Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Kilka pytań - świadoma fotografia.

    Witam, mam do Was parę pytań odnośnie bardziej świadomej fotografii.

    1. Zastanawia mnie trochę różnica między trybami A, S, M ?

    Dokładniej chodzi mi o to, że wiem na czym polegają i jakie dają efekty. Natomiast zastanawia mnie czy nie można ograniczyć się do A oraz S? Bo tak czy inaczej w M dobieram ten drugi parametr wg światłomierza, czyli robię dokładnie to samo co w trybie M, tyle że nie tracę czasu na dostrajanie (światła lub przysłony). W przypadku A i S mogę sterować konkretnym parametrem tworzenia zdjęć, dodatkowo mogę wyłączyć auto ISO (czy to dobra metoda? Bo często czytam, że większość ma ISO ustawione na automat), dobierając samemu parametry, oraz przestawiać ekspozycję. W takim wypadku wg mnie "M" nie jest przeze mnie używany. Co prawda widzę sens na jakichś halach, eventach, gdzie nie zmieniam miejsca fotografowania a warunki są stałe, wtedy ustawię raz i mam pewną dozę pewności, że wszystkie zdjęcia będą w podobnym tonie.

    2. Co mi daje posiadanie drugiego ekraniku na górze aparatu?

    Może dziwne pytanie, bo często czytam, że must have i żadna lustrzanka klasy średniej i wyżej nie jest dla "średniaków" jeśli nie posiada tego ekraniku. Ale jak z niego mogę korzystać? Ustawiając parametry korzystam z wizjera, jeśli bym używał ekranika to nie widzę co fotografuje i na co w tej chwili obiektyw celuje. Jedyny sens dla mnie to nacelowanie na miejsce, dla którego bym chciał poprawny pomiar, zablokowanie ekspozycji i wtedy ustawianie przy tym ekraniku, ale czy rzeczywiście jest takie zastosowanie?

    3. Takie bardziej już indywidualne podejście pewnie, ale co lepiej mieć w trybie A P S pod drugim pokrętłem? ISO czy przyciemnienie-rozjaśnienie ekspozycji?

    4. Czy Iso do 6400 jest używalne, czy lepiej go unikać?

    W sumie to na razie tyle, byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź .

    Pozdrawiam.

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Witaj

    1. Wszystko zależy o dciebie, wielu używa tylko tryb M, często jest to wymuszane bo jednak preselekcja i automatyka nie da tego co chcemy, osobiście zazwyczaj używam tryb A.
    2. Szybki podgląd, przydatne informacje, no i kwestia przyzwyczajenia, zużycie baterii zmniejsza się jeśli nie musimy grzebać na głównym ekranie.
    3. W trybie A używam na drugim ISO, dla mnie super wygodne.
    4. Ale w jakim aparacie ? Na pełnej klatce 6400 zazwyczaj użyteczne, na aps-c zazwyczaj za dużo szumu będzie, jak nie trzeba to się unika, jak trzeba to się stosuje nawet z szumem.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Koniq Zobacz posta
    Witam, mam do Was parę pytań odnośnie bardziej świadomej fotografii.

    1. Zastanawia mnie trochę różnica między trybami A, S, M ?

    Dokładniej chodzi mi o to, że wiem na czym polegają i jakie dają efekty. Natomiast zastanawia mnie czy nie można ograniczyć się do A oraz S? Bo tak czy inaczej w M dobieram ten drugi parametr wg światłomierza, czyli robię dokładnie to samo co w trybie M, tyle że nie tracę czasu na dostrajanie (światła lub przysłony). W przypadku A i S mogę sterować konkretnym parametrem tworzenia zdjęć, dodatkowo mogę wyłączyć auto ISO (czy to dobra metoda? Bo często czytam, że większość ma ISO ustawione na automat), dobierając samemu parametry, oraz przestawiać ekspozycję. W takim wypadku wg mnie "M" nie jest przeze mnie używany. Co prawda widzę sens na jakichś halach, eventach, gdzie nie zmieniam miejsca fotografowania a warunki są stałe, wtedy ustawię raz i mam pewną dozę pewności, że wszystkie zdjęcia będą w podobnym tonie.

    2. Co mi daje posiadanie drugiego ekraniku na górze aparatu?

    Może dziwne pytanie, bo często czytam, że must have i żadna lustrzanka klasy średniej i wyżej nie jest dla "średniaków" jeśli nie posiada tego ekraniku. Ale jak z niego mogę korzystać? Ustawiając parametry korzystam z wizjera, jeśli bym używał ekranika to nie widzę co fotografuje i na co w tej chwili obiektyw celuje. Jedyny sens dla mnie to nacelowanie na miejsce, dla którego bym chciał poprawny pomiar, zablokowanie ekspozycji i wtedy ustawianie przy tym ekraniku, ale czy rzeczywiście jest takie zastosowanie?

    3. Takie bardziej już indywidualne podejście pewnie, ale co lepiej mieć w trybie A P S pod drugim pokrętłem? ISO czy przyciemnienie-rozjaśnienie ekspozycji?

    4. Czy Iso do 6400 jest używalne, czy lepiej go unikać?

    W sumie to na razie tyle, byłbym bardzo wdzięczny za odpowiedź .

    Pozdrawiam.
    Ad. 1 zależy, jaki masz temat zdjęcia... Jeżeli robisz portret i zależy ci na płytkiej głębi ostrości to oczywistym jest, że sterujesz otworem przysłony, tak, aby był jak największy (najmniejsza wartość np. 1.4, 1.8 ) - wtedy najwygodniej użyć trybu A, bo czas zostanie dobrany automatycznie. Jeśli fotografujesz np. sport i chcesz zamrozić ruch, dobierasz najkrótszy czas, a przysłona będzie dostosowana. W praktyce jednak osobiście niezmiernie rzadko używam trybu S, ponieważ jeżeli otworzę przysłonę to czas i tak będzie krótki, może się to przydać tylko w specyficznych sytuacjach typu - wiesz, że w danych warunkach szybko kręcące się koła w motocyklu rozmywają ale reszta jest jeszcze ostra się przy danym czasie - i wtedy dobrze jest ten czas ustawić np. właśnie trybem S. Może sie przydać także w trakcie panoramowania aby zachować szybko poruszający się obiekt ostry a tło rozmyte w smugi. Wbrew pozorom tryb M jest bardzo przydatny i nie jest tylko zdublowaniem dwóch pozostałych trybów. Najczęściej wykorzystuję go wtedy, gdy posługuję się światłem lamp błyskowych - czy w studiu czy plenerze. Np gdy oświetlam główny motyw zdjęcia np. postać czy jadący rower lampami a chciałbym żeby tło było ciemniejsze to na manualu ustawiam czas i przysłonę tak, aby tło było lekko niedoświetlone, a naświetlenie pierwszego planu reguluję mocą błysku lamp. Podobnie niekiedy światłomierz aparatu wariuje, bo np. są silne odbłyski światła - na wodzie, śniegu, czy też w kadrze może być silne źródło światła... Światłomierz najczęściej "uśredni" pomiar, tzn. że przy silnym błysku odczyta, że jest jaśniej niż w rzeczywistości i niedoświetli zdjęcia. Wtedy warto użyć manualu, aby skorygować błędny pomiar światłomierza. Tak samo bardzo się tryb M przydaje np. podczas fotografowania imprez, wesel, gdzie mamy błyskające i migające kolorofony i światła. Jeśli zdasz się na pomiar automatyczny to każde zdjęcie będzie inaczej naświetlone w zależności jaka lampa i kiedy błyśnie i pod jakim kątem. Jeśli chodzi o mnie dwa najczęściej używane przeze mnie tryby to A i M. Trybu S praktycznie nie używam.

    Ad. 2 - dla mnie ekranik na górze aparatu daje szybkość i wygodę ustawień i kontroli tego co jest ustawione. Mordęgą byłoby za każdym razem przystawiać aparat do oka, tym bardziej, że w wizjerze masz mniej wyświetlonych informacji.

    Ad. 3 - co dla Ciebie jest bardziej potrzebne i z czego częściej korzystasz, kwestia bardzo indywidualna.

    Ad. 4 - to zależy jakiej jakości wymagasz, jaka jest Twoja tolerancja na szum i ziarno...

    Generalnie to polecam jednak poczytać trochę książek, ponieważ to o co pytasz w pierwszym punkcie to podstawowe kwestie zawarte zawsze w pierwszych rozdziałach jakiejkolwiek książki do fotografii. A nawet w instrukcji obsługi aparatu.
    Ostatnio edytowane przez sruba ; 15-07-2018 o 11:59

  4. #4

    Domyślnie

    1. Myślę zacząć od samego trybu A, z tego powodu, że będzie mi dużo prościej zacząć . Z drugiej strony nie wiem też dlaczego, ale w 90% lub więcej przypadków mam pomiar punktowy i nie wiem czy to jest poprawne wykonanie, z tego powodu, że w poradach często znajduję wpisy, że zazwyczaj tylko w trudnych sytuacja a tak to centralny czy matrycowy (bo podobno w nowych aparatach jest git).

    2. Spróbuje z niego korzystać, ale czy to się robi tak jak opisuję? W sensie np ustawiam blokadę ekspozycji na jakimś punkcie gdzie chce mieć pod niego dostosowane parametry i wtedy ustawiam, czy jeszcze w jakiś inny sposób korzystacie z tego dobrodziejstwa?

    3. Nie korzystałem za bardzo z tej opcji, więc stąd się zastanawiam co daje lepsze efekty . A wracając do samego ISO, warto mieć go ustawiony na AUTO czy jednak starać się każdorazowo dobrać je samemu? Bo pewnie aparat często może wrzucić ISO 800, gdzie spokojnie i 100 będzie dobre, czy jednak aparat jest na tyle rozgarnięty, że warto wrzucić ISO w tryb AUTO?

    Dlatego też ten pierwszy punkt, że bardziej zastanawia mnie opinię osób, które robią więcej zdjęć, by mieć porównanie, czy to czego się uczę albo raczej w jaki sposób to robię, jest w miarę ok i daje efekty .

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ojej ale to są podstawy i jak wcześniej już napisano na początek przeczytaj instrukcje bo to dużo daje.
    Musisz zrozumieć zależności miedzy 1. przysłona obiektywu 2. czas migawki 3. ISO do tego zrozumieć co to jest głębia ostrości i jak na nią wpływa przysłona i ogniskowa.
    Nie możesz też mylić pomiaru światła z auto focusem, to też masz opisane dość dobrze w instrukcji.
    Tryb A jak najbardziej jest ok bo kontrolujesz głębię ostrości, a pomiar światła zostawiasz aparatowi ale musisz wiedzieć jakie czasy jest sie w stanie utrzymać w ręce albo np jakie czasy zamrażają ruch.
    Ustawienie punktu af samemu jest ważne bo w połączeniu z głębią ostrości kontrolujesz co ma być ostre.

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Koniq Zobacz posta
    Witam, mam do Was parę pytań odnośnie bardziej świadomej fotografii.

    1. Zastanawia mnie trochę różnica między trybami A, S, M ?

    czy nie można ograniczyć się do A oraz S? Bo tak czy inaczej w M dobieram ten drugi parametr wg światłomierza, czyli robię dokładnie to samo co w trybie M,.
    Spróbuj tak zrobić w studiu pracując na dużych lampach. Dobierzesz ekspozycje odpowiednią dla żarówek pilotujących.

Podobne wątki

  1. Fotografia ślubna - kilka pytań
    By d40nikon in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 18-10-2012, 22:50
  2. Odpowiedzi: 57
    Ostatni post / autor: 18-11-2011, 22:13
  3. Świadoma fotografia uliczna
    By Michaelg in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 06-05-2010, 10:07
  4. [d50] Kilka pytan
    By cinuuu in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 05-02-2009, 13:32
  5. D80 i kilka pytań
    By Andrew in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 31-03-2008, 22:27

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •