Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Lampa w coolpix 5700

    mam kłopot z lampą błyskową w coolpix 5700. Twarze na zdjęciach przy użyciu lampy wychodzą jak latarnie. Zmniejszenie siły błysku w meni niewiele dale, poza zaciemnieniem tła. tak samo czas migawki. Identycznie wygląda zdjęcie wykonane w 1/6 sek jak i 1/500zek. Co jest grane, czy ktoś mi może coś powiedzieć na ten temat?

  2. #2

    Domyślnie

    Normalne. Poczytaj o fotografowaniu z lampa w dowolnej ksiazce foto co nie ma na okladce napisu "fotografia cyfrowa"

  3. #3

    Domyślnie

    Tak też myślałem. Przy użyciu normalnego aparatu i lampy zewnętrznej wystarczyło zmienić kąt pochylenia lampy i efekt był całkiem inny. Spróbuję zastosować lampę zewnętrzną. Niestety na razie dysponuje Metz 40 Af 4N , która pozostała mi po analogowym Nikonie F 60 i boję się ją założyć. Istnieje prawdopodobieństwo spalenia płyty. Taką opinię czytałem.

  4. #4
    bombel
    Gość

    Domyślnie

    Załóż na lampę jakikolwiek dyfuzor - kawałek kalki techniczej (może być nawet z rysunkiem), pomiętą i fantazyjnie zwiniętą w trąbkę kartkę papieru lub cokolwiek co odbije część błysku w stronę sufitu, a drugą część przepuści i na dodatek osłabi/rozproszy.

    Pewnie będziesz musiał pokombinować z EV na plus, ale po paru testach dojdziesz do wprawy.

    A jeśli chodzi o spalenie płyty, to o jakiej płycie mówisz: winyl, czy CD? I czemu chcesz ją palić?

  5. #5

    Domyślnie

    Miałem kiedyś 5700 - i nie narzekałem na lampę wbudowaną. Ten model nikona pozwala (to naprawdę rzadkość) na używanie jednocześnie lampy wbudowanej i zewnętrznej. To jakbys miał lampę z dwoma palnikami. Czas nie wpłynie na naświetlanie (ścislej wpłynie - ale dotyczy to raczej światła zastanego). Miałem tego Metza - wpółpracował poprawnie. Tzn na tyle poprawnie na ile aparat potrafił z nim się porozumieć. Nikon mocno obciął możliwości sterowania lampą w tym modelu. Nie działa zoom, nie wykorzystuje asystenta AF itp. 5700 ma niestety problem z elektroniką dotycząca lampy - u mnie padł generator i zapłaciłem w serwisie 700 zł. Ale to było 2 latat temu - może coś poprawili. Przyczyną było nie podłaczanie lampy zewnętrznej tylko "ten typ tak ma". Przy wbudowanej lampie zabawa z dyfuzorami moim zdaniem nie ma specjalnie sensu - za małą liczba przewodnia - ograniczy to mocno i tak mały jej zasięg. Poprobuj z lampą zewnętrzną.
    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Odpowiedź dla bombla. Chodzi o płytę główną aparatu. Wiesz co to takiego? Czy nadal sądzisz, że płyty są tylko CD, bądź winylowe?. Są jeszcze chodnikowe i wielel wiele innych.Jeżeli nie masz nic do powiedzenia w sprawie, o którą pytam, to nie zabieraj w ogóle głosu.
    Informację taką otrzymałem z fotokonsorcjum.

  7. #7
    bombel
    Gość

    Domyślnie

    witek1965, jeśli Cię uraziłem tym żarcikiem, to przepraszam. Możliwość spalenia płyty samym podłączeniem (fachowym, do stopki) i użyciem lampy uważam za lekko absurdalną. Przecież aparat po coś do licha ma stopkę - chyba, że dla ozdoby.

    Uwaga, to ostatnie moje przypuszczenie to żart.

    A to, że 5700 ma źle zrobioną elektronikę, to inna sprawa. Najlepiej nie używaj w ogóle lampy zewnętrznej - płyta będzie bezpieczna. Znam Coolpixa 5700, który dwa lata współpracuje z SB800 bezawaryjnie - choć takie złożenie sprzętowe uważam za lekką przesadę.

    A sam się bawiłem z kalką techniczną przy własnej lampieCoolpixa 8800 - z całkiem niezłym skutkiem, choć oczywiście zgadzam się, że lampa z kalkowym dodatkiem słabnie - no ale coś za coś. Albo dramatycznie dopala bezpośrednio, albo rozprasza, ale i osłabia.

    No i witek1965 - niepotrzebnie się unosisz. Nie będę już odpowiadał na Twoje pytania, nie martw się.

  8. #8

    Domyślnie

    Spoko. Myslałem, że się ze mnie nabijasz. Nie mam pretensji. Z kalką spróbuję, rzecz jasna, a lampę sprzedam i kupię SB 50 DX. To nie ta pólka co prawda jak SB 800, al;e mi powinna wystarczyć. Dzięki za poradę. Teraz ja proszę nie gniewaj się na mnie. Czytałem opinie forumowiczów, którzy używali Metza i było OK, ale jak zapytałem w fotokonsorcjum to dostałem taką odpowiedź:
    Witam serdecznie,

    niestety, nie moge polecic takiego rozwiazania. Istenije ryzyko, ze lampa po porstu spali Panu plyte glowna w coolpixie. Co prawda Metz zarzeka sie w instrukcjach i opisach, ze produkowane przez niego modele pasuja do cyfrowych Nikonow, ale niestety znam z autopsji takie przypadki, ze aparat zostal uszkodzony.

    Musze tez od razu powiedziec, ze Nikon 5700 nie wspolpracuje w 100% z zadna lampa (rowniez z lampami Nikona). Nie wykorzysta Pan TTL, jedynie reczne ustawienia i proste automatyki.

    -----------------------------------------
    Pozdrawiam
    Marcin Szewczyk
    Fotokonsorcjum - sklep internetowy

  9. #9

    Domyślnie

    Chyba nie do końca jest to prawda co Ci napisali. TTL działa. Możesz oczywiście zdać się na opinie fotokonsorcjum - ale ja polecam Ci opinie z tego forum.
    Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Pewnie, że masz rację. Nawet w opisie aparatu jest napisane, że działa TTL. Ale mimo wszystko boję się zaryzykować podłączyć Metza do stopki, mimo, że przedstawiciel firmy zapewnia mnie, że nic się nie stanie:

    Pozdrawiam,

    Robert Zychowicz

    F.H. FOTO-TECHNIKA

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •