Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 26
  1. #11

    Domyślnie

    Nie ma jednego ustawienia które Ci załatwi sprawę. Każdy kościół na inny sufit (inna wysokość), wystarczy tez że zmienisz szkło na dłuższe i robisz z dalsza i też doświetlenie będzie inne. Nie ma jednego ustawienia, standardu. Jak już używam lampy w kościele co się już raczej nie zdarza, to ekspozycja jest ustawiana tak żeby samym aparatem (czas, przysłona, iso) zrobić jasne zdjęcie, lampa ustawiona w manual do takiej mocy, żeby tylko musnęła ludzi po twarzach i je lekko rozjaśniła. A do jakiej mocy - to już ręcznie się ustawia w zależności od tego gdzie się stoi, co się robi, z jakiej odległości i jakim szkłem.
    ;]

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Red Zobacz posta
    Witam
    aparat to nikon d200

    i czy kompensacja ekspozycji jest taka sama dla negatywów i diapozytywów

    Pozdrawiam
    Generalna zasada

    aparaty cyfrowe - naświetla się na światła. Czyli nic nie może być przepalone. Cienie się wyciągnie w obróbce.
    negatyw - naświetla się na cienie. Światła zawsze da się wyciągnąć.
    diapozytyw - naświetla się w punkt. Lekkie niedoświetlenie podnosi nasycenie, ale to max 1/2 EV. Dla pewności robi się 2-3 ekspozycje.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Red Zobacz posta
    Witam

    Szukałem szukałem ale nic nie znalazłem

    Być może narażę*się*na drwiny ale czy istnieją jakieś wytyczne co do kompensacji ekspozycji

    Chodzi mi o konkretne sytuacje , np śnieg który wychodzi szary , obiekty oświetlony z boku , z tyłu czy i tak dalej

    Czy istniją tu jakieś złote zasady,

    Proszę o podpowiedź

    Pozdrawiam
    Jak chcesz żeby śnieg wyszedł biały a nie szary,musisz dać ekspozycję na +,tylko nie za dużo aby nie prześwietlić.
    D700,Samsung NX1/NX300,30/2,20/2,8,16/2,4,Samyang12/2,N.35-70/2.8D,N.70-200/4G VRIII,Samyang 85/1,4,SB800

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Aeon88 Zobacz posta
    Jak już używam lampy w kościele co się już raczej nie zdarza, to ekspozycja jest ustawiana tak żeby samym aparatem (czas, przysłona, iso) zrobić jasne zdjęcie, lampa ustawiona w manual do takiej mocy, żeby tylko musnęła ludzi po twarzach i je lekko rozjaśniła. A do jakiej mocy - to już ręcznie się ustawia w zależności od tego gdzie się stoi, co się robi, z jakiej odległości i jakim szkłem.
    Czyli jeśli dobrze rozumiem, to przy odbijaniu swiatła od ściany, czy sufitu TTL nie zdaje rezultatu, bo zakłada, że i tak błyskamy na wprost?

  5. #15

    Domyślnie

    A co ma piernik do wiatraka? TTL polega właśnie na tym, że mierzy światło przez obiektyw, niezależnie od tego skąd pochodzi.
    Mylisz pomiar TTL ze świadomym dobieraniem proporcji oświetlenia.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #16

    Domyślnie

    Nie pomogę Ci, bo nigdy nie używałem lampy w automacie, całe życie robię na manualu. Nawet nie wiem jak lampa na automacie się zachowuje, co to jest TTL, jak mierzy z palnikiem na wprost, jak z podniesionym. Nie mam o tym bladego pojęcia.
    ;]

  7. #17

    Domyślnie

    No zgadza się, mierzy światło i ustawia moc lampy, która w założeniu ma wyrzucić przed siebie wyliczoną moc światła (przynajmniej tak mi się wydaję). Jak przy tym pomiarze odwrócisz palnik w innym kierunku, to siłą rzeczy do mierzonego punktu dotrze mniej światła (popraw mnie, jeśli się mylę)

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wavehunter Zobacz posta
    No zgadza się, mierzy światło i ustawia moc lampy, która w założeniu ma wyrzucić przed siebie wyliczoną moc światła (przynajmniej tak mi się wydaję). Jak przy tym pomiarze odwrócisz palnik w innym kierunku, to siłą rzeczy do mierzonego punktu dotrze mniej światła (popraw mnie, jeśli się mylę)
    Bzdura. Jak odchylisz palnik, to lampa mocniej błyśnie, żeby naświetlić obiekt tak samo jak na wprost (a jak zabraknie mocy, to body podniesie ISO). Ale nie masz kontroli nad proporcją światła błyskowego i zastanego. To nie jest problem na ten wątek.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Red Zobacz posta
    Witam

    Szukałem szukałem ale nic nie znalazłem

    Być może narażę*się*na drwiny ale czy istnieją jakieś wytyczne co do kompensacji ekspozycji

    Chodzi mi o konkretne sytuacje , np śnieg który wychodzi szary , obiekty oświetlony z boku , z tyłu czy i tak dalej

    Czy istniją tu jakieś złote zasady,

    Proszę o podpowiedź

    Pozdrawiam
    Jeśli chcesz poznać i nauczyć się zasad prawidłowego naświetlania czy to na cienie czy na światła, to proponuję położyć bryłkę węgla na śniegu i do dzieła. Poznasz przy okazji zakres dynamiki swojego sprzętu.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Bzdura. Jak odchylisz palnik, to lampa mocniej błyśnie, żeby naświetlić obiekt tak samo jak na wprost (a jak zabraknie mocy, to body podniesie ISO). Ale nie masz kontroli nad proporcją światła błyskowego i zastanego. To nie jest problem na ten wątek.
    Jak już poruszany jest ten temat to zapytam, bo mnie to ciekawi. Aparat w piorytecie przysłony, auto iso, lampa w TTL. Nie mam kontroli nad proporcją światła zastanego i błyskowego, zawsze jest taka sama, ustalona przez aparat z lampą. Odchylę palnik to lampa błyśnie mocniej zeby naświetlić obiekt tak samo jak na wprost.

    A załóżmy, że ustawię aparat w manual, czas ustawię ręcznie, przysłonę ręcznie, iso ręcznie tak jak robię to zwykle, czyli do takich wartości żeby bez użycia lampy zdjęcie było jasne. I teraz wpinam lampę, włączam TTL. Czy w tym wypadku lampa nie błyśnie z minimalną mocą żeby tylko musnąć plan, bo wie że ustawienia aparatu które wybrałem sprawią że zdjęcie i bez niej jest wystarczająco jasne? Więc żeby nie przepalić błyśnie bardzo słabo? Albo jak ustawię manualnie aparat żeby np nie doświetlił dobrze zdjęcia, wtedy lampa błyśnie mocniej żeby to nadrobić?

    Czyli czy nie jest tak, że dzięki manualnym, sztywnym ustawieniom w aparacie mam jakiś wpływ na to jak zachowa się lampa pracująca w automacie i jaki będzie stosunek światła zastanego do błyskowego? Pytam, bo moze niepotrzebnie sie bawie w ręczne ustawienie lampy i zmieniam je ręcznie przy każdej zmianie planu/szkła, a ustawiając aparat manualnie a lampę w automat zmuszę ten automat żeby tylko muskał plan czyli robił to co chcę?
    ;]

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •