Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 17 z 17
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    Heliopan produkuje filtry HT o szczegolnie niskim wspolczynniku pochlaniania. W katalogu podawano, iz strata wynosi 0,5 EV , w rzeczywistosci jest to do ok 1 EV.
    Sa sprzedawane pod marka heliopan HT oraz b&w HT.
    To dokładnie taki filtr jaki opisałem wyżej. Faktycznie po przesiadce ze standardowych polarów strata tylko jednej działki to jest jakiś kosmos. Byłem nauczony używać polarów na salonach samochodowych w ten sposób, że wydłużały mi ekspozycję bez udziału filtra szarego (oczywiście na statywie i w tym przypadku wydłużenie ekspozycji było pożądane) Tak też zdziwiłem się dość mocno po zakupie tego BW HT kiedy to ekspozycja wydłużyła się tylko minimalnie i musiałem schodzić poniżej nominalnego ISO jak również przymykać szkło do granic absurdu coby tylko tą ekspozycję wydłużyć. Teraz zabieram dodatkowo filtr szary. Wyżej wymieniony polar jest najlepszym jaki do tej pory miałem, minusem może być cena bo w rozmiarze 105mm kosztuje ponad 1kzł.

  2. #12

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za wskazówki.
    Co do tych parametrów to są ze strony producenta - przykład Hoya - wersja nano: "Całkowicie nowa technologia powłok umożliwia przepuszczalność światła na poziomie 99,7%, ponadto nadając powierzchni filtra właściwości hydro- i oleofobowe, dzięki czemu sprawdzają się w ekstremalnych warunkach." Wydawało mi się to trochę wyśrubowane stąd też dopytuję.
    Pozdrawiam

  3. #13

    Domyślnie

    Idąc za ciosem, mama jeszcze jedno pytanie: jak wygląda rzeczywista redukcja odbić w szkle w przypadku Hoeliopana HT/B&W HT? Na moim starym filtrze Hoya wszystko ładnie chodzi ale na dworze, ale w pomieszczeniu odbicia redukuje delikatnie mówiąc słabo. Powiedziałbym raczej, że widzę ich mniej, bo jest ciemniej w wizjerze (bez względu na pozycję pierścienia oczywiście ).

  4. #14

    Domyślnie

    I jak względem tych dwóch filtrów ma się Marumi EXUS (transmisja światła- taka sama? / redukcja odbić witryn szklanych)?

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez geoMarcin Zobacz posta
    Bardzo dziękuję za wskazówki.
    Co do tych parametrów to są ze strony producenta - przykład Hoya - wersja nano: "Całkowicie nowa technologia powłok umożliwia przepuszczalność światła na poziomie 99,7%, ponadto nadając powierzchni filtra właściwości hydro- i oleofobowe, dzięki czemu sprawdzają się w ekstremalnych warunkach." Wydawało mi się to trochę wyśrubowane stąd też dopytuję.
    Pozdrawiam
    tutaj jest mowa o skutecznosci powlok przeciwodblaskowych.
    0,3% to odbicie swiatla padajacego prostopadle na jednej powierzchni odbicia.
    na powierzchni szklanej bez powlok przeciwodblaskowych odbicie wynosi kilka % , podchodzi pod 10%.

    Z tym ze 0,3% jest podawane dla protektora , filtrow uv , dla polara jest wyzsze.

    czyli te 99,7 % nie uwzglednia pochlaniania, jedynie odbicie.

    exus ma transmisje ok 45% czyli porownywalna z B&W HT.
    wlasciwosci hydrofobne po pewnym czasie zanikaja.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez geoMarcin Zobacz posta
    I jak względem tych dwóch filtrów ma się Marumi EXUS (transmisja światła- taka sama? / redukcja odbić witryn szklanych)?

    transmisja bedzie na porownywalnym poziomie, byc moze ze wskazaniem minimalmnie na HT.
    nie mierzylem skutecznosci filtra polaryzacyjnego - tak na oko Heliopan jest b. skuteczny.
    Mam inny marumi nie exus ( Jakis shg pro czy cos w tym rodzaju ) - heliopan ogolnie jest lepszy . Poza duza roznica w transmisji - 1 do 1,5 EV pozostale roznice nie sa jakies bardzo istotne . Spdziewam sie , ze exus w praktyce bedzie porownywalny z helioopanem. Moze jakies roznice aptekarskie wystapia.

  6. #16

    Domyślnie

    Nican bardzo dziękuję Ci za fachowe objaśnienie tematu. Zdecyduję się na heliopana ht. Jeszcze raz wszystkim dzięki za porady.
    Temat ze swojej strony uważam za wyjaśniony.

  7. #17

    Domyślnie

    Ja tylko dopowiem, mój znajomy jak robił zdjęcia w muzeum, różne, ale przede wszystkim reprodukcje, używał lamp błyskowych na które stosował filtry polaryzacyjne i na obiektyw też polaryzacja. Tłumił w ten sposób wszystkie bliki idealnie. To tak tylko

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Kit N AFS 18-70 a filtry fi 62...
    By Sokolik Wędrowny in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 29-03-2011, 14:19
  2. filtry do sb-900
    By br3 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 27-03-2011, 23:23
  3. Filtry IR
    By puchbeary in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14-05-2007, 12:53
  4. Filtry do PS
    By lord_illusion in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 04-01-2006, 16:45

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •