Mam aparat, który ma moduł WiFi wbudowany oraz drugi, który nie ma ani modułu na pokładzie ani zgodnie ze specyfikacją, nie wspiera adapterów WU-1a/ WU-1b (to znaczy akurat w grę wchodziłby WU-1b ze względu na gniazdo USB mini).

Z pierwszym (tym z WiFi) używam oprogramowania na PC airnef. Z aplikacji na urządzenia mobilne producenta nie korzystam, bo to jest porażka a nie aplikacja.

Z drugim (tym bez WiFi) i bez wsparcia dla adaptera po prostu używałem zawsze tylko kabla USB

Niedawno zainstalowałem natomiast na tablecie taką oto aplikację i bardzo sympatycznie mi się jej używa w niektórych okolicznościach z tym aparatem, który ma WiFi. Mniejsza o szczegóły, po prostu w niektórych sytuacjach się przydaje.

Przez przypadek nie wyłączając jej podłączyłem pod ten sam tablet ten drugi aparat za pomocą kabla USB. Zaskoczeniem moim było to, że w prawdzie nie przez WiFi lecz przez ten kabel USB, ta aplikacja działała i współpracowała z aparatem. W specyfikacji aplikacji tego modelu nie ma.

Cała ta sytuacja spowodowała, że ja się zacząłem zastanawiać nad tym jak to w ogóle jest z tymi modułami WiFi WU-1a/ WU-1b i na czym ostatecznie polega wsparcie dla nich z poziomu aparatu. Bo z zachowania tych moich dwóch aparatów wynika, że w zasadzie czy to idzie przez USB czy przez WiFi to aplikacja (ta druga, nie od NIkona) zachowuje się identycznie. Same moduły są podłączane do gniazda USB. Gniazdo USB tego aparatu bez WiFi pozwala na poprawną komunikację z aplikacją. Czy zatem nie jest tak, że te moduły po prostu komunikują się tym samym protokołem przez port USB tyle, że zamiast kablem wysyłają to po WiFi direct? Czy zatem wsparcie dla obsługi modułu nie sprowadza się do zdolności do jego zasilania?