Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2017
    Miasto
    Podkarpacie
    Posty
    85

    Domyślnie D500. Wywoływanie plików raw

    Witam
    Od niedawna stałem się szczęśliwym posiadaczem D500. Do obsługi wcześniejszego aparatu służył mi photoshop CS6 .Instalowałem już kilka różnych lightroom i żadnym nie mogłem otworzyć rawu. Posiadaczy D500 proszę o pomoc.Dziękuje

  2. #2

    Domyślnie

    Obsługa D500 została dodana w Adobe Camera Raw w wersji 9.5, niestety Photoshop CS6 obsługuje ACR maksymalnie w wersji 9.1.1. Pozostaje albo zakup nowszego Photoshopa albo użycie Adobe DNG converter i konwersja NEF do DNG w starszej wersji i wtedy twój CS6 to otworzy.

  3. #3

    Domyślnie

    Było już kilka razy... Żeby otworzyć rawka z D500 w ACR, musisz mieć pakiet Adobe CC. Albo na DNG przekonwertować.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  4. #4

    Domyślnie

    Ja też nie potrafiłem rozstać się z CS6, więc pliki z D500 otwieram w Nikon Capture NX-D - jako wywoływarka raw i obróbka kolorystyczna. Potem eksport tif-a do Photoshopa i dziarganie "detali"
    FOTO-ZABAWKI SPRZEDANE.

  5. #5

    Domyślnie

    No tak, ale w ten sposób tracisz 90% możliwości, jakie daje Ci obróbka pliku RAW.
    Nie "posubtelnisz" sobie lokalnym wyciąganiem cieni czy gaszeniem świateł. Pozostaje tylko zgrubna obróbka sprowadzająca się do WB i korekty ekspozycji na całym obszarze. W ten sposób 15 lat temu obrabiałem swoje pierwsze RAW-y z Olympusa w oryginalnym, dodanym przez firmę, programie. Przyznam, że efekty były marne. Wolałem od razu zapisywać plik jako tiff z poziomu aparatu i potem bawić się obróbką w PS. Przynajmniej miałem spokój z szumami, których redukcja w "firmowej" wywoływarce RAW-ów doprowadzała mnie do płaczu.
    Podsumowując: spróbuj jednak najpierw konwersji do DNG i dalszej obróbki w ACR.

  6. #6

    Domyślnie

    Wersja 6.14 programu Lightroom czyta RAW z D850 więc z D500 nie będzie problemu.

  7. #7

    Domyślnie

    Jest jeszcze alternatywa: Luminar , Affinity (przetestuj triale) i kilka darmowych.
    100% hobby. ... ... www
    Ami 66 > Smena 8m > Fed 5 > Lubitel 166B > Zenit TTL > Minolta > Sony > Pentacon six TL - Nikon F - Nikon D

  8. #8
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Yanis Zobacz posta
    Nikon Capture NX-D -
    A mi się podoba ten program za kolory.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez manfred Zobacz posta
    A mi się podoba ten program za kolory.
    Fakt, że brakuje mu korekty lokalnej... Ale tak poza tym też go polubiłem. Do wstępnej obróbki (korekta kolorystyczna, poprawa przepałów czy wyciskanie detalu z niedoświetlonych miejsc) dla mnie wystarczająca. Odszumianie też, o dziwo, nieźle się sprawuje, pomimo, że to algorytm sprzed paru lat.
    FOTO-ZABAWKI SPRZEDANE.

Podobne wątki

  1. Capture NX2 - hurtowe wywoływanie plików RAW
    By wkiniorski in forum W trakcie obróbki
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 07-11-2018, 18:06
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 31-01-2017, 23:03
  3. Photoshop CS6 nie widzi plików z Nikona D500
    By krisnowaa in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 23-11-2016, 20:00
  4. 300/600 ppi - wywoływanie z LR
    By Mikita in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-07-2013, 13:38
  5. Wywoływanie NEF-a do B&W CNX
    By Peld in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-06-2008, 14:45

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •