Close

Strona 161 z 166 PierwszyPierwszy ... 61111151159160161162163 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 601 do 1 610 z 1660
  1. #1601

    Domyślnie

    Używał ktoś może - na domowe potrzeby - kalibratora monitora?

    Zastanawiam się nad tym modelem:
    http://allegro.pl/i1-display-pro-kal...786919198.html

  2. #1602
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2013
    Miasto
    Białystok
    Posty
    226

    Domyślnie

    Ja używam i nie tylko na domowe potrzeby, bo głównie do pracy. Z monitorem Eizo CS40, do mojej roboty, czyli projektowanie graficzne i fotografia wystarcza. Z tego co się orientowałem to nic co po poniżej tego kalibratora nie jest warte zakupu, mi.in. ze względu na trwałość elementu światłoczułego czy jak to się tam nazywa.

  3. #1603

    Domyślnie

    Na domowe potrzeby to aż nad to. Sam się czaję od kilku lat na model niższy, ale zawsze szkoda mi kasy, dlatego co kilka mc zamawiam za 50zł chłopka z kalibratorem do domu
    Ps. właśnie sobie przypomniałem że ostatni raz monitor kalibrowałem prawie rok temu, mam nadzieję że chłopek świadczy jeszcze tą usługę
    D50 nex5n x-pro1

  4. #1604

    Domyślnie

    Odnośnie tej kalibracji to rzeknijcie drodzy druhowie czy jest sens kalibrować matrycę w laptopie czy to taki szmelc że nie będzie to możliwe lub nie przyniesie rezultatu ?

  5. #1605

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czomolungma Zobacz posta
    Odnośnie tej kalibracji to rzeknijcie drodzy druhowie czy jest sens kalibrować matrycę w laptopie czy to taki szmelc że nie będzie to możliwe lub nie przyniesie rezultatu ?
    Zaawansowane kalibrowanie monitora czy matrycy w laptopie ma sens jak zawodowo przygotowujesz materialy foto.
    Z tego co od wielu lat przerabialem to fakt, ze nigdy nie uzyskasz idealu

    Inaczej widac kolory z rana, inaczej w poludnie a inaczej z wieczora.
    Co maszyna to o wlos... inaczej wypada foto kolorystycznie.

    Ogolnie to tak naprawde niezle popaprana sprawa uzyskania WZORCA ktory wszedzie bedzie taki sam
    X-T10, XF 16-55/2.8, XF 35 f/1.4, XF 55-200, 5D MKII , EF 24-105 mm f/4L IS USM, EF 85mm f/1.8 USM, A6000 SEL18-105/4

  6. #1606
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2013
    Miasto
    Białystok
    Posty
    226

    Domyślnie

    Od 20 lat pracuje w poligrafii, więc siłą rzeczy z zarządzaniem barwa trochę do czynienia miałem i uważam że w twoim przypadku nie ma sensu, chyba że jest to retina z MBP, to może, ale też nie koniecznie. Lepiej tą kwotę przeznacz na jakiś nawet nawet biurowy model EIZO który wyświetli sRGB. Poza tym sam kalibrator i jego obsługa to jest tylko bardzo mała składowa w całym zagadnieniu zwanym szeroko kalibracją itp. I jest to w sumie jedna z niewielu rzeczy n która ma się wpływa, bo na kalibracje CTP, drukarki, czy maszyny drukującej, humor drukarza, podłoże i jego stan i masę innych czynników zazwyczaj wpływu nie mamy. Także daruj sobie o ile nie zamierzasz się tym zajmować zawodowo i nie chcesz się na prawdę wgryźć w temat, to masz szansę natracić kupę nerwów. Ogólnie jest to nieustanna nauka.

  7. #1607

    Domyślnie

    Ok, wiec po kolei:

    @ elduce

    Tak, rowniez swego czasu mialem dluzsza dyskusje na temat trwalosci kalibratorow. Jedna osoba caly czas twierdzila, ze ich trwalosc to rok, maksymalnie 2-3 lata i po tym czasie nadaje sie do wyrzucenia (rowniez ten, ktory wkleilem). Jednak inne osoby to dementowaly. Raczej nizej schodzic nie bede, ale jedna watpliwosc caly czas dotyczy trwalosci.

    @ barkowx

    Tez chcialem skorzystac z uslugi kalibracji, ale za 50 zlotych to raczej bym nikogo do monitora nie dopuscil. Taka usluga to minimum 200-300 zl, czesciej blizej 400-500. Jako, ze chce skalibrowac zarowno monitor (EIZO CX241) i notebooka, to zaczalem myslec o kupnie wlasnego.

    @ darekw1967r

    To kolejny temat - kalibruje sie pod konkretne warunki. Zwykle tworzy dwa profile, ale raczej swiatla naturalnego tutaj unika (bo jest zmienne). Ale tym bardziej - ze wzgledu na planowane przeprowadzki, chcialbym miec mozliwosc wlasnego powtorzenia kalibracji przy zmianie pomieszczenia, w ktorym bede pracowal.


    @ elduce

    No wlasnie to mnie caly czas zastanawia - na ile jestem w stanie to zrobic sam, bez duzego wgryzania sie w temat (ten kalibrator ma juz teraz bardzo dokladna instrukcje). Bo generalnie na to czasu nie mam i.. w zasadzie rowniez potrzeby. Fotografia zajmuje sie jednak amatorsko (ale i tak chcialbym miec pewnosc, ze to, co widze, jest wiarygodne).

    Powiedz jak mozesz - na czym te trudnosci tutaj polegaja? Nie interesuje mnie caly proces (nie bede kalibrowal drukarki ani aparatu). Dlaczego nie wystarczy przejscie przez proces automatycznie?

  8. #1608
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2013
    Miasto
    Białystok
    Posty
    226

    Domyślnie

    Monitor masz porządny a to zmienia trochę postać rzeczy. Sama kalibracja jest prosta, w eizo masz ColorNavigator który jeszcze bardziej ją upraszcza i zarządza. Na youtube, czy w sieci znajdziesz masę przykładów kalibracji pod potrzeby foto i to Ci spokojnie wystarczy. Do tego jeszcze musisz dogadać się ze swoim fotolabem w sprawie profili i to z grubsza wszystko co możesz zrobić. Tylko że schody zaczynają się dalej, bo idąc dalej należało by jeszcze zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie, kolor ścian do pracy i podświetlarkę do wydruków, a to są kolejne koszta i to dużo większe niż kalibrator, a nawet monitor. Kwestia do jak dużej wierności dążysz, czego oczekujesz. Moim zdaniem na twoim miejscu bym to na pewno odpuścił i pozostał na kalibracji i odpowiednim oprofilowaniu.

  9. #1609

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez elduce Zobacz posta
    Monitor masz porządny a to zmienia trochę postać rzeczy. Sama kalibracja jest prosta, w eizo masz ColorNavigator który jeszcze bardziej ją upraszcza i zarządza. Na youtube, czy w sieci znajdziesz masę przykładów kalibracji pod potrzeby foto i to Ci spokojnie wystarczy. Do tego jeszcze musisz dogadać się ze swoim fotolabem w sprawie profili i to z grubsza wszystko co możesz zrobić. Tylko że schody zaczynają się dalej, bo idąc dalej należało by jeszcze zapewnić sobie odpowiednie oświetlenie, kolor ścian do pracy i podświetlarkę do wydruków, a to są kolejne koszta i to dużo większe niż kalibrator, a nawet monitor. Kwestia do jak dużej wierności dążysz, czego oczekujesz. Moim zdaniem na twoim miejscu bym to na pewno odpuścił i pozostał na kalibracji i odpowiednim oprofilowaniu.
    Tak, chodzi na razie o podstawę - kalibrację monitora i.. ewentualnie próbę kalibracji notebooka, ale tylko tak, żeby tak skrajnie nie obiegał od tego, co monitor, jak teraz (nie chodzi o przestrzeń barwną - on po prostu potwornie ochładza obraz).

    Druk.. nawet z labu na razie mniej mnie interesuje (chociaż docelowo może). Na razie robiłem jeden Fotoalbum Pro z Najlepszefoto i przyznam nie było żle.


    Ok - czyli generalnie ten model kalibratora może być? A te problemy z trwałością? Czy one faktycznie występują?

  10. #1610
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2013
    Miasto
    Białystok
    Posty
    226

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez andrew9 Zobacz posta
    Tak, chodzi na razie o podstawę - kalibrację monitora i.. ewentualnie próbę kalibracji notebooka, ale tylko tak, żeby tak skrajnie nie obiegał od tego, co monitor, jak teraz (nie chodzi o przestrzeń barwną - on po prostu potwornie ochładza obraz).

    Druk.. nawet z labu na razie mniej mnie interesuje (chociaż docelowo może). Na razie robiłem jeden Fotoalbum Pro z Najlepszefoto i przyznam nie było żle.


    Ok - czyli generalnie ten model kalibratora może być? A te problemy z trwałością? Czy one faktycznie występują?
    O ile nie masz MPB z Retiną, lub na prawdę jakiegoś super hiper wyświetlacza w laptopie, to zapomnij o tym, że zbliży się on do tego EIZO co masz. Nie jestem pewien, ale chyba twój monitor wyświetla prawie cały zakres Adobe RGB, a nawet niezłe wyświetlacze w laptopach słabo sobie radzą z sRGB, czyli zapomnij że postawisz obok siebie te dwa wyświetlacze i zobaczysz to samo. No chyba że w eizo też ustawisz sRGB, tylko czy to ma sens? Z drugiej strony jak nie zamierzasz drukować, a obrabiasz fotki na potrzeby netu głownie to owszem można to jakoś uzasadnić. Ale sorry to temat na niezły elaborat.
    Podobno trwałość tych kalibratorów jest większa niż Spyder czy ColorMunki.
    Jeżeli nie chcesz robić wydruków, tylko obrabiasz na potrzeby netu, to na twoim miejscu skalibrowałbym usługowo to eizo raz na rok i zapomniał. To jest chyba niezły monitor, więc spokojnie powinien trzymać parametry.

Strona 161 z 166 PierwszyPierwszy ... 61111151159160161162163 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •