Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Post Nikon D5300 - Back Focus

    Witajcie !

    To pierwszy mój post na tym forum, wybaczcie zatem jeżeli pojawią się błędy merytoryczne.

    Otóż, posiadam Nikona D5300 z kitem 18-105. Zdjęcia znośne, nawet ładne. Oszczędzałem na pierwszą jasną stałkę i w końcu udało się.
    Nikkor 50mm 1.8G wszedł w moje posiadanie. Niestety okazało się że na zdjęciach widoczny jest back focus.

    Zdjęcia z bliskiej odległości (do 1metra) wychodzą całkiem ładnie, natomiast przy portretach i pełnych kadrach ostrość jest już grubo za punktem AF.
    Nawet przymykając przysłonę do f/4 ostrość zaczyna się kilka centymetrów za punktem.

    Robiłem też testy z podziałką na statywie i z samowyzwalaczem.

    Pierwsze co pomyślałem: Obiektyw !

    Ale mój rozsądny kolega polecił sprawdzić nowe szkło na innym body co też następnego dnia uczyniliśmy. Sprawdzaliśmy na dwóch innych Nikonach i obiektyw ostrzył w punkt !!
    Wniosek jeden: body do kalibracji....

    Problem polega na tym, że (choć aparat jest jeszcze na gwarancji) nie chce go wysyłać z Łodzi do Warszawy. Ciągle mam jakieś zdjęcia do zrobienia, a to chrzciny ,a to jakaś sesja wcześniej umówiona w plenerze itd. Już nawet pomyślałem że pojedziemy sobie z Żoną na dwa dni do stolicy pozwiedzać, a w tym czasie zrobią nam te kalibrację (ciekawe czy dadzą radę tak "od ręki").

    Ale.... jest w tym Nikonie taka śrubka pod lustrem Podobno służy właśnie do kalibracji AF.

    I tu pytanie moje do Was, doświadczonych w boju Nikoniarzy Jakie ryzyko niesie ze sobą taka własnoręczna, mechaniczna kalibracja ? I czy ktoś tego próbował, z jakim skutkiem ?
    Może w ogóle nie da się tego zrobić we własnym zakresie, tego nie wiem.

    Drugie moje pytanie, czy serwis Nikona da radę po wcześniejszej rozmowie telefonicznej zrobić taką kalibrację w jedną dobę (wiem, powiecie:"zadzwoń to się dowiesz").

    Póki co pozostaje mi robienie zdjęć Kitem i stałką w trybie Live View (przy sesji pozowanej ujdzie, ale przy chrzcinach....).

    Wspomóżcie radą biednego amatora

    Pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Żeby jeszcze N kalibrował body DX w Wawie... Od tamtego roku do Czech wysyłają.

    A tą śrubką ryzykujesz, że całkiem AF rozjedziesz.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  3. #3

    Domyślnie

    Aha... dobrze wiedzieć. Do Czech raczej nie pojedziemy. Czyli zostaje serwis i kalibracja za kasę. Dużo takie coś kosztuje ? i jak ze skutecznością.

  4. #4

    Domyślnie

    Skoro i tak w Wawie będziecie, to najlepiej o @Studio5s zahaczyć. Podobno od ręki robią. Ktoś pisał, ile taka przyjemność kosztuje, ale... SKS.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jak masz dużo jeszcze gwarancji to wysłałbym do nikona, może w dwa tygodnie się uwiną.

  6. #6

    Domyślnie

    Bardzo dużo dobrego słyszałem o tym serwisie i chyba się skuszę. Mam tylko nadzieje że nie wezmą więcej niż 500zł.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Jak masz dużo jeszcze gwarancji to wysłałbym do nikona, może w dwa tygodnie się uwiną.
    No właśnie nie mam tych dwóch tygodni

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    500zł to juz 1/3 ceny aparatu, więc troszkę dużo by było, chyba 280zł ktoś tu podawał.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    500zł to juz 1/3 ceny aparatu, więc troszkę dużo by było, chyba 280zł ktoś tu podawał.
    To zdecydowanie wolę zapłacić i zrobić na miejscu niż wysyłać nie wiadomo gdzie. Zwłaszcza że naczytałem się (również gdzieś tu na forum), że bardzo często z serwisu Nikona wracają sprzęty nienaprawione, lub back focus przechodzi we front focus itd... . A tak, zapłacę, sprawdzę i myślę że będę zadowolony. A jutro na chrzcinach będę strzelał Live View, lub próbował ostrzyć przed punktem Plener ujdzie, gorzej z tym kościołem

  9. #9
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Chyba to partactwo było związane z naszymi geniuszami w warszawie, dlatego teraz to przejął czeski oddział.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja po zakupie 35mm 1.8 do 5200 wyczulem lekki bf, i wiadomo w trybie liveview trafial. Imbus w reke, minimalny obrot w prawo (w d5200 jest jedna sruba, w ktorychs modelach sa dwie) i hm, chyba sie udalo bo testowalem na nosie zony i bateriach:P Nawet jezeli nie, to mam poczucie, ze cos dalo Ostatnio skladalem papierowy model do testow focusa i jest ok. Sprawdzalem tez 18-105 i 55-300 i nie zauwazylem anomalii, no ale roznie to moze byc z takim kreceniem.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Back Focus Nikona D5300 i Nikkor 35 1:1,8 - jak reklamować?
    By bagifilm in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 15-08-2015, 18:09
  2. Back focus Nikon D90
    By fotolas in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 26-10-2013, 13:50
  3. Test na back focus/front focus
    By pavel_9 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 22-09-2011, 16:38
  4. Back focus w D90
    By k|muzyk in forum Serwis
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 25-08-2011, 17:11
  5. Back focus
    By gmoszkow in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-03-2009, 23:44

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •