Close

Strona 5 z 6 PierwszyPierwszy ... 3456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 55
  1. #41

    Domyślnie

    Czy znacie jakieś darmowe programy, w których można podejrzeć symulację wydruku dla profilu icc / icm pobranego z labu?
    Przeglądając forum dowiedziałem się, że jest taka opcja Soft Proofing w Photoshopie, ale niestety go nie mam.
    Szukałem też w darmowym pakiecie Nikona ViewNX-i oraz Capture NX-D, ale też nie znalazłem jak użyć takiej opcji.

  2. #42

    Domyślnie

    Taka opcja jest raczej tylko w programach profesjonalnych.
    Opcja ta jest też w LR, który możesz pobrać za darmo i przez 30 dni użytkować.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #43

    Domyślnie

    Jest symulacja profilu w Capture NX, funkcja "soft proof"

  4. #44

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi. Rozumiem że nowa wersja, czyli Cature NX-D jest lepsza, więc tej funkcjonalności już nie ma?
    Przychodzi mi jeszcze pomysł - użycie programu Color Navigator dołączanego do Eizo cs230. W ten sposób monitor będzie emulował wygląd odbitki. Czy tak się da?
    Próbowałem ustawić tam profil z foto-labu jako target, ale plik się nie wczytał.

  5. #45

    Domyślnie

    Profil ICC monitora to nie profil ICC papieru, to są zupełnie inne profile. Porównam to do paliwa samochodowego, każdy silnik powinien dostać właściwe paliwo. Ty zrobiłeś tak jak byś nalał oleju napędowego do samochodu z silnikiem benzynowym i oczekiwał, że pod maską pojawi się silnik diesla. Musisz trochę dokładniej poczytać, co to są profile ICC.

  6. #46

    Domyślnie

    mmluty - tu się mylisz. ColorNavigator ma opcję symulacji kolorów innego urządzenia wyjściowego.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  7. #47

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc, to zatankowałbym nawet denaturatu, aby pojechać z tym dalej

    Problem jest standardowy: zamówiłem na próbę testowe odbitki, które okazały się za ciemne i nie zgadza się kolor.
    Teraz kombinuję jak uzyskać w przybliżeniu to samo na ekranie i na odbitkach.

    Czy jest jakiś prosty sposób bez soft proofingu?
    Myślałem o obniżeniu jasności monitora i uregulowaniu jego temperatury barwowej, tak aby uzyskać obraz na monitorze podobny do odbitki.
    Potem edytowałbym (View NX-i + Capture NX-D + Machinery) przy takich ustawieniach monitora.
    Ktoś tak może robił?

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    mmluty - tu się mylisz. ColorNavigator ma opcję symulacji kolorów innego urządzenia wyjściowego.
    Pewnie masz rację, mnie nigdy nie przyszedł do głowy pomysł użycia ColorNavigator do takiego celu. Jednak dalej nie bardzo potrafię sobie wyobrazić, żeby zamiast profilu monitora, jak zrobił to kolega @faflusniak, można wstawić w CN profil papieru czy labu i CN pokaże na monitorze poprawny obraz wydruku.

  9. #49

    Domyślnie

    @faflusniak z Twojej wypowiedzi bije desperacja, a to się często kiepsko kończy. Jeżeli masz prawidłowo skalibrowany monitor, to zostaw go w spokoju, bo rozregulowanie monitora na pewno nie poprawi sytuacji. Przeanalizuj spokojnie całą sytuację, profil ICC z labu nie powinien zmienić diametralnie wyglądu odbitki. Jeżeli to co widzisz na monitorze odbiega mocno kolorystycznie i tonalnie od tego co dostajesz z labu, to przyczyną nie może być brak "soft proofing". Sprawdź w pierwszej kolejności jak masz ustawiony edytor zdjęć tzn. w jakiej przestrzeni je obrabiasz i jaki profil ( sRGB, ARGB) jest deklarowany do zapisu jpg-a. Do labu najbezpieczniej obrabiać i wysyłać w sRGB. Przyczyną ciemnych odbitek może być jasno ustawiony monitor i/lub słabe światło w pomieszczeniu. Ustaw monitor na 80cd 6500K 2.2 i w miarę przyzwoicie oświetl pokój to powinno być jako tako. Możesz też zobaczyć jak wyglądają zdjęcia na monitorze w jasny dzień, to da ci jakies porównanie.

  10. #50

    Domyślnie

    Z instrukcji ColorNavigator wynika, że generalnie można emulować drukarki "The emulation data can be created from the ICC profiles for devices, such as printers, tablet devices, display devices, using the profile emulation function."
    Niestety ta funkcjonalność nie dotyczy mojego modelu monitora CS230, stąd pewnie niepowodzenie wczytania profilu ICM.
    Monitor był kalibrowany, a w Nikon View oraz Capture jest przestrzeń ustawiona na "Nikon RGB 4.0...". Podobnie w Machinery.

    Dzisiaj rano próbowałem wyrównać monitor do odbitek. Różnica jasności się zmniejszyła, ale nie wyrównała, bo skala skończyła się na 50 cd/m2.
    Temperaturę barwową udaje się wyrównać się z odbitkami, ale jest to wartość zależna od odbitki - średnią szacują na 5500-6500K. Dla odbitki z dużą ilością czerni nie udało mi się uzyskać zgodności barw, ale może to wynikać ze specyfiki czerni w sRGB i CMYK.

    Spróbuję użyć jeszcze jednego programu od EIZO "ColorNavigator Elements" - wg. opisu "Przy jego wykorzystaniu możliwe jest uzyskanie i utrzymywanie zgodności kolorystycznej wydruków oraz obrazu wyświetlanego na monitorze. Użycie wbudowanego w konstrukcję monitora czujnika pomiarowego sprawia, że użytkownik nie jest zmuszony do zakupu lub wykorzystywania żadnych dodatkowych urządzeń."

Strona 5 z 6 PierwszyPierwszy ... 3456 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •