Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: Nikon 50mm 1.8G

  1. #1

    Domyślnie Nikon 50mm 1.8G

    Witajcie,

    Kupiłem niedawno 50mm 1.8g i niestety póki co jestem zadowolony w 50%. Otóż problem mam taki że podczas fotografowania z odległości (na oko) 3-6 metrów, fotografowana osoba nie jest ostra. Widzę niestety na zdjęciach BF.
    Robiłem test na FF/BF przy użyciu FocCal22XL z różnych odległości na przysłonie 1.8. Na każdym zdjęciu ostrość jest w punkt. Niestety w normalnych warunkach nie jest już tak kolorowo.
    Załączam dwa zdjęcia w których zaznaczyłem kwadratem punkt w którym ustawiona była ostrość (punkt odczytany z ViewNX). Strzałkami z kolei zaznaczyłem gdzie widzę ostrość.

    Foto 1: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0236.jpg
Wyświetleń:	140
Rozmiar:	136,1 KB
ID:	11936
    Foto 2: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0292.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	53,4 KB
ID:	11937

    Przeczytałem artykuł https://accord-foto.pl/index.php?artykul=280. Zwróciłem szczególną uwagę na opisy pod rysunkami numer 3 i 4. Cytuję kawałek: "Środek głębi ostrości wypada teraz na 2050 cm, czyli ok. 50 cm za punktem ostrzenia. Nasze podejrzenie o BF obiektywu (ostrzenie za punktem) jest całkowicie błędne - jeżeli uzyskaliśmy takie właśnie wyniki, wszystko jest w porządku" - dokładnie taki efekt jest u mnie.

    W jednym z podpiętych linków na temat 50mm 1.8g ("Nikkor 50mm 1.8 a odległ. od fot. obiektu ") autor pyta o odległość z jakiej musiałby fotografować aby uzyskać dany kadr. W przykładowych linkach (np. ten: https://www.flickr.com/photos/andrin...n/photostream/) widzę ten sam efekt co u siebie. Modelka nie ostra, natomiast kwiaty (o ile się nie mylę lekko za modlką) po prawej stronie zdjęcia ostre.

    Moje pytanie brzmi - jak radzić sobie z tego typu sytuacją? Będę wdzięczny za rady.

    Pozdrawiam

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pablo88 Zobacz posta
    Robiłem test na FF/BF przy użyciu FocCal22XL z różnych odległości na przysłonie 1.8. Na każdym zdjęciu ostrość jest w punkt. Niestety w normalnych warunkach nie jest już tak kolorowo.
    Dlatego tragicznym pomysłem jest zalecanie kalibrowania za pomocą kartek z minimalnej odległości oraz klik.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Kupiłeś nowy, czy używany?
    Kupiłem nowy.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez bic44 Zobacz posta
    Dlatego tragicznym pomysłem jest zalecanie kalibrowania za pomocą kartek z minimalnej odległości oraz klik.
    Tak, ale niestety body bez mikroregulacji - D5500

    Oczywiście nie jest tak że zawsze nie trafia. Ale mam wrażenie póki co że zdjęcia z dalszej odległości są rozmyte w punkcie ostrzenia. Przy fotografowaniu z bliska jest dużo lepiej - tzn. na tyle że jestem zadowolony ze zdjęć.
    Ostatnio edytowane przez pablo88 ; 25-07-2018 o 07:33

  5. #5

    Domyślnie

    Wyślij do serwisu na kalibrację wzorcową, bo jeżeli trafia z bliska, a z daleka już nie to jest rozjechany, więc go reklamuj. Ja miałem kiedyś jedną sztukę 50 1.8G i był to jeden z dwóch idealnie celnych Nikkorów jakie miałem

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Wyślij do serwisu na kalibrację wzorcową, bo jeżeli trafia z bliska, a z daleka już nie to jest rozjechany, więc go reklamuj. Ja miałem kiedyś jedną sztukę 50 1.8G i był to jeden z dwóch idealnie celnych Nikkorów jakie miałem
    Rozumiem że razem z body, tak?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pablo88 Zobacz posta
    Rozumiem że razem z body, tak?
    Możesz, jeżeli też chcesz je kalibrować do wzorca, bo niestety tak jest często, że kalibrację trzeba zrobić na wszystkie zabawki. Brak regulacji w aparacie boli bardzo

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Możesz, jeżeli też chcesz je kalibrować do wzorca, bo niestety tak jest często, że kalibrację trzeba zrobić na wszystkie zabawki. Brak regulacji w aparacie boli bardzo
    To jeszcze zapytam tylko, czy wiecie ile taka kalibracja może potrwać?

Podobne wątki

  1. Nikon D7200 + 50mm 1.8G czy Nikon D5300 + 50mm 1.8G ?
    By monika2415 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 20-08-2017, 21:29
  2. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14-01-2014, 16:11
  3. Nikon 50mm AiS f/1.2 vs Canon 50mm f/1.2 L
    By TimDemski in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 30-06-2012, 16:31
  4. Zeiss 50mm f/1.4 vs nikon 50mm f/1.2 ?
    By sevenoo in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 65
    Ostatni post / autor: 02-07-2010, 01:01
  5. Nikon 50mm 1,4 czy 50mm 1,8?
    By Debocik in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 24-02-2010, 13:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •