Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1
    Red
    Gość

    Domyślnie Wytyczne co do kompensacji ekspozycji

    Witam

    Szukałem szukałem ale nic nie znalazłem

    Być może narażę*się*na drwiny ale czy istnieją jakieś wytyczne co do kompensacji ekspozycji

    Chodzi mi o konkretne sytuacje , np śnieg który wychodzi szary , obiekty oświetlony z boku , z tyłu czy i tak dalej

    Czy istniją tu jakieś złote zasady,

    Proszę o podpowiedź

    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Red Zobacz posta
    Witam

    Szukałem szukałem ale nic nie znalazłem

    Być może narażę*się*na drwiny ale czy istnieją jakieś wytyczne co do kompensacji ekspozycji

    Chodzi mi o konkretne sytuacje , np śnieg który wychodzi szary , obiekty oświetlony z boku , z tyłu czy i tak dalej

    Czy istniją tu jakieś złote zasady,

    Proszę o podpowiedź

    Pozdrawiam
    Książki i artykuły.

    Pozdrawiam.

    Ps. I żeby nie było, że jestem nieuprzejmy: złotej zasady nie ma to raz, dwa - trochę wiedzy nie zaszkodzi. Ja od tego zaczynałem, kontynuuję i chwalę sobie efekty.

  3. #3

    Domyślnie

    Jest taka zasada np w stosunku do obiektów zajmujących małą powierzechnię w kadrze, Jeśli chcesz właśnie ten obiekt naświetlić poprawnie to , na ciemnym tle zmniejszasz ekspozycję, a na jasnym tle zwiększasz. Oczywiście efekt nie będzie piękny, ale wydobyty będzie obiekt, o który chodzi. A najlepiej wtedy robić w rawach, bo rawa można potem wywołać w zakresie 4EV, co jesli robisz na niskiej czułości może się okazać bardzo przydatne do dalszej pracy na warstwach.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie napisales, jaki masz aparat, a kazdy jest nieco inny i moze daloby sie doradzic cos bardzo pomocnego.
    seek & destroy
    Tyle masz talentu, ile zdolasz go udzwignac...

  5. #5
    Red
    Gość

    Domyślnie

    Witam
    aparat to nikon d200

    i czy kompensacja ekspozycji jest taka sama dla negatywów i diapozytywów

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    jak się mają negatywy i diapozytywy do d200?
    Nikon D90| Nikkor 80-200/2.8 | Vivitar 283| Moje zdjęcia

  7. #7
    Ostatnio edytowane przez 251kris ; 12-01-2008 o 23:56
    Panowie pozwolą, że się przedstawię: Zdzisław Dyrman... zasadniczo...
    D700 Tokina ATX AF 17mm , T28-75/2,8, 50/1.8G, 85/1.8D, SB900
    XT-10 16-50,

  8. #8
    Red
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tom005 Zobacz posta
    jak się mają negatywy i diapozytywy do d200?
    czuję tu nutkę sarkazmu ale chyba możesz wywnioskować że to oddzielne pytanie ,

  9. #9

    Domyślnie

    przepraszam za to pytanie.
    Nikon D90| Nikkor 80-200/2.8 | Vivitar 283| Moje zdjęcia

  10. #10

    Domyślnie

    Taka sytuacja: Jestem w kościele i cykam z lampą. Miernik światła, jak wiadomo zmierzy mi światło odbite na wprost od postaci. Jeśli palnik mam ustawiony na sufit, który jest dość wysoko, ale nie na tyle, zeby nic nie odbijał, to błysk będzie słabszy, zatem zdjęcie może być niedoświetlone. Teraz pytanie, czy zwiększyć ekspozycję, czy moc lampy? Jeśli ekspozycję, to czy macie jakieś swoje standardy, że dajecie z założenia jakąś konkretną wartość kompensacji?

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •