Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Automatyczna kalibracja AF ze szkłami "D" (D500)

    Cześć,

    Od niespełna dwóch tygodni cieszę się jak dziecko z D500. Korzystając z opcji automatycznej kalibracji AF wyregulowałem ustawienia dla swoich szkieł. Korekty dla tych najczęściej używanych (N35, N105, S10-20) są śladowe, rzędu -3 do -5. Zauważyłem jednak sporą różnicę przy szkłach bez silnika AF - 50 1.8D i 85 1.8D - tutaj aparat sugeruje (przy wielokrotnych próbach) parametry rzędu -17 czy -19, lub wręcz raz po raz nie mieści się w skali.

    Nie mam wątpliwości co do samej skuteczności AF czy owej kalibracji - AF jest pewny jak podatki, trafia w punkt z żelazną konsekwencją.
    Zastanawia mnie jednak skąd taka różnica w kalibracji. Wysokie wartości korekty AF dotyczą tylko szkieł bez silnika. Czy fakt, że AF odbywa się tu przez śrubokręt może mieć wpływ na kalibrację AF? Wszak sama płaszczyzna ustawiania ostrości jest tu raczej ta sama, różnica jest chyba tylko w aspekcie mechanicznym, czyli w "napędzie" AF, ale moja wiedza "techniczna" w tej materii jest dość ograniczona. W poprzednio posiadanym D7100 kalibracja ustawiana "na oko" w szkłach bez silnika była zbliżona do tej w szkłach z silnikiem, stąd moje zaskoczenie przy nowej puszce.

    Jakie macie doświadczenia z (auto)kalibracją AF w szkłach z silnikiem vs szkła "D"?
    Nikon D500 z Sigmą 10-20 3.5 i Nikkorami 40 2.8 Micro, 105 2.8 Micro, AF-P 70-300 4.5-5.6 oraz Metzem 52 AF-1, wspierani przez osprzęt.
    Instagram | Flickr

  2. #2

    Domyślnie

    Kiedyś słyszałem, źe szkieł D się nie kalibruje. Kalibruje się puszkę do zera, a wtedy D powinny trafiać w punkt. Ile w tym prawdy, ręki uciąć nie dam

  3. #3

    Domyślnie

    Kalibrować się raczej kalibruje, ale i tak zachowują się dość fantazyjnie. Ustawione korekty dla moich szkieł D faktycznie pomagają przy zdjęciach na odległość do kilku metrów. Przy dalszej odległości jest już fantazja - wtedy korekta AF w body zdaje się być wręcz niepotrzebna. Zdjęcie z metra-dwóch - korekta na -17, metrów dwadzieścia - korekta OFF. Problem dla mnie akurat żaden, bo moich szkieł D używam rzadko i raczej ostrzę wtedy na bliższe odległości, ale zjawisko wydaje mi się po prostu ciekawe.
    Nikon D500 z Sigmą 10-20 3.5 i Nikkorami 40 2.8 Micro, 105 2.8 Micro, AF-P 70-300 4.5-5.6 oraz Metzem 52 AF-1, wspierani przez osprzęt.
    Instagram | Flickr

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez danmus Zobacz posta
    Cześć,


    Zastanawia mnie jednak skąd taka różnica w kalibracji. Wysokie wartości korekty AF dotyczą tylko szkieł bez silnika. Czy fakt, że AF odbywa się tu przez śrubokręt może mieć wpływ na kalibrację AF? Wszak sama płaszczyzna ustawiania ostrości jest tu raczej ta sama, różnica jest chyba tylko w aspekcie mechanicznym, czyli w "napędzie" AF, ale
    najpierw trzeba poznac zasade detekcji fazy
    detekcja fazy dziala na zasadzie triangulacji , dokladnie tak samo jak w starych aparatch dalmierzowych .
    z tym , ze wowczas zgodnosc plamek porownywalismy naocznie , a w detekcji fazy zgodnosc plamek jest identyfikowana elektronicznie.

    to dziala tak , ze sa dwie male matryce porownujace obrazy tego samego elementu w naturze na ktory akurat ostrzymy , ale przechodzace przez przeciwne skraje soczewki ( mniejsza baza pomiarowa niz w klasycznych dalmierzach - trudniejsze warunki pomiaru).

    Jesli jest ostro - obrazy na obu matrycach sa identyczne , jesli nieostro obrazy rozjezdzaja sie symetrycznie na zewnatrz lub ku srodkowi w zaleznosci od bledu ostrzenia.

    dla kazdej z matryc jest wyliczany tzw dekryptor obrazu - to jest liczba charakteryzujaca obraz na matrycy.
    jesli dekryptory sa sobie rowne lub bardzo bliskie to obraz zostaje uznany za wystarczajaco ostry.
    jesli jeden dekryptor jest mniejszy od drugiegoo nalezy wyostrzyc do przodu , jesli na na odwrot - to do tylu.

    w zaleznosci od wielkosci bledu oszacowanego na podstawie roznicy dekryptorow zstaje wydane polecenie przez puszke ile impulsow i w ktora strone ma wykonac silnik.

    dla obiektywow starszej konstrukcji , gorzej korygowanych , na otwartej przyslonie, przy ktorej dokonuje sie pomiaru odleglosci wystepuje dosyc duze rozmycie obrazow. jest trudno zidentyfikowac roznice. tzn nawet jesli zdjecie nie jest idealnie wyostrzone z powodu mydlastego rysunku dekryproty sa sobie bliskie , roznia sie nieznacznie - na tej podstawie puszka wyda polecenie , ktore okaze sie niewlasciwe. Uzna ze obraz jest ostry - wcale tak byc nie musi. znajac blad mozna wprowadzic odpowiednia poprawke.

    to jedna z przyczyn , dosyc istotna.
    wspolczesne obiektywy typu Sigma art , ktore sa ostre jak brzytwa juz na pelnej dziurze , daja dla matryc AF duzo bardziej ostry obraz , selektywnosc jest lepsza . roznice w dekryptorach latwiej wyliczalne. Te obiektywy daja duzo lepsze warunki pomiaru AF.
    Obiektywy jakie wyminiles 50/1,8 85/1,8 starszej konstrukcji Maja wyrazny spadek rozdzielczosci rysunku na otwartej przyslonie , trudniejsze warunki pomiarowe dla AF .

    druga przyczyna jest taka , ze liczba impulsow jakie ma wykonac silnik nie oznacza dokladnie tego samego dla silnikow wewnetrzych i zewnetrznych . To nie jest zaleznosc plaska.

    wprowadzenie poprawki dla jakiejs odleglosci np - 100 impulsow okaze sie prawidlowe , ale dla wiekszej odleglosci juz nie .
    100 impulsow dla silnika w aparacie spowoduje inny przesow optyki niz 100 impulsow w obiektywie z silnikiem wewnetrznym - to nie jest zaleznosc 1:1.
    Mozna skorelowac dla pewnej odleglosci , ale w calym zakresie moze okazac sie to juz niemozliwe.

    w duzym skrocie , mam nadzieje ze w sposob zrozumialy.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 03-07-2018 o 19:51

  5. #5

    Domyślnie

    @Nican
    Dzięki, właśnie stałem się mądrzejszy
    Nikon D500 z Sigmą 10-20 3.5 i Nikkorami 40 2.8 Micro, 105 2.8 Micro, AF-P 70-300 4.5-5.6 oraz Metzem 52 AF-1, wspierani przez osprzęt.
    Instagram | Flickr

  6. #6

    Domyślnie

    Nie wiem czy powinno się D regulować, czy nie, ale moja 180 2.8 jest celna z ustawieniem -20, a 80-200 z +17

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 17-04-2017, 17:31
  2. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-05-2016, 21:27
  3. Odpowiedzi: 95
    Ostatni post / autor: 05-10-2010, 08:26
  4. [ Reportaż ] Rekonstrukcja historyczna "WRZESIEŃ 1939 NA ŻYWIECCZYŹNIE" Obrona fortu "WĘDROWIEC"
    By kd78 in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 21-07-2009, 12:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •