Close

Strona 2 z 18 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 174
  1. #11

    Domyślnie

    Krzysztof:

    Dobrze łapiesz tę rozmowę, generalnie jego spostrzeżenia są podobne jak nasze - olać temat. Kolunio mówi o tym, że jeśli ktoś ogląda fotki w powiększeniu 300% to chyba nie jest prawdziwym fotografem a raczej komputerowcem lub też nigdy nie miał doczynienia z fotografią analogową.

    Powiedział, że istotne jest by własciwie naświetlać to tego efektu się nie uzyskuje. Powiedział, że u niego też to występuje jak jest mocno kontrastowa scena i część jest wyraźnie niedoświetlona, wtedy tam pojawia się banding.

    Z tego co się orientuję to problem z bandingiem wynika z tego jak czytane są dane z matrycy i późniejsza ich interpolacja na zdjęcie. Coś tam chodzi o to, że dane są czytane 4 kanałami i coś tam się wykrzacza przy interpolowaniu.

    Szczerze to mało mnie obchodzi czy oni to poprawią bo wątpię by to się u mnie pojawiało częściej niż 1/10000 fotek, gdyż fotografowanie lamp tak by niedoświetlić kompletnie tła nie jest moim codziennym hobby. A jak znajdą łatkę to wtedy się upgraduję.

    Grzegorz
    ---------------------
    Co Cię nie zabije to Cię wzmocni...

  2. #12

    Domyślnie

    No właśnie może to wynikać, z nierównego ustawienia wzmocnień (czułości) dla tych czterech kanałów. Może to być spowodowane, na przykład, nie najlepszym doborem charakterystyk tych wzmacniaczy, które mają zbyt duże histerezy i w przypadku scen bardzo kontrastowych zbyt wolno reagują na zmiany sygnału. Jak sie popatrzy na sposób przekształcania danych z matrycy w piksele to rzeczywiście takie nierówne wzmocnienie może dawać efekt pasków o module czterech pikseli. Jaśniejszych obszarów to nie dotyczy bo stosunek odchyłek tych wzmocnień do poziomu sygnału jest niewielki, a i zmiany poziomu sygnałów nie są takie szybkie. Być może to jest własnie przyczyna. Jeśli tak, to pewnie da sie to kalibrować progranowo, ale raczej w serwisie lub jakąś dodatkową funkcją w NC. Może poza redukcją szumu i mory pojawi się redukcja bandingu.
    Jacek

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK
    pojawi się redukcja bandingu.
    W C1 jest, ale nie wiem jak dziala, bo nie mam zadnego RAWa z bandingiem.
    D3-sta|16-85VR|105VR

  4. #14

    Domyślnie

    Z tego co się orientuję to problem z bandingiem wynika z tego jak czytane są dane z matrycy
    i późniejsza ich interpolacja na zdjęcie. Coś tam chodzi o to, że dane są czytane 4 kanałami i coś
    tam się wykrzacza przy interpolowaniu.
    no zadałem sobie trudu robienia zdjęć bez wyszukiwania niezwykle sprzyjajacych bandingowi
    ujeć, lecz tak "normalnie" choc z mocnym słoncem na snieg itp. Przy 300% na takich
    powierzchniach jak np. tafla lodu mozna sie dopatrzec w strukturze pixeli sciezek biegnących
    góra-doł. I myślę, że tak jest we wszystkich aparatach i nie sądze aby to były jakies
    wyjatki - ci co pisza ze nie maja - nie wiedza o co chodzi. Faktycznie to moze przeszkadzac
    w ekstremalnych sytuacjach (np. zdjecia nocne) i sadze ze w produktach obecnie realizowanych
    ta wada bedzie pocichu wyeliminowana. Jak to cos wynika z elementów elektroniki - no to troche
    dupa, bo nie sądze aby Nikon się przyznał i wymienił pare tysiecy aparatów - bo to jest od Kanady
    przez USA, Australie, Francje na Polsce skończywszy. Wszystko w "mocy i sile"klienta - ale sądze
    -zwłaszcza po tym newsie gościa ktoremu nie pomogła wymiana czegośtam, co myślal że pomogła
    że, tak jak twierdzi wiekszość "speców" - to kwestia oprogramowania, wiec wcześniej czy pozniej
    zostanie to wyeliminowane. Na wszelki wypadek zostawie "upolowane"fotki, zawsze moge dac body
    do serwisu i milutko poprosic o usuniecie tego zjawiska lub nowe body Tylko po prostu, musi tego
    juz byc pełno w sklepach, aby nie dac szansy na długie oczekiwanie z powodu braku towatu na rynku.

    PS.
    nigdy w zyciu nie uzyłem tyle razy słowa "sądze" ale juz nie mam ochoty szukac zamienników

  5. #15

    Domyślnie Studyjny real life..

    Smuci mnie jedna sprawa - "sytuacje sprzyjające" banding-owi czyli kontrastowe zdjęcia i fragmenty bliskie przepalenia to niestety "studyjny real life"..

  6. #16

    Domyślnie

    Wiec sie nie smuc. Moj aparat pracuje w studio od nowosci. 90% zrobionych nim zdjec pochodzi wlasnie z planu studyjnego. Nie masz powodu do obaw

  7. #17

    Domyślnie

    Już doczytałem.

    Problem polega na tym, że w matrycy CCD odczyt odbywa się poprzez przesuwanie się wartości z pojedyńczych pól do kanału odczytowego. Nie wiem jak bardziej obrazowo to wyjaśnić.

    Ponieważ matryca w D200 ma 4 kanały (2 z każdego z dłuższych boków) to przy tej prędkości odczytu powoduje, że wartości odczytywane w ten sposób, że najpierw schodzi poje jasne a później ciemne są zawyżone przez fakt, że matryca nie zdąży przybrać wartości jakie powinna tylko wyższe.

    Gdyby wszystkie kanały były z jednej strony to objawiałoby się to smużeniem ale tylko w stronę kanałów odczytu. Czyli jesli kanały odczytu były by z dołu to smużenie miałoby miejsce w górę nad prześwietlonym elementem. Co ciekawe jeśli by tak to zrobili to nikt chyba nie nazwał tego bandingiem tylko rozmyciem, aberracją czy jakkolwiek inaczej.

    Może jednak w plotce, że Nikon zamierza zmienić matrycę w D200 jest trochę prawdy i przyglądają się temu zjawisku bliżej.

    Pozdrawiam

    Grzegorz
    ---------------------
    Co Cię nie zabije to Cię wzmocni...

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gmoszkow
    Może jednak w plotce, że Nikon zamierza zmienić matrycę w D200 jest trochę prawdy i przyglądają się temu zjawisku bliżej
    Nie chciałbym w dzisiejszych porąbanych czasach być inżynierem pracującym przy DSLR-ach. Jakiekolwiek niedoróby momentalnie wywołują uruchomienie tam-tamu na internetowych forach d-foto i błyskawicznie robi się dym jak jasna cholera. Pewnie chłopaki po wypuszczeniu nowego szpeja siadają przed komputerkiem, wchodzą na dpreview i z wakizashi oraz Specjalną Instrukcją Korporacyjną :
    czekają na wyrok wydany przez Vox Populi

  9. #19

    Domyślnie

    A znak zorro to gdzie
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez szymony
    A znak zorro to gdzie
    Zastrzeżony przez Adam Opel GmBH

Strona 2 z 18 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •