Close

Strona 2 z 166 PierwszyPierwszy 12341252102 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 1660
  1. #11

    Domyślnie

    Pozwoliłem sobie przenieść do wątku o kalibratorach

    Wracając do pytania - jeżeli rezultat jest satysfakcjonujący, to nie ma sensu przepłacać Nie musisz też kupować Eye-one display2, wystarczy Eye-one DisplayLT, w obydwu zestawach kolorymetr jest ten sam, a załączone oprogramowanie nie ma dla ciebie znaczenia (bo i tak korzystasz z profilera ColorNavigator). Kolorymetr X-rite jest zalecany przez Eizo i powinien wystarczyć.

    Eye-one pro to już zupełnie inne urządzenie - nie jest to kolorymetr, a spektrofotometr. Nie wdając się w szczegóły techniczne, za pomocą tego usrojstwa możesz nie tylko kalibrować monitor, ale (przy użyciu stosownego oprogramowania) również oprofilować drukarki, minilaby, maszyny poligraficzne i co ci się tylko zamarzy.

    Z uwagi na różnice w zasadzie działania, spektrofotometr może również dawać lepsze rezultaty w kalibracji monitora o szerokim gamucie, ale czy zauważysz różnicę i czy będzie ona dla ciebie istotna, to już niestety musisz ocenić sam - zależy to od twoich preferencji i konkretnych zastosowań.
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 25-10-2007 o 16:03

  2. #12

    Domyślnie

    Dokładnie jak napisał Czornyj. Spektrofotometr zmierzy szersze zakresy gamutu monitora, a kolorymetr może w miejscach gdzie monitor wyjdzie z jego zakresu i odczyta głupoty, "skorygować" w profilu. Naocznie nie byłem w stanie zauważyć różnicy na monitorach szerokogamutowych po kalibracji Eye One Display i Eye One Pro, ale sądzę, że producent wie, co pisze w zaleceniach. Swoją drogą, aby w ogóle zauważyć czym różni się monitor wide gamut od "normalnego" trzeba użyć zdjęcia zapisanego i zawierającego barwy z przestrzeni AdobeRGB. Np wczesno-jesienny las. Na szerokogamutowym jest cała gama pięknych zieleni, a na normalnym są znacznie bardziej brudne. Ew ludzie z branży prepress mogą użyć próbnika barw i wyświetlać je w PS.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 25-10-2007 o 17:15
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  3. #13

    Domyślnie

    Teraz wszystko jasne, zadając poprzednie pytanie - o najwłaściwszy kalibrator do CG241 - sprecyzowałem zakres moich oczekiwań i myślałem, że zostały one uwzględnione przy odpowiedzi wskazującej na eye-one pro. Z tego co teraz napisano wynika, że była to odpowiedź w bardziej ogólnym sensie i stąd moje dociekania. Skoro nawet Tom01 nie widzi różnicy, najrozsądniejszym wyborem pozostaje eye-one w wersji LT. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Classicius Zobacz posta
    Skoro nawet Tom01 nie widzi różnicy, najrozsądniejszym wyborem pozostaje eye-one w wersji LT. Jeszcze raz dziękuję za pomoc.
    Nie, no bez przesady. Przecież ja nie jestem kolorymetr na nogach. Ja mam nawet wadę wzroku. Różnice, skoro są opisane przez producenta, który dysponuje przyrządem pomiarowym za 1 i wiele zer $, to coś jest na rzeczy. Sądzę, że efekt poprawnej kalibracji monitora tej klasy będzie widać na barwach i poziomach jasności nieosiągalnych dla normalnego monitora. Najbardziej oczywistym przykładem jest reprodukcja cmykowa (wychodzi znacznie poza sRGB).
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  5. #15
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2007
    Miasto
    Staszów
    Posty
    48

    Domyślnie

    Witam.

    Na wstępie chciałbym przywitać się na forum Nikona

    Z mojej strony polecam kalibrator Lafot LMC-03 -jest on jakościowo zbliżony do spektofotometru EyeOne Pro. Posiada profil referencyjny zbliżony do AdobeRGB więc bez problemu można kalibrować za jego pomocą monitory z szerokim gamutem. Poza tym, zmieniając domyślne parametry konfiguracyjne ("sześcian kolorów" domyślnie jest 3 na 3 na 3) można naprawdę bardzo precyzyjnie oprofilować monitor. Różnice między EyeOne Display2 a Lafotem widać już w cieniach - Lafot ładnie wyciąga cienie.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Urbanowicz ; 26-10-2007 o 13:12

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Urbanowicz Zobacz posta
    Witam.

    Na wstępie chciałbym przywitać się na forum Nikona

    Z mojej strony polecam kalibrator Lafot LMC-03 -jest on jakościowo zbliżony do spektofotometru EyeOne Pro. Posiada profil referencyjny zbliżony do AdobeRGB więc bez problemu można kalibrować za jego pomocą monitory z szerokim gamutem. Poza tym, zmieniając domyślne parametry konfiguracyjne ("sześcian kolorów" domyślnie jest 3 na 3 na 3) można naprawdę bardzo precyzyjnie oprofilować monitor. Różnice między EyeOne Display2 a Lafotem widać już w cieniach - Lafot ładnie wyciąga cienie.
    Nie wiem jak EyeOnePro , ale Lafot nie działa pod vistą 64 .

  7. #17
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2007
    Miasto
    Staszów
    Posty
    48

    Domyślnie

    To prawda - ale niedługo się to zmieni (na razie pod Vistą 32 działa).

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tomasz Urbanowicz Zobacz posta
    Witam.

    Na wstępie chciałbym przywitać się na forum Nikona

    Z mojej strony polecam kalibrator Lafot LMC-03 -jest on jakościowo zbliżony do spektofotometru EyeOne Pro. Posiada profil referencyjny zbliżony do AdobeRGB więc bez problemu można kalibrować za jego pomocą monitory z szerokim gamutem. Poza tym, zmieniając domyślne parametry konfiguracyjne ("sześcian kolorów" domyślnie jest 3 na 3 na 3) można naprawdę bardzo precyzyjnie oprofilować monitor. Różnice między EyeOne Display2 a Lafotem widać już w cieniach - Lafot ładnie wyciąga cienie.
    Witamy serdecznie!

    Pozwolę sobie jednak sprostować pewne stwierdzenie w powyższej wypowiedzi, które może być nieco wprowadzające w błąd. Trudno porównywać kolorymetr do spektrofotometru, co wynika z nieco odmiennej konstrukcji obydwu urządzeń.

    Kolorymetr jest urządzeniem naśladującym trójchromatyczny charakter ludzkiego wzroku - dokonuje on pomiaru jasności próbki barwnej poprzez zespół trzech sensorów z filtrami barwnymi. Skuteczność pomiaru zależy więc od jakości kolorantów zastosowanych w owych filtrach. Skoro zatem np. referencyjny profil LaFOT-a zbliżony jest do aRGB, to jest to dowód, że trochę mu do ideału brakuje.

    Spektrofotometr jest urządzeniem dalece bardziej skomplikowanym - przykładowo w X-Rite i1 pro pomiaru dokonuje się za pomocą holograficznej siatki dyfrakcyjnej ze 128 diodową matrycą. Za jej pomocą dokonywana jest analiza kolejnych 10nm wycinków widma w zakresie od 380 nm do 700 nm (czyli dla wszystkich długości fali, które pobudzają nasze oczy).

    W związku z powyższym staje się oczywiste, że rejony gdzie kolorymetr pracuje na krawędzi swoich możliwości, to dla spektrofotometru po prostu pikuś Dlatego też zapewne jest on zalecany do kalibracji monitorów szerokogamutowych.

  9. #19
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2007
    Miasto
    Staszów
    Posty
    48

    Domyślnie

    Tak to prawda, jednak proszę wskazać monitor z szerszym gamutem niż AdobeRGB?
    Chodziło mi oczywiście o precyzje nie zasięg działania kalibratora.

  10. #20

    Domyślnie

    No więc właśnie - np. CG241W
    Ostatnio edytowane przez Czornyj ; 26-10-2007 o 14:17

Strona 2 z 166 PierwszyPierwszy 12341252102 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •