, ciemno, kontrastowo, czy mglisto. Ale oczywiście były to moje zwidy a mojej puszcze tylko się wydawało, że jest nie ostro. hehe.
    Nie słuchaj pierdół i trolowania.

    Ciekawe czemu sigma na gwarancji robi kalibrowanie za free i nawet koszty przesyłki są po ich stronie.
    http://www.sigma-foto.pl/index.php?q=node/142

    Dla ciekawostki dodam , że na przekór temu co mówili o kątach i kontrastowych testach które to mają utrudnić obiektywom ich pracę, mój tamron 90/2,8 trafia w cel o wielkości pchły bez pudła.
    Ostatnio edytowane przez romanescou ; 14-01-2008 o 20:35

  6. #6
    Oszczędny w słowach Awatar Martini
    Dołączył
    01 2005
    Miasto
    Jelenia Góra
    Posty
    70

    Domyślnie

    Tak się zastanawiam czy BF/FF nie są uzależnione od puszki?
    Np. z D200 będzie miał obiektyw BF lub FF a z np. D70s nie?
    Gdzieś wyczytałem że aby skalibrować szkło sigmy to trzeba do nich wysłać z aparatem lub w najgorszym wypadku samo szkło ale trzeba powiedzieć z jakim body ma współpracować.
    Pozdrawiam Martini.
    Nikon D70s | N18-135 | S24/2.8 | S70-200/2.8 | Metz 40MZ 3i | M42.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Martini Zobacz posta
    Tak się zastanawiam czy BF/FF nie są uzależnione od puszki?
    Np. z D200 będzie miał obiektyw BF lub FF a z np. D70s nie?
    Gdzieś wyczytałem że aby skalibrować szkło sigmy to trzeba do nich wysłać z aparatem lub w najgorszym wypadku samo szkło ale trzeba powiedzieć z jakim body ma współpracować.
    Temat BF/FF to taki temat, o ktorym duzo napisano i sie pisze, ale i chyba sporo jest niejasności...
    Czasem na forum ktoś pisze - "Mam FF z jakims tam szkłem.... Gadałem z serwisem Nikona i kazali przysłać samo body..."
    No i teraz pytanie. Skoro beda grzebać w body, a nie szkle to co z resztą obiektywów, które ostrzą delikwentowi dobrze z tym korpusem? Takich pytan widzialem kilka na forum, ale jednoznacznej odpowiedzi nigdy...

  8. #8
    Gaduła Awatar cypherdid
    Dołączył
    04 2006
    Miasto
    bydgoszcz/gdańsk/warszawa
    Posty
    1 141

    Domyślnie

    text o bf/ff
    tu sobie poczytajcie
    instagram.com/darkroomnightlife

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cypherdid Zobacz posta
    text o bf/ff
    tu sobie poczytajcie
    Kurcze, dywagacje, alienacje i propagacje
    Mnie jako użytkownika g... obchodzi świadomość kontrastów i innych złożoności procesu..... Kuźwa ma być tak, że zakładam szkło do puszki i koniec. Ze złożonymi procesami niech sobie radzą producenci
    I linkowany wykład jest, moim zdaniem, troszku mydleniem oczu. Jak walczyłem z obiektywem z bf-em to w każdych warunkach to występowało w prawie 100 % a kochany tamronik trafia idealnie.
    Paranoją jest bieganie po sklepach i wybieranie rodzynków.
    A prawdą jest, że róźne puszki różne bf,ff mają. Mój D70s był mało na to wrażliwy a D200 szybko pokazuje fausze.

  10. #10

    Domyślnie

    ja na sigmie 70-200/2.8HSM przy 200mm i 15m od celu mam przynajmniej metr BF własnie sie dogaduje z serwisem sigmy ale uważam to za paranoje że z jednym body jest ok a z drugim nie można trafic w obiekt. Nie wieże w takie teksty że nie ma czegos takiego jak BF i FF one istnieją choc nie powinny.
    sam uporczywie testowalem swojego tamrona zeby wiedziec czy jest ok to jest po prostu chore powinno byc tak ze idziesz do sklepu kupujesz i ma byc ok a nie musisz sie bawic w testy i żąglowanie egzemplarzami.
    D300, i klamoty do niego
    R.E.Durka

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •