Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2018
    Miasto
    Wroclaw/Kopenhaga
    Posty
    4

    Domyślnie Dostałem karton pełen sprzętu

    Witam,
    to jest mój pierwszy post więc kilka słów o mnie. Pracuję w Danii, mieszkam we Wrocławiu. W przyszłym roku powinienem iść na emeryturę ale... może jeszcze popracuję. Mam kilka hobby do których nie zaliczała się fotografia lecz kiedy zobaczyłem zdjęcia starych wnętrz i ruin oraz opuszczonych, przeżartych rdzą urządzeń pomyślałem sobie "dlaczego nie". Podzieliłem się swoim pomysłem z pewnym Duńczykiem, kolegą z pracy. Trzy dni temu dostarczył mi karton z używanym sprzętem fotograficznym, powiedział żebym wybrał dla siebie ten najodpowiedniejszy i życzył mi powodzenia. Sprzęt należał do jego syna który zmienił zainteresowania. I tak bywa. Tyle tytułem wstępu.
    Sprzęt jaki otrzymałem:

    Body: Nikon D70s, D90 i D300s

    Obiektywy stare do Nikona:
    1. Nikkor 105 mm 1:2.5
    2. Nikkor ED 300 mm 1:4.5
    3. Nikkor ED 180 mm 1:2.8
    4. Nikkor AF 35-80 mm 1:4 - 5.6 D

    Używane w niewielkim stopniu:
    1. Nikkor DX Fisheye 10.5 mm 1:2.8 ED
    2. Nikkor DX AF-S 18-70 mm 1:3.5 - 4.5 ED
    3. Nikkor DX AF-S 18-200 mm 1:3.5-5.6 G ED
    4. Nikkor DX HF-S 55-200 mm 1:4-5.6 G ED
    5. Nikkor N AF-S Micro 60 mm 1:2.8 G ED
    6. Nikkor DX 18-105 mm 3.5-5.6 G ED
    7. Sigma EX 70-200 mm 1:2.8 APO HSM
    8. Sigma EX 50 mm 1:1.4 DG HSM
    9. Sigma DG 150-200 mm 1:5-6.3 APO HSM


    Drodzy forumowicze. Proszę o pomoc w doborze właściwego sprzętu pod kątem moich w/w zainteresowań fotograficznych.
    Czytając wasze forum poczyniłem pierwsze kroki w kompletowaniu. I tak:
    Wybrałem Nikon D300s oraz dwa obiektywy
    1. Sigma EX 50 mm 1:1.4 DG HSM
    2. Nikkor N AF-S Micro 60 mm 1:2.8 G ED

    Niestety nie ma wśród nich obiektywu szerokokątnego do zdjęć wnętrz. Na forum polecacie z tańszych Nikkor 35mm f/1.8G A fS DX lub drogą Tokina 11-16mm 2.8 dx II. A może jest wśród tych darowanych jakiś do moich potrzeb?

    Pomyślałem też sobie (za zgodą mojego darczyńcy), że mógłbym też sprzedać lub zamienić któryś z pozostałych obiektywów i w ten sposób uzyskać pieniądze na zakup tego właściwego. Ale nie jestem znawcą, stąd ten post i prośba o pomoc.
    Pozdrawiam
    Andrzej

  2. #2

    Domyślnie

    Do wnętrz z tego zestawu to koniecznie fish 10.5/2.8. 50 i 60 są prawie takie same, a na dx dość wąskie, makro raczej mało przydatne. No i jako uniwersalne szkiełko to może 18-200 lub 18-70.
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  3. #3

    Domyślnie

    18-200 jest zacne i bardzo przydatne w wielu aspektach, w połączeniu z D300s stworzy bardzo uniwersalny zestaw -podróżniczy

  4. #4

    Domyślnie

    Z tych starych bym zostawił 105 2.5 i 180 2.8 (wersja af czy manualna?). Perełki

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2018
    Miasto
    Wroclaw/Kopenhaga
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dostałem jeszcze dzisiaj po południu stary obiektyw Nikkor 28mm 1:2.8 czyli szerokokątny. Teraz mam w czym wybierać

    Wszystkie stare obiektywy są w wersji manualnej. Pamiętam te czasy kiedy ostrość i przesłonę nastawiało się ręcznie...ech!

    Drodzy państwo, do podróży mam małego Sony RX 100. Sprawdza się znakomicie.
    Nikon będzie mi służył do fotografii opuszczonych wnętrz oraz ich ciekawych szczegółów (np. takie jak na Pinterest) Temat "przemijanie" i co po nas tak naprawdę zostaje. W moim wieku akurat na czasie.
    Sprzętu jak widzicie jest sporo i jest w czym wybrać.

    Fisheye 10.5 nie potrzebuję, nie lubię takiej fotografii.
    Myślę o maksymalnie dwóch obiektywach, może właśnie ten szerokokątny Nikkor 28mm 1:2.8 i do szczegółów Nikkor N AF-S Micro 60 mm 1:2.8 G ED chociaż kolega ck_dezerter stwierdził, że nie warto. A które obiektywy wy byście wybrali biorąc pod uwagę tylko dwie sztuki i rodzaj zdjęć jakie chcę robić?
    Dziękuję za dotychczasowe komentarze.

  6. #6

    Domyślnie

    Pod dx 28 mm to nie jest zbyt szeroko niestety, ale obrazek daje piękny podobno. Co do fisha - nie dziwię się, ja też miałem go krótko, choć inni potrafią go wykorzystać. Zestaw 28 + 60 wygląda sensownie, choć nie wiem czy jako dłuższy nie lepiej sprawdziłby się 105 lub 180?
    Nie pomoże sprzętu kupa, jak fotograf d...a...

  7. #7

    Domyślnie

    Na żadnej z ww. puszek 28 mm nie będzie szerokątnym obiektywem. W tych puszkach jest matryca formatu APS, czyli mniejsza niż klatka filmu, w związku z czym zmieniają się kąty widzenia i należy się posługiwać ekwiwalentem ogniskowej. Ogniskową obiektywu należy pomnożyć razy półtora, aby otrzymać ekwiwalent ogniskowej. Czyli 28 mm będzie miał pole obrazowania jak szkło o ogniskowej 42 mm zamontowane na aparacie pełnoklatkowym. Zatem w zasadzie standard, a nie szeroki kąt.
    Do takich zdjęć jak pokazałeś potrzebujesz szerokiego kąta, czyli czegoś zaczynającego się od max 12 mm. W starych wnętrzach nie zawsze jest miejsce, żeby się cofnąć i czasem ten milimetr lub dwa decydują czy zrobisz zdjęcie czy jednak nie.
    W kartonie nie ma nic takiego prócz rybiego oka, ale skoro nie lubisz jego obrazowania, to następny po szerokości jest 18-70, który na szerokim końcu da Ci ekwiwalent 28 mm.
    Pozdrawiam!
    Tomasz Zych
    tomzych.com
    analogowiortodoksi.pl

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Z tych starych bym zostawił 105 2.5 i 180 2.8 (wersja af czy manualna?). Perełki
    +1, szczególnie jeśli chodzi o 105, 180 nie miałam okazji używać. 105 to klasyk, świetne szkło o pięknym bokeh. Może ogniskowa nie najszczęśliwsza na DX, ale mimo to daje dużo frajdy jak się ma chwilę na zabawę w manualne ostrzenie. Jakby co, służę amatorską próbką "dokonań" tego szkła właśnie na D300s

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OldNomad Zobacz posta
    Fisheye 10.5 nie potrzebuję, nie lubię takiej fotografii.
    https://flic.kr/p/g84m4T

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2018
    Miasto
    Wroclaw/Kopenhaga
    Posty
    4

    Domyślnie

    Nie miałem pojęcia, świetne zdjęcia, jutro zrobię kilka zdjęć i ocenię przydatność.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez lenai Zobacz posta
    +1, szczególnie jeśli chodzi o 105, 180 nie miałam okazji używać. 105 to klasyk, świetne szkło o pięknym bokeh. Może ogniskowa nie najszczęśliwsza na DX, ale mimo to daje dużo frajdy jak się ma chwilę na zabawę w manualne ostrzenie. Jakby co, służę amatorską próbką "dokonań" tego szkła właśnie na D300s
    Chętnie zobaczę, pozdrawiam

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Karton
    By seler in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 08-09-2010, 21:03
  2. Dostałem dziwnego sms i nie wiem o co chodzi
    By gilvhs in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 23-08-2010, 12:08
  3. Podklejanie dużych odbitek na karton
    By andrzejb303 in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-08-2009, 17:29
  4. Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 21-12-2007, 08:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •