Close

Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Wątek: Pierwsze B&W

  1. #1

    Domyślnie Pierwsze B&W

    Poniżej moja pierwsza próba z BW. Do tej pory jakoś mnie to nie pociągało ale... Bardzo proszę o konstruktywne uwagi. Kto wie, może będzie zajawka na dalsze próby.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	gf204.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	1 004,9 KB
ID:	11029

  2. #2

    Domyślnie

    Ja się nie znam, ale mnie się bardzo podoba. Tak od siebie, to bym dał chyba więcej kontrastu.

  3. #3

    Domyślnie

    Czemu BW?
    ten krajobraz myślę zyskałby w kolorze
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    Czemu BW?
    ten krajobraz myślę zyskałby w kolorze
    Mam całą serię z wczorajszego zachodu z tego miejsca. Masz rację, warun siadł rewelacyjny i w kolorze jest ok. Tutaj chodziło mi o poddanie ocenie technicznej strony mojego dzieła właśnie w BW. Zdaję sobie sprawę, że coś lepiej pasuje do kolory a coś do BW. Ale może na początek jakieś nauki uda się pobrać z tego przykładu.

  5. #5
    Alienus
    Gość

    Domyślnie

    Witam. W myśl zasady - nie znam się, ale się wypowiem - stwierdzam, że kadr jest zacny (z potencjałem), ale (p)z(e)robiony z błędnym podejściem (najpierw fotografuję, a potem myślę nad tematem zdjęcia). Czarno-białe obrazowanie często podkreśla dramat danej sceny, a tu jest bardziej radośnie (słonce) - dlatego krajobraz ten lepiej
    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    ... zyskałby w kolorze.
    "Mistrzowie" przy takim świetle podkreślaliby lewą stroną kadru ("ścieżka i dramat życia", albo samo drzewo), a amatorzy pominęliby nudny, pierwszy plan oraz słońce (które tutaj spowodowało bliki), podchodząc znacznie bliżej drzewa i kadrowaliby np. pionowo (odciągając tym uwagę od słońca), uzyskując tym spójniejszy kadr - poprzez umiejscowienie głównego tematu (drzewa) w mocnych punktach kadru, dopełniającego go elementu po lewej stronie, a drogę- między nimi - prowadząc w stronę horyzontu. Można by też eksperymentować z dł.czas. naświetlania, co - mimo węższego kadrowania - dodałoby dynamiki. Zaproponuję jeszcze fot. w RAW+JPG (z danym profilem kolorystycznym, B&W, czy np. Landscape lub innym, wbudowanym), które to zawczasu pozwala nam zobaczyć, czy nasze przeczucie się sprawdziło. "Reszta" w PP. Nowe technologie ułatwiają nam robienie zdjęć, ale lenistwo i brak zgodności z tematem - nie może być pochwalane. Polecę jeszcze książki B. Petersona, czy (poradniki) D. duChemina. Przykro mi, ale tak to widzę. To "tyle" (mam nadzieję, że nie za dużo?). Pozdrawiam i życzę "udanego światła", As.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gremed Zobacz posta
    Tutaj chodziło mi o poddanie ocenie technicznej strony mojego dzieła właśnie w BW.
    Rozumiem, więc skoro o BW, to brakuje mi "jasności i bieli" bo przy takim słońcu to powinno być bardziej kontrastowo, jaśniej, itp, itd. A tu nie widzę bieli, jest szarość. Ale może ja słabo widzę
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Alienus Zobacz posta
    Przykro mi, ale tak to widzę. To "tyle" (mam nadzieję, że nie za dużo?). Pozdrawiam i życzę "udanego światła", As.
    Cytat Zamieszczone przez notdot Zobacz posta
    Rozumiem, więc skoro o BW, to brakuje mi "jasności i bieli" bo przy takim słońcu to powinno być bardziej kontrastowo, jaśniej, itp, itd. A tu nie widzę bieli, jest szarość. Ale może ja słabo widzę
    Dziękuję za poświęcony czas. BW to dla mnie ciężki kawałek chleb (jeśli ktoś uzna, że kolor też ciężki to BW dwa razy cięższy). To były luźne próby. Poniżej jeszcze jedno ujęcie z tego miejsca w kolorze. I wlasnie o tym myślałem w pierwszej chwili, żeby zrobić w BW. Myślę, że jednak byłoby lepsze, choćby nawet ze względu na ciut większą dramaturgię na niebie (zbierające się chmury po lewej).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	image.jpeg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	1,72 MB
ID:	11089

  8. #8

    Domyślnie

    Gdzie to jest, znam miejsce z fot tylko nie moge sobie przypomnieć nazwy miejscowości...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez vienko Zobacz posta
    Gdzie to jest, znam miejsce z fot tylko nie moge sobie przypomnieć nazwy miejscowości...
    Sułoszowa

  10. #10

Podobne wątki

  1. [ Makro ] pierwsze w dziale, pierwsze nowym szkłem....
    By sokrates in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-08-2011, 17:36
  2. [ Przyroda ] pierwsze...
    By luhtakka in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 20-06-2011, 23:39
  3. [ Reportaż ] pierwsze
    By rawa in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 17-05-2011, 13:10
  4. [ Krajobraz ] Pierwsze B&W
    By mariusz_777 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 15-08-2008, 11:02

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •