Close

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 49
  1. #31

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sruba Zobacz posta
    Bo może wiało mu z paszczy? Nie bardzo trzymał równowagę lub bełkotał? Może było to tak ewidentne, że trudno było tego nie stwierdzić? Całkowicie zgadzam się z Młodymi i wyrokiem sądu, zachowanie fotografa było niedopuszczalne. I nie chodzi mi o dmuchawę czy niesprawną rękę, bo to już szczegóły lub kuriozum, ale o przesuwanie terminu. Rozumiem, o tydzień-dwa, ale o 4 miesiące? To już nie jest plener ślubny tylko oddzielna sesja portretowa, która ma się nijak do reportażu ślubnego... Uroczystość w lipcu a plener w listopadzie? A może w grudniu, w pięknym zimowym krajobrazie? Reportaż z samochodem jadącym do ślubu a plener w saniach? Sytuacja, w której Młodzi przylatują z Irlandii na umówione spotkanie a fotografa nie ma, bo jest na urlopie? To jest nie tylko brak jakiegokolwiek profesjonalizmu, ale wręcz elementarnego szacunku w stosunku do drugiego człowieka. I dobrze, że takie sprawy zaczynają być zakładane a wyroki zapadają, bo niestety niedotrzymywanie terminów jest czymś nagminnym w rzeczywistości polskiego biznesu i usług, a nieodbieranie telefonu staje się standardem prowadzenia interesu... Absolutnie nie dziwię się Młodym, że podali fotografa do sądu, bo po prostu zepsuł im uroczystość, i chwile, które się nie powtórzą. A fotograf zachował się na zasadzie "nie mamy pańskiego krawata i co nam pan zrobi?", więc dobrze, że dostał nauczkę...
    Objawy, o których piszesz nie stwierdzają czy ktoś jest czy nie pod wpływem. Tylko badanie krwi może to potwierdzić a takiego nie było. Jest to pomówienie i tyle w temacie "a asystent był pijany" a tak w ogóle to w Ameryce biją murzynów.

  2. #32

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez DaroD300S Zobacz posta
    Objawy, o których piszesz nie stwierdzają czy ktoś jest czy nie pod wpływem. Tylko badanie krwi może to potwierdzić a takiego nie było. Jest to pomówienie i tyle w temacie "a asystent był pijany" a tak w ogóle to w Ameryce biją murzynów.
    Widzę, że zaczyna się kazuistyka. Za chwilę udowodnisz, że zdjęcia z listopada są ok (bo "są") i usługa została wykonana. Czyli fotograf się wywiązał i należy mu się zapłata. Sędzia jednak uznał inaczej (ale jest jeszcze druga instancja). Zobaczymy czy wyrok się uprawomocni czy będą kolejne rozprawy. Oczywiste jest, że nie znamy racji drugiej strony i jak znam życie to może się okazać, że PM tak bez winy nie jest. Końcowy wyrok będzie dopiero istotny dla sprawy.

    Myślę, że Piotr umieścił to ku przestrodze. Jeśli ktoś uprawia zawód fotografa przez 20+ lat to różne sytuacje miał. Co prawda przeważnie to jest w drugą stronę (klient nie płaci za wykonaną robotę lub kradnie prawa autorskie). Bywa też tak (miałem to w zeszłym roku) że kwestionuje jakość (a wynikało to z fatalnego przygotowania z jego strony) i pozostaje tylko wycofać się z roboty (strata czasu). Dotąd nie spotkałem się jednak z sytuacją aby fotograf zapłacił odszkodowanie za źle wykonaną robotę. Powinno to uczulić wszystkich lekceważących klienta, że nie muszą być bezkarni. Być może, że ruszą kolejne procesy śladem tego pierwszego. Myślę jednak, że w zdecydowanej większości PM są wyrozumiałe. Sam obserwowałem jak mój syn czekał na zdjęcia ze ślubu (i sesji plenerowej) sporo ponad pół roku. Ale ponieważ materiał był dobry (a częściowo bardzo dobry) to młodzi fotografa polecają (tylko mówią, że trzeba długo czekać).

    Gdyby sesja w listopadzie dobrze wyszła to nie byłoby procesu...

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 11-07-2018 o 09:28

  3. #33

    Domyślnie

    Ja nie do końca rozumiem, dlaczego para zgodziła się na plener w listopadzie, skoro twierdziła, że listopad nie jest ok. Powinni nie zgodzić się na termin i od razu założyć sprawę. A tak, to jest to bez sensu imo.

  4. #34

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    zasadniczo Problem polegal nie na tym, ze panna mloda zmarzla, czemu rzeczywiscie moznaby zapobiec dmuchawa , lecz mocno przytyla i do listopada stracila powab. dmuchawa raczej tego usunac sie nie da.
    zasadniczo problem polegal na tym ze fotograf przez 4 miesiace olewal klienta, nie przyjechal na spotkanie a sesja odvyla sie 4 miesiace pozniej. dosc oczywistym jest ze panna mloda na slub traci pare by jak najlepiej wygladac, a potem z nadmiaru szczesliwego pozycia przybiera na wadze i ciezko miec zarzuty ze chcialaby na zdjeciach wygladac jak najlepiej.


    Cytat Zamieszczone przez Wujot Zobacz posta
    Myślę, że Piotr umieścił to ku przestrodze.
    chcialem dobrze, wyszlo jak zawsze
    Jeśli ktoś uprawia zawód fotografa przez 20+ lat to różne sytuacje miał. Co prawda przeważnie to jest w drugą stronę (klient nie płaci za wykonaną robotę lub kradnie prawa autorskie). Bywa też tak (miałem to w zeszłym roku) że kwestionuje jakość (a wynikało to z fatalnego przygotowania z jego strony) i pozostaje tylko wycofać się z roboty (strata czasu). Dotąd nie spotkałem się jednak z sytuacją aby fotograf zapłacił odszkodowanie za źle wykonaną robotę. Powinno to uczulić wszystkich lekceważących klienta, że nie muszą być bezkarni.
    w Polsce to jeszcze nie jest popularne ale w UK i USA powszechna rzecza jest ubezpieczenie OC dla fotografow. Bo tam za zle wykonana robote mozna zaplacic pare monet. Pamietam moje zdziwienie gdy po akceptacji portfolio i stawki pani zapytala o wysokosc ubezpieczenia. Mysle ze do Polski tez to za jakis czas trafi.

    Cytat Zamieszczone przez Umbra Zobacz posta
    Ja nie do końca rozumiem, dlaczego para zgodziła się na plener w listopadzie, skoro twierdziła, że listopad nie jest ok. Powinni nie zgodzić się na termin i od razu założyć sprawę. A tak, to jest to bez sensu imo.
    tu sie w pelni zgadzam, bo to najslabszy punkt calej historii. i jak pisal Wujot - moze sie okazac ze PM tez nie jest bez winy. Przyznam ze ciekawi mnie czy wyrok sie uprawomocni czy tez fotorgaf zlozy apelacje
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  5. #35

    Domyślnie

    A ja pamiętam z dawnych czasów, że dziennikarstwo było ciut bardziej rzetelne.
    Dzisiaj przy pisaniu takich wiadomości na ogół nie pyta się drugiej strony o jej zdanie.
    Trudno nam w efekcie ocenić czy artykuł był w miarę rzetelny.

  6. #36
    kl
    Gość

    Domyślnie

    Przeczytaliśmy artykuł o czymś o czym bardzo mało wiemy. Była jakaś sprawa, która opisał jakiś dziennikarz. Fakty leżą w aktach sprawy. Czy leży tam jakaś konkretna umowa, co mówili świadkowie, jak konkretnie bronił się fotograf - nic o tym nie wiemy. Sąd wydał wyrok i należy go przyjąć. Co będzie podczas apelacji, jak spisze się prawnik pozwanego - zobaczymy. Wyrok może być zupełnie inny.
    Przyczepiłem się nośnych haseł typu profesjonalne zarządzanie przez dmuchanie, bo nie chodzi o żadną dmuchawę. Nie trzeba być geniuszem palestry, żeby rozdmuchać to do absurdalnej skali. A ta dmuchawa to na jaką objętość, co to jest komfortowa temperatura a świadectwo bezpieczeństwa a przeszkolenie bhp operatora dmuchawy i pozostałych uczestników sesji a niespodziewane zjawiska atmosferyczne, których nie uwzględniono w prognozach?
    Cała sprawa jest jest banalna. Nie chodzi o fotografa tylko dowolnego usługodawcę. Koś zleca usługę, ktoś się jej podejmuje. Jest umowa to trzeba jej przestrzegać. Nie ma umowy, to w sprawach nieuregulowanych rozstrzyga sąd. W sądzie bardzo wiele zależy od umiejętności prawników i nastroju sędziego.
    Lekarz czy fotograf, człowiek bez skazy czy oszust - każdy może zaliczyć wtopę i jak słusznie zauważyłeś, OC stanie się koniecznością.
    Jeszcze czymś innym jest ten cały ślubny pic. Odchudzanie, super specjalne sesje, obce młodym plenery i drony nad głowami a 50% par w Warszawie i tak się rozwodzi. Fotografowie bardzo dobrze o tym picowaniu wiedzą. Poznałem już takich, którzy nie oddali zrobionego materiału i nikt ich nawet o gotowe zdjęcia nie zapytał. Zaliczka 50 % to łatwiejszy zarobek niż 100% i kilka dni spędzonych na obróbce. Być może pozwany ślubofociarz taką strategię przyjął i się przeliczył. Sam nieraz miałem problem z tym, żeby młodzi się pofatygowali po odbiór zdjęć. Plenery to standardowe historie łącznie z tym, że "plener chcielibyśmy mieć, jak już żona będzie w ciąży". Sami to wszystko nakręciliśmy, rozszerzając zakres picu do iście monstrualnych rozmiarów z symulacją nocy poślubnej włącznie. Sam ślub obchodzi niewielu

  7. #37

    Domyślnie

    Bo można się później fotami na lewo i prawo pochwalić jakie to wesele nie było A jak później to już nie ma sensu się chwalić. Myślę ze dla nie tak wielu jest to pamiątka.

    A jak młoda będzie w ciąży... płacisz raz a masz dwie rzeczy na raz ślub + sesja
    D750 + D7500 +D3300 + trochę słoiczków i światełek

  8. #38

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez klasyk Zobacz posta
    OC stanie się koniecznością.
    i imho powinno byc
    Jeszcze czymś innym jest ten cały ślubny pic.
    stare powiedzenie mowi ze nic tak pieknie nie klamie jak fotografia. tak wiec "pic" jest jej kwintesencja
    Odpowiadam jedynie za to co napisalem - nie za to co zrozumiales

  9. #39

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez klasyk Zobacz posta
    OC stanie się koniecznością.
    prowadzenie jakiejkolwiek działalności "usługowej" bez OC to trochę samobójstwo
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  10. #40
    kl
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sailor Zobacz posta
    tak wiec "pic" jest jej kwintesencja
    Zgoda. Tak jak i ten proces., Wszystko przez pic i dla picu.

Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy ... 2345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Do sądu z parą młodą... Próbowaliście?
    By vilen in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 76
    Ostatni post / autor: 26-05-2014, 09:49
  2. [ Krajobraz ] Z dzikiego sadu
    By grzegorzdz72 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 03-03-2013, 18:24
  3. [ Architektura ] Budynek sądu
    By jacek dr in forum Architektura
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-01-2013, 17:44
  4. [ Krajobraz ] Czekając na wyrok
    By wpkx in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 04-03-2011, 14:47
  5. [ Pozostałe ] Wyrok
    By igorzak in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 31-10-2007, 11:25

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •