Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Monopod + głowica Manfrotto (co wybrać)

    Jakiś czas temu stwierdziłem, że potrzebuję monopodu. Pokładając zaufanie w firmie Manfrotto szukam optymalnego zestawu monopod + głowica. Chciałbym prosić o rady osoby, które pracowały z monopodami.

    1. Trzy- czy czterosekcyjny? Głównym priorytetem jest dla mnie długość monopodu po złożeniu. Czterosekcyjne są znacznie krótsze, ale jak z wygodą ich rozkładania?
    2. Jakie maksymalne obciążenie? Manfrotto ma generalnie dwa typy monopodów: do 4.5 i 10 kg. Czy przy zestawie D70 + SB800 + 70-300G mogę jeszcze myśleć o 4.5kg? Do wagi zestawu dojdzie przecież nacisk ręki.

    Potencjalni kandydaci (do obejrzenia tutaj):
    Digi 676B - 4 sekcje, 48cm, 4.5kg
    Photo Compact 680B - 4 skcje, 51cm, 10kg
    Photo 679B - 3 sekcje, 64 cm, 10 kg

    Jeśli chodzi o głowice, to do statywów są dedykowane dwie, z czego tylko jedna z płytką: 234RC
    3. Jednak z taką głowicą niespecjalnie ustawię aparat do kadrowania w pionie. Czy tak?

    Zakładam, że monopod z aparatem ustawionym pionowo (czyli nieco z boku osi) też będzie jakoś stabilny? Zatem można spojrzeć na głowice kulowe (z którymi nie miałem do czynienia). Dodam może, że stać mnie chyba tylko na model Mini 484RC2.

    4. Tu obawiam się przekrzywiania się aparatu na boki wskutek niedokładnego wyśrodkowania głowicy. Czy słusznie?

    Którą zatem wybrać? Czy 234RC z ruchem tylko do przodu, czy którąś z kulowych z możliwością kadrowania pionowego, ale niebezpieczeństwem "krzywych" ustawień (jako że mówimy o monopodzie, domyślam się, że to nie będzie miało specjalnego znaczenia - jednak proszę o opinie).

    5. No i wreszcie: u kogo w Polsce najtaniej to kupić?

    P.S. Przepraszam za przydługi post.. dobrze, że nie widzieliście wersji przed radykalnymi cięciami

    slawek-
    D70 | Tamron 28-75/2.8 | 70-300G | 50/1.8 | SB-800 | Manfrotto 680B+234RC

  2. #2

    Domyślnie

    Ja mogę z czystym sumieniem polecić zestaw, którego sam używam, sprawdza się naprawdę doskonale - 681B + 234RC. W większości przypadków ta głowica wystarcza - aparat możesz obrócić o 180 stopni. Zatelą tej głowicy jak pewnie już wiesz jest płytka z szybkozłączką. Jedyna wada jaką widzę to waga. Niestety, węglowe statywy są koszmarnie drogie. Bardzo dobre ceny dostaniesz u dystrybutora czyli Foto7 - polecam miłą i profesjonalną obsługę. Sprzedający również doradzi ci jaki będzie odpowiedni dla twoich potrzeb.
    Pzdr
    lenek

  3. #3

    Domyślnie

    681B jest niestety strasznie długi po złożeniu. Być może przyjdzie zdecydować się na 680B. Jak sobie radzisz z pionowym kadrowaniem? Zdejmujesz dla takiej sytuacji aparat z monopodu?

    Ten monopod waży 800 gramów.. czy to aż tak odczuwalne?
    D70 | Tamron 28-75/2.8 | 70-300G | 50/1.8 | SB-800 | Manfrotto 680B+234RC

  4. #4

    Domyślnie

    Ja uzywam 680 B +#234 z ktorych jestem bardzo zadowolony
    Dlugosc po zloezniu 50 cm+ 6cm # 234.
    Bardzo solidnie wykonane ale nie najlzejsze, kwestia wybru .
    Glowica sprawdza sie doskonale i jest stabilna
    Do pionowego kadrowania przekrecam glowice w pozycje na bok i reszte pochyleniem monopodu .Nie jest to niestety najwygodniejszy sposob na kadrowanie i mozna z tym dyskutowac ale w wekszosci przypadkow dziala. Po zatym monopodem mozna sie bronic przed agresorami
    Pozdrawiam sqbany
    Nikon D300 +tout le bazar

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki bardzo za podpowiedź. Będę zatem miał na uwadze tę głowicę. Bałem się, że może nie być dostatecznie funkcjonalna. Ale jeśli Wy sobie chwalicie to czemu ja nie miałbym

    slawek-
    D70 | Tamron 28-75/2.8 | 70-300G | 50/1.8 | SB-800 | Manfrotto 680B+234RC

  6. #6

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez slawek-
    681B jest niestety strasznie długi po złożeniu. Być może przyjdzie zdecydować się na 680B. Jak sobie radzisz z pionowym kadrowaniem? Zdejmujesz dla takiej sytuacji aparat z monopodu?

    Ten monopod waży 800 gramów.. czy to aż tak odczuwalne?
    Nie ma z tym problemu - płytkę można do aparatu zamocować na dwa sposoby (są dwie strzałki "lens") jak zamontujesz w w drugiej pozycji to masz proste pionowe kadry. (troszkę to pogmatwane)
    Pzdr
    lenek

  8. #8

    Domyślnie

    Dzisiaj odebrałem 680B + 234RC. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony solidnością tego "urządzenia". Heh, jak zwykle we "Frotkach" trzeba dużej siły, żeby otworzyć klamerki.

    Jeśli ktoś kiedyś będzie przeszukiwał forum pod kątem monopodów, to w tym wątku znajdzie kolejny głos polecający firmę Manfrotto i jej produkty


    slawek-
    D70 | Tamron 28-75/2.8 | 70-300G | 50/1.8 | SB-800 | Manfrotto 680B+234RC

  9. #9

    Domyślnie

    przepraszam, ale dopiero teraz wpadlem na ten wątek; sięgnąłem po zestaw, który po sprawdzeniu wielu roznych uznalem za najlepszy: mozliwosci/jakosc/cena [by napisac tu o oznaczeniach elementow] tzn: 680B i 234RC, ale widzę, ze wybrales dokladnie to samo

    korzystam z niego od kilku miesiecy i jestem zadowolony; koledzy, ktorzy sie nim bawili na zlocie w Tomaszowie potwierdzili jego solidnosc

    gdyby jednak ktos mial jeszcze wieksze oczekiwania, są modele [nogi] o tej samej wytrzymalosci ale mniejszej wadze: z wlokien weglowych, ale jako ze sa kilkukrotnie drozsze, raczej nie sa optymalne dla amatorow [tak mysle]

    chyba, ze ktos wybiera sie na piesza wycieczke przez Grenlandie, wtedy kazdy gram sie liczy

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •