Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie Nikon D700 lub...

    Cześć wszystkim!

    Na początku posta chciałem zaznaczyć, że ma on charakter luźnej dyskusji. Jeżeli ktoś uważa, że post nie wnosi niczego nowego do jego życia albo twierdzi, że bez sensu tu zaglądać – nie róbcie tego pod żadnym pozorem
    Wierzę natomiast, że znajdzie się garstka ludzi, którzy to przeczytają, podzielą się swoją opinią, napiszą dobre słowo albo powiedzą po prostu, co myślą na ten temat. Może inni też mieli/mają takie rozterki?

    Krótka historia mojej „kariery” fotograficznej wygląda tak, że kiedyś traktowałem to jako hobby, które pochłaniało sporo mojego czasu przynosząc jednocześnie dużo frajdy. Miałem nawet epizod zdjęć ślubnych i w pewnym momencie pod tym kątem zacząłem gromadzić sprzęt. I uzbierało się:

    D700
    N 24-70mm f/2,8
    N 35mm f/1,8G
    N 50mm f/1,8G
    N 50mm f/1,8D
    SB 800

    Oraz kilka innych drobiazgów i staroci:
    D70s
    18-70 f/3,5-4,5
    Jupiter 137
    Samyang 8mm
    Oraz statyw, parasolka, jakieś manualne obiektywy makro i inne.

    I tak się zastanawiam…bo leży to wszystko, kurz się zbiera a ze względu na fakt, że rodzina mocno się powiększyła - korzystam tylko z zestawu D700 + 50mm…i to w zasadzie tyle.
    Reszta gratów, obiektywy, lampa, parasolka, statyw leżą i nie widzę specjalni sensu i okazji do ich zastosowania. Taki stan rzeczy utrzymuje się od co najmniej 3-4 lat.

    Lubię mieć jednak profesjonalny sprzęt i ze względów ideologicznych jakoś średnio akceptuję zdjęcia robione telefonem z całym szacunkiem do możliwości współczesnych telefonów, które są o wiele bardziej przydatne w słabym świetle, zawsze są w kieszeni, są małe, dodatkowo kręcą filmy, itd., itp…i sam robię swoim dzieciom bardzo dużo zdjęć telefonem. Ale nie o tym mowa.

    Od dłuższego czasu chodzi mi po głowie sprzedaż części sprzętu łącznie z D700 i przesiadką na D750 + pozostawienie N 50mm i zakup N 85mm. Ale ostatnio, pod wpływem artykułu nt bezlusterkowca Nikona zacząłem zastanawiać się właśnie nad tym rozwiązaniem: bezlusterkowiec.

    Jeśli chodzi o „za” i „przeciw” takiego rozwiązania, rachunek wygląda jak poniżej:

    Za:
    - mniejsze gabaryty bezlusterkowca
    - w cenie sprzedanego sprzętu kupię prawdopodobnie bezlusterkowca + jakieś dwa obiektywy (jasne stałki)
    - zmiana sprzętu zawsze powoduje efekt „wow” co po prostu sprawia frajdę – a o to chodzi w hobbystycznym podejściu do fotografii i każdego innego hobby
    - body, które kupię będzie nowszą konstrukcją od D700 i pewnie będzie po prostu lepsze (pod względem AF, rozpiętości tonalnej, użytecznego ISO).

    Przeciw:
    - „bujanie się” ze sprzedażą na co nie bardzo mam czas
    - prawdopodobnie zmiana systemu czyli całkowicie nowa historia, poznawanie guzikologii, dobór obiektywów
    - utrata pancerności, którą D700 niewątpliwie ma

    Przyznaję bez bicia, że trochę idę na łatwiznę bo nie znam aktualnego rynku i nie wiem, ile mógłbym wziąć za wszystko, co wymienione powyżej. Nie wiem nawet, co ewentualnie mógłbym kupić (bezlusterkowce FF) i jakie są tego ceny.

    Niemniej jednak kieruję pytanie do Was i zwracam się z prośbą o opinię, co i dla czego.
    Czy zmienilibyście wszystko co mam na bezlusterkowca FF czy może jednak warto brnąć w stary system i nabyć d750?

    Będę wdzięczny za wszelkie sugestie

  2. #2

    Domyślnie

    Po pierwsze - zainteresuj się bezlustrami Sony. Jak Ci się uda ze sprzedaży wyciągnąć jakieś 10 k zł, to możesz kupić A7II z jakimiś jasnymi stałkami, albo zacisnąć pasa i zbierać na A7III. Jeżeli jesteś przyzwyczajony do AFu z D700, zwłaszcza w słabym świetle, do czasu reakcji, ergonomii, czy pracy na jednej baterii, to A7II Cię ręcznej nie będzie satysfakcjonować, oczywiście nie mówię tu o obrazku. Ponoć A7III jest świetne, ale nie miałem, nie sprawdzałem, mam A6000 a to inna liga, jestem świadomy jego wad i generalnie zadowolony.
    Po drugie - jeżeli nie jesteś pewien, czy bezlustro jest dla Ciebie, to myśl o D750, choć uważam że D700 w niczym Cię nie ogranicza. Jeżeli masz siłę w rękach, to proponuję szkła Sigmy Art. Dadzą staruszkowi nowe życie

  3. #3

    Domyślnie

    Często znajomi, rodzina, koledzy zwracają się do mnie z podobnymi problemami. Mam zawsze tą samą radę:
    1. Idziesz do sklepu ze sprzętem.
    2. Podchodzisz do sprzedawcy.
    3. Wkładasz rękę do kieszenie i zagarniasz zawartość.
    4. Wyjmujesz, kładziesz na ladę i mówisz do sprzedawcy "za wszystko proszę "

  4. #4

    Domyślnie

    D750 to przede wszystkim znacznie lepszy af, użyteczne iso i inne guziki (programy u1 u2 <3). Jak chodzi o bezlustra nikona to nie zdziwię się jak jego cena to będzie x2.5 d750.
    Jak już zdecydujesz się na zmianę- zostaw sobie 50tke i 24-70- zobaczysz co to szkło potrafi, a sprzedać zawsze zdążysz.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeżeli coś leży i się kurzy to sprzedaj. Jeżeli masz luźną kasę to D850 lub poczekaj na bezlustro nikona.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  6. #6

    Domyślnie

    Średnio raz na kilka miesięcy stoję przed podobnym dylematem , kiedy nasz forumowy "Miecio" podszeptuje do ucha i po głębszych refleksjach od lat kończy się to tym samym - chwytam swoje D700tki w ręce, podziwiam ich trwałość, jakość wykonania, precyzję działania mimo upływu lat. Miałem w rękach masę sprzętu, spędziłem wiele czasu na porównaniach, były czasy, że miałem torbę wypchaną 1 cyfrowymi modelami, najdroższymi eLkami czy AFSami, mógłbym mieć dowolny system i sprzęt ale do moich zastosowań, kiedy trochę ochłonę z emocji za każdym razem stwierdzam, że żaden inny aparat nie da mi jakiegoś wielkiego przeskoku jakościowego. Może i jakiś bezluster 400g lżejszy ale już jakość wykonania zupełnie nie ta a i szkła równie ciężkie (sony), może i jakaś 10 lat młodsza lustrzanka ma o ułamek sekundy sprawniejszy af w jakiś tam sytuacjach, co jest mi zupełnie niepotrzebne i wcale tego nie wykorzystam, może i obrazek na iso 12800 będzie o 1ev mniej zaszumiony, gdzie ja w życiu wykonałem kilkanaście zdjęć na tej czułości... Kiedy natomiast spojrzę na kosztorys, gdzie miałbym komuś sprzedać tak doskonałe korpusy poniżej 2 tys, szkła za grosze, żeby kupić niemal to samo dokładając przynajmniej jedno zero to już się kompletnie mija z celem. I tak od lat, kiedy zużywa się jedna z D700 tek sprzedaję ją za 1500 i za 1600 kupuję kolejną na następne lata
    Podsumowując - mam podobny sprzęt do Twojego - D700tki, 28/1,8, 35/1,8, 50/1,8, 60/2,8, lampy, za żadne szkło nie zapłaciłem więcej niż 1,5 tys, za puszki podobnie. Jeśli masz potrzebę zmiany bo film, bo jakieś ważne funkcje, których w leciwych D700tkach nie ma to w porządku ale gwarantuję Ci, że zmieniając na 5 krotnie droższe body ani nie zrobisz lepszych zdjęć, nie padniesz z wrażenia porównując te same klatki ze starym D700, tylko dziura w budżecie pogłębi się dramatycznie
    Dlatego zestaw pozostaje a do lżejszych wyjazdów w góry, wyprawy z plecakiem, kiedy jest on już za ciężki mam w zanadrzu drugi system Fuji X ze szkłem 23/2 (35mm ekw.), który też bardzo polecam.
    Ostatnio edytowane przez nowart ; 09-08-2018 o 09:20
    ... na nic sprzętu kupa gdy fotograf (_._) ...

  7. #7

    Domyślnie

    tomtytus; znam doskonale te rozterki; MZ do zestawu d700+N50/1.8+sb800 potrzebujesz tylko coś małego do kieszeni, ale z dobrą optyką i koniecznie skończonego (bez możliwości rozbudowy). Zerknij na 1" klasę premium.
    Bezlustra pomiń. Nic wielkiego Ci nie wniosą, a jedynie spustoszą kieszeń. No, chyba że masz worek topowych niezapleśniałych pleśniaków w piwnicy
    zestaw N: d700 +17 + 70-200 // zestaw S: A7 + 40 + 24-240

  8. #8

    Domyślnie

    Sprzedaj to czego nie używasz i kup coś małego na spacery, aby koniecznie było pod ręką .
    Natomiast lustro bym zostawił plus 2 szkła , te ulubione
    R | 35 | 50 | 135

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nowart Zobacz posta
    Średnio raz na kilka miesięcy stoję przed podobnym dylematem , kiedy nasz forumowy "Miecio" podszeptuje do ucha i po głębszych refleksjach od lat kończy się to tym samym - chwytam swoje D700tki w ręce, podziwiam ich trwałość, jakość wykonania, precyzję działania mimo upływu lat. Miałem w rękach masę sprzętu, spędziłem wiele czasu na porównaniach, były czasy, że miałem torbę wypchaną 1 cyfrowymi modelami, najdroższymi eLkami czy AFSami, mógłbym mieć dowolny system i sprzęt ale do moich zastosowań, kiedy trochę ochłonę z emocji za każdym razem stwierdzam, że żaden inny aparat nie da mi jakiegoś wielkiego przeskoku jakościowego. Może i jakiś bezluster 400g lżejszy ale już jakość wykonania zupełnie nie ta a i szkła równie ciężkie (sony), może i jakaś 10 lat młodsza lustrzanka ma o ułamek sekundy sprawniejszy af w jakiś tam sytuacjach, co jest mi zupełnie niepotrzebne i wcale tego nie wykorzystam, może i obrazek na iso 12800 będzie o 1ev mniej zaszumiony, gdzie ja w życiu wykonałem kilkanaście zdjęć na tej czułości... Kiedy natomiast spojrzę na kosztorys, gdzie miałbym komuś sprzedać tak doskonałe korpusy poniżej 2 tys, szkła za grosze, żeby kupić niemal to samo dokładając przynajmniej jedno zero to już się kompletnie mija z celem. I tak od lat, kiedy zużywa się jedna z D700 tek sprzedaję ją za 1500 i za 1600 kupuję kolejną na następne lata
    Podsumowując - mam podobny sprzęt do Twojego - D700tki, 28/1,8, 35/1,8, 50/1,8, 60/2,8, lampy, za żadne szkło nie zapłaciłem więcej niż 1,5 tys, za puszki podobnie. Jeśli masz potrzebę zmiany bo film, bo jakieś ważne funkcje, których w leciwych D700tkach nie ma to w porządku ale gwarantuję Ci, że zmieniając na 5 krotnie droższe body ani nie zrobisz lepszych zdjęć, nie padniesz z wrażenia porównując te same klatki ze starym D700, tylko dziura w budżecie pogłębi się dramatycznie
    Dlatego zestaw pozostaje a do lżejszych wyjazdów w góry, wyprawy z plecakiem, kiedy jest on już za ciężki mam w zanadrzu drugi system Fuji X ze szkłem 23/2 (35mm ekw.), który też bardzo polecam.
    Cytat Zamieszczone przez karczek.foto Zobacz posta
    tomtytus; znam doskonale te rozterki; MZ do zestawu d700+N50/1.8+sb800 potrzebujesz tylko coś małego do kieszeni, ale z dobrą optyką i koniecznie skończonego (bez możliwości rozbudowy). Zerknij na 1" klasę premium.
    Bezlustra pomiń. Nic wielkiego Ci nie wniosą, a jedynie spustoszą kieszeń. No, chyba że masz worek topowych niezapleśniałych pleśniaków w piwnicy
    Widzę, że ja nie jeden
    Do D700/SB900/15-30/28-75/85/70-210 dokupiłem Sony RX10mk2 i jest to czego mi trzeba.
    Cena rynkowa D700 jest teraz zdecydowanie niższa niż jego wartość użytkowa. Moja D700 ma 7k przebiegu, aż żal ją sprzedawać.
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

  10. #10

    Domyślnie

    madebyzosiek, obawiam się właśnie tego, że żaden bezlusterkowiec nie da mi ergonomii, solidnego wykonania i poczucia posiadania dobrego sprzętu...nie w takim stopniu, jak d700. i Trochę się właśnie tego obawiam. Niestety jestem wzrokowcem...i poza wyglądem obrazka wygląd sprzętu (wykonanie i to, jak się go trzyma w ręku) też ma duże znaczenie.

    Teu, znacznie lepszy AF to coś, czego bym po zmianie oczekiwał.

    nowart, Twoje wpisy znam - miło Cię znowu czytać
    Ja w odróżnieniu od Ciebie nie miałem kupy innego sprzętu w rękach i nie mam za bardzo porównania. Miałem d70, d300 i d700 - nic więcej. I trochę też obawiam się rozczarowania: na papierze wszystko ładnie, parametrami biję bezlusterkowce d700tkę na głowę a w realu jakoś tak...słabo.

    aldam, słusznie prawisz. To też rozpatrywałem: zostawić d700, 35 i 50mm (nad 24-70 mocno bym się zastanawiał) i ewentualnie dokupić jakieś szkło.

    stachmuszel miło słyseć, że jest nas więcej

    I tak jeszcze odnośnie tego, co mam i co macie Wy (bo mamy podobnie): nie zauważyliście, że AF działa słabo? Mi głównie to przeszkadza, poza oczywiście chęcią zmiany na coś bardziej poręcznego...
    Na środkowym punkcie jeszcze w miarę daje radę, ale boczne punkty są bezużyteczne fotografując dzieci. Mówię o 50mm. Może 24-70 radzi sobie lepiej ale rzadko podpinam. Z podpiętą 50tką na bocznych punktach praktycznie nie ma szans na celne zdjęcie a ostrzenie na środku i przekadrowanie kosztuje trochę czasu i ze względów technicznych może się nie udać...albo może powinienem oddać do serwisu na kalibrację

    Muszę rozpoznać, jak wyglądają ceny bezlusterkowców FF i pomacać - inaczej się nie da.

    I po Waszych wpisach czuję zapach zbliżającej się d750tki

    ps: wspominaliście o tym, że jak mam kasę to mogę myśleć o przesiadce na to czy tamto. Chodzi o to, że ten zabieg ma mi przynieść ewentualne oszczędności. Nie ma miejsca na dodatkowe wydatki....takie życie

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Jaki Nikon do fotografi koncertowej? Nikon D700
    By Aleksiss in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-09-2017, 09:08

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •