Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 26 z 26
  1. #21
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2006
    Miasto
    Zielona Góra
    Posty
    53

    Domyślnie

    Wg mnie tak będzie - lampa w TTLu doświetli tyle, ile brakuje światła zastanego przy manualnej ekspozycji (przynajmniej u Nikona w trybie M).
    Co więcej, zamiast ustawiać iso na stałe, możesz włączyć AutoISO, ale wybrać wstępnie np. iso800 - wówczas automatyka dopali lampą tylko nieznacznie, a iso zacznie wzrastać dopiero, gdy zabraknie mocy lampy. Jeśli dla odmiany ustawisz iso200 z aktywnym AutoISO, to wtedy lampa doświetli więcej.

    Na dodatek AutoISO działa też w drugą stronę - może obniżyć iso, gdy światła zastanego jest za dużo (np. zaraz po wyjściu z kościoła, gdy jest ręcznie ustawiona przysłona i czas migawki).
    Powyższe opisy bazują na moich doświadczeniach z D700.
    Ostatnio edytowane przez wallace ; 05-09-2017 o 12:46
    D610, N28-105D, N35 f2D, N50 f1.4D, N105 f2DC, N70-300D ED, SB-800,
    Panasonic LX100

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    Jak już poruszany jest ten temat to zapytam, bo mnie to ciekawi. Aparat w piorytecie przysłony, auto iso, lampa w TTL. Nie mam kontroli nad proporcją światła zastanego i błyskowego, zawsze jest taka sama, ustalona przez aparat z lampą. Odchylę palnik to lampa błyśnie mocniej zeby naświetlić obiekt tak samo jak na wprost.
    Możesz użyć kompensacji mocy lampy, to daje trochę możliwości. W połączeniu z kompensacją ekspozycji teoretycznie powinieneś mieć więcej kontroli nad proporcją świateł, ale jest też na to inny sposób.

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    A załóżmy, że ustawię aparat w manual, czas ustawię ręcznie, przysłonę ręcznie, iso ręcznie tak jak robię to zwykle, czyli do takich wartości żeby bez użycia lampy zdjęcie było jasne. I teraz wpinam lampę, włączam TTL. Czy w tym wypadku lampa nie błyśnie z minimalną mocą żeby tylko musnąć plan, bo wie że ustawienia aparatu które wybrałem sprawią że zdjęcie i bez niej jest wystarczająco jasne? Więc żeby nie przepalić błyśnie bardzo słabo? Albo jak ustawię manualnie aparat żeby np nie doświetlił dobrze zdjęcia, wtedy lampa błyśnie mocniej żeby to nadrobić?
    Lampa błyśnie z mocą, która według aparatu jest potrzebna, by poprawnie doświetlić obiekt w punkcie pomiaru (lampa nie mierzy światła, robi to aparat i to aparat decyduje o mocy lampy). Jeśli ustawienia ekspozycji są poprawne to aparat strzeli lampą z mocą minimalną, ale czy to będzie tylko muśnięcie to już zależy od warunków. Trzeba pamiętać, że lampy też mają swoją moc minimalną - niżej nie zejdziesz. Może być też tak, że światło lampy nie dociera do punktu, na którym robisz pomiar - wtedy aparat sypnie pełną mocą lampy.

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    Czyli czy nie jest tak, że dzięki manualnym, sztywnym ustawieniom w aparacie mam jakiś wpływ na to jak zachowa się lampa pracująca w automacie i jaki będzie stosunek światła zastanego do błyskowego? Pytam, bo moze niepotrzebnie sie bawie w ręczne ustawienie lampy i zmieniam je ręcznie przy każdej zmianie planu/szkła, a ustawiając aparat manualnie a lampę w automat zmuszę ten automat żeby tylko muskał plan czyli robił to co chcę?
    Masz na to duży wpływ. Ustawienie czasu ekspozycji w manualu reguluje nam ilość światła zastanego i nie ma wpływu na światło z lampy (z mało znaczącymi wyjątkami w HSS). Lampa nie oświetla całości kadru i dzięki temu mamy dość duży wpływ na, na przykład, jasność tła (tu można zapoznać się z przykładem: http://foto.jasiu.pl/03.html). Ja osobiście używając lamp zawsze pracuję w manualu (wyjątkiem są rodzinne popijawy na których robi się zdjęcia z założenia jakością odbiegające od tych publikowanych w National Geographic).

  3. #23

    Domyślnie

    Dzięki, przetestuję to za tydzień Lampy używam w repo tylko na sali, zawsze ustawiałem ją manualnie, ale jeśli TTL sobie poradzi to mi to trochę ułatwi życie, tym bardziej jeśli będę mógł dalej mieć wpływ ile światła zastanego chcę wykorzystać.
    ;]

  4. #24

    Domyślnie

    Sugeruję takie ćwiczenie, mi dużo pomogło: poproś kogoś znajomego by pozował Ci do fotografii. Wyjdź na zewnątrz, ustaw aparat w manual i punktowy pomiar światła, wykadruj tak, żeby widzieć w tle niebo z chmurami. Ustaw ekspozycję na wskazania światłomierza mierząc światło na chmurach, potem wykadruj na modela/modelkę i zrób zdjęcie przy wyłączonej lampie (z punktem pomiaru ustawionym na obiekcie). Potem włącz lampę i zrób zdjęcie dokładnie przy tych samych parametrach. A potem pobaw się czasem naświetlania i kompensacją mocy lampy.

    Pomimo TTL warto poćwiczyć z lampą: raz tak na pewniaka wybrałem się do kościoła z nowym błyskadłem. Potem był wstyd i frustracja. To taka sugestia tylko, żebyś nie testował schematów z lampą na "na robocie".

  5. #25

    Domyślnie

    Generalnie odpowiedzi na Twoje pytania udzielił Niel van Niekerk w swoich książkach i swoim blogu (I always use my camera in manual exposure mode for very specific reasons. With flash however, I alternate between TTL flash (if either myself or the subject moves around), or manual flash, (if the subject is static in relation to the strobe.). Przepraszam, że tak odpowiadam, ale nie czuję się wystarczająco kompetentny, żeby pisać wiążące wyjaśnienia. Jestem dopiero na etapie przetwarzania informacji z tych książek.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jarkod Zobacz posta
    Generalnie odpowiedzi na Twoje pytania udzielił Niel van Niekerk w swoich książkach i swoim blogu ...
    Ten blog ładnie przetłumaczył Bartosz Jastrzębski http://foto.jasiu.pl/ . Fajnie, że go przypomniałeś, jest tam dużo cennych informacji.

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •