Close

Strona 3 z 20 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 195
  1. #21

    Domyślnie

    Poezja
    . . . Coś na C coś na D trochę słoików Twist-Off z wieczkiem . . .

  2. #22

    Domyślnie

    Dziękuję

    Artykuł, jak zwykle bardzo ciekawy i klarowny.

  3. #23

    Domyślnie

    http://www.dofmaster.com/doftable.html
    Ustawia się ogniskową, aparat i jednostki i samo liczy głębie ostrości dla danej przesłony i odległości ostrzenia
    Ostatnio edytowane przez woogen ; 26-10-2007 o 08:30

  4. #24

    Domyślnie

    JK podziwiam Twoją wiedzę i chęć przekazania jej dalej. Pisz dalej.
    Pozdrawiam
    Sony Alfa 65 Coolpix 4200 + Tachimetr Nikon NPL352

  5. #25

    Domyślnie

    JK, świetny artykuł, dziękuję!

    A ja jedno małe pytanie, jak bardzo różni się głebia ostrości na zdjęciu od głębi ostrości "AutoFocusowej". Oczywiście mam na myśli pełną przesłonę np. dla obiektywu 70-200 2.8 przy ogniskowej 105 mm, odległość ostrzenia 5 mtrów mamy głebie ostrości 38 cm (pełna klatka). Jaka będzie głębia ostrości "AutoFocusowa" np. dla D3 ( mniejsza, większa) ? Czy w zależności od typu AF jest ona różna?

    Pozdrawiam,
    AMI
    D3,D750,D80,N14-14,N24,N24-70,N70-200VRII,N50,Z16,S85,SB-80,800,900
    www.mariuszlinkiewicz.pl (w przebudowie)

  6. #26

    Domyślnie

    A o takie sprawy to już pytaj konstruktorów Nikona, ale i tak ci tego nie powiedzą.

    Jedno jest pewne - w technice nie ma idealnych wymiarów, nie ma idealnych pomiarów, itp. Wszystko jest od-do, czyli ma jakąś tolerancję. Mniejszą lub większą, ale jakąś tolerancję ma zawsze. Taka tolerancja w przypadku układów regulacji, jakim jest niewątpliwie układ AF, nazywa się często histerezą i oznacza obszar (czyli odchyłki górną i dolną pomiaru), dla którego regulacja nie jest dokonywana, pomimo stwierdzenia niewielkich różnic pomiędzy wartością zmierzoną, a wartością zadaną. Gdyby układ regulacji reagował na wszystkie takie drobne różnice (czyli działał bez histerezy), to miałby tendencje do wzbudzania się i praktycznie nigdy nie dawało by się zakończyć procesu ustawiania ostrości. Oczywiście im mniejsza jest ta histereza, tym lepiej, ale "zerowa" być nie może.

    I jedna, i druga GO (dla AF jest to ta histereza) są umowne. W przypadku GO na zdjęciach, to fotograf decyduje o tym co jest uznawane za ostre, a co nie. Natomiast w przypadku AF takie decyzje podejmują konstruktorzy sprzętu, a my nazywamy to w uproszczeniu "precyzją działania AF".
    Jacek

  7. #27

    Domyślnie

    Tia, jeden z wielu wniosków jaki mi się nasunął po przeczytaniu tego artykułu to taki, że nastawienie ostrości za pomocą AF tam gdzie tego naprawde chcesz to prawdziwy cud i co lepsze ten cud się zdarza codziennie z większą a czasem mniejszą częstotliwością .

    A tak BTW i bardziej na poważnie, ale wydaje się że GO AF musi być mniejsze od GO na zdjęciu ( czyli zamierzonej przez nas głębi ostrości i wyliczonej wg "wzorów" ). W podanym przykładzie GO 38 cm, wg. tego co przeczytałem GO AF może złapać ostrość w każdym punkcie założonego przez konstruktorów GO. Gdyby GO AF=GO Zdjęcia=38cm no to jak by złapał na początku, lub na końcu to powstał by prawie 20cm BF lub FF i co lepsze nie powtarzalny. Ale to już nie na moją bardziej humanistyczną wiedzę .

    Pozdrawiam,
    AMI
    D3,D750,D80,N14-14,N24,N24-70,N70-200VRII,N50,Z16,S85,SB-80,800,900
    www.mariuszlinkiewicz.pl (w przebudowie)

  8. #28

    Domyślnie

    I to tak właśnie jest. Ta histereza, czyli to "GO dla AF", na logikę, powinna być dużo mniejsza niż Twoja GO do obliczeń. A ile to jest, to już zupełnie inna sprawa i trzeba o to zapytać inżynierów z Nikona.
    Jacek

  9. #29
    Gaduła Awatar SlaWasII
    Dołączył
    05 2008
    Miasto
    malownicza wieś Słocina, co to już jej ni ma...
    Posty
    1 225
    Wpisów
    40

    Domyślnie

    W świetle tych wszystkich analiz, wydaje się, że jest bardzo proste rozwiązanie problemu celowego ustawiania BF/FF. Wystarczy, żeby konstruktorzy wprowadzili dla AF coś na wzór bracketingu ekspozycji... a może to już jest "wymyślone"?! Ja robię to ręcznie na manualu lub używam... własnego kręgosłupa na AF blokując ostrość.
    Зоркий 4 | ЛОМО-компакт-автомат | Prakitica MTL50 | D60 | D80 | kilka słoików | Nokia... Szczyt marzeń: D500 | 24-70/2.8

  10. #30

    Domyślnie

    Zastanawiam się jak widzicie kwestię ostrości przy robieniu zdjęć kilku osobom na skos, na przykład osobom siedzącym w ławce w kościele. Interesują mnie parametry, miejsce na którym byście wyostrzyli czyli ogólnie technika wykonania fotografii

Strona 3 z 20 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •