Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 53
  1. #1

    Domyślnie Studio do fotografii produktowej. Aparat/obiektyw i lampy.

    Dzień dobry wszystkim.

    1. O co chodzi?

    Zamykam aktualnie działalność związaną z eCommerce. Nie trafiłem z tą branżą, lecz przy robieniu zdjęć na własny użytek do sklepu czuję że fotografia produktowa to coś co chcę robić. Zdjęć amatorskich zrobiłem już setki do sklepu, ale to było na poziomie amatorskim - czyli telefonem i światło stałe. Ale dzięki temu całkiem sprawnie idzie mi obróbka. Chcę teraz poświęcić czas na naukę zdjęć produktowych w stopniu który pozwoli mi z czasem na robienie tego komercyjnie. Tylko zdjęcia produktowe w studio, więc nie planuję portretów itd.

    2. Co mam?

    Aktualnie mogę wydzielić miejsce w domu maksymalnie o wymiarach 3x3m i 2,6m wysokości. Oczywiście to jest minimum które jak będzie potrzeba zmienię na coś większego.
    Mam 4 statywy do oświetlenia i statyw do aparatu.

    3. Jakie fotografie chcę wykonywać?

    Szeroko pojęta fotografia produktowa. Przedmioty na które pozwoli mi w tej chwili miejsce (3x3m) Nie mam manekina do duchów więc odzież na razie odpada. Jako szeroko pojętą fotografię produktową mam na myśli rzeczy małe typu galanteria, szkło, butelki, małe agd/rtv i wszystko inne na czym będę mógł się uczyć. Zdjęcia zarówno na białym tle do szparowania jak i na szkle, plexi czy innych kolorach tła. Chcę spróbować wszystkiego.

    4. Budżet i czego oczekuję od sprzętu.

    Tutaj sprawa nie jest oczywista ponieważ fotografia i sprzęt do niej to jest coś na co mogę teraz w 100% poświęcić budżet i zarobki z pracy na etacie. Na aparat z podstawowym obiektywem i zestaw 2 lamp mam koło 4.000zł. Z każdym miesiącem mogę dokupić coś za około 1000zł. Założyłem taki plan że kupię aparat który będzie miał przyszłościowe body + w zestawie podstawowy obiektyw 18-55 na pierwszy miesiąc/dwa do nauki. Aparat chcę kupić taki aby był dobrą bazą do lepszych obiektywów typu tamron 90mm w przyszłości. Co do lamp to nie chciałbym oszczędzać dlatego na początek chcę kupić jedną lub dwie i z następnymi miesiącami dokupić po sztuceaż będę miał te 3-4. Postawiłem na lampy studyjne błyskowe.

    5. Co wybrałem do kupienia?

    Aparat:
    - Nikon D5300 + obiektyw 18-55mm

    Lampy:
    2x Quadralite Fomex E 400Ws (fajnie jak by znalazło się coś tańszego ale taką kwotę jestem w stanie zaakceptować)

    Dodatki:
    - Softboxy dobiorę po sprecyzowaniu miejsca w studio już sam.
    - Wyzwalacz Quadralite Navigator Kit
    - Statyw do aparatu - na razie mam bardzo podstawowy, a lepszy będę chciał kupić we własnym zakresie po tym już będę wiedział czego dokładnie potrzebuje.
    - Tła, blendy i inne akcesoria tak jak wyżej^
    - Lightroom i photoshop na razie w wersjach abonamentowych więc nie liczę do budżetu.

    6. Na koniec.

    W zasadzie chcę na ten moment w takim budżecie kupić przyszłościowy aparat z możliwością rozbudowy w postaci obiektywu i lampy które posłużą za naukę ale których nie będę musiał wymieniać tylko ewentualnie dokupić mocniejsze lub inne.

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Witaj, pytanie dość ważne czy już teraz masz jakieś wstępne zlecenia i czy znasz jaka za to będzie kasa, czy to jest czysto teoretyczne dywagowanie że wbijesz w rynek i będziesz na tym zarabiał.
    Jeśli to drugie to nie chcę wprowadzać pesymizmu w temacie ale wygląda to nie ciekawie, zlecenia idą albo od bardzo konkretnych firm gdzie kasa jest bardzo duża i zazwyczaj trafia do tych co mają już "nazwisko" w branży albo przez polecenie, a jak szukasz czegoś na rynku to trafiasz na zlecenia gdzie wydanie 10zł za zestaw zdjęć produktu to bajońskie kwoty i teksty "student zrobi taniej" albo "kupię aparat pracownikowi i będzie taniej".

    Wracając do tematu, małe pomieszczenie i chyba nauka też ? panowania nad światłem, ja nie mogłem ogarnąć na początku studyjnych lamp, wiec kupiłem cztery tanie chińskie manualne lampy błyskowe, do tego mocowania statywowe bowens, klosze, snooty, softboxy małe i duże, ramki do kalki, pleksy, statywy z uchwyatami do zastawek/blend itd, nagle w pomieszczeniu 3x4m zrobiło się ciasno ale kasa na to mimo wszystko poszła nie duża i nauczyłem się na tym dość dużo, główna zaleta to brak kabli zasilających i cztery źródła, które czasami służyły tylko do doświetlania detalu punktowo itp.
    Najmniejszy w tym wszystkim problem to był aparat, wtedy miałem D90 z nikkorem 17-70 i mikro 60 D, niczego nie brakowało.

    Są tu na forum grube ryby w temacie, wiec poczekaj na ich porady

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez patrykroj Zobacz posta
    Chcę spróbować wszystkiego.
    .

    NIe lepiej isc od razu w bardziej dochodowa branze - np. Disco polo ?

    Taki Slawomir - ma kase , bryke i bomba laske.
    z fotografii produktowej nie ma szans utrzymac takiej laski , nie mowiac o reszcie.
    po roku moze odlozysz na jakas uzywke- obiektyw i cyfre.

    Szkoda czasu.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 24-06-2018 o 19:14

  4. #4

    Domyślnie

    Sam byłem kolesiem który kupił lampy i sam robił zdjęcia telefonem, bo uznał że zrobi to taniej. Po setkach jak nie tysiącach zdjęć i ich obróbce uznałem że fotografia produktowa i obróbka to może być to co chcę w życiu robić. Działałem w eCommerce więc jestem świadom pozyskiwania klientów i kwestii marketingowej. Zdjęcia dotychczas robiłem telefonem i świetlówkami 5500k więc nie śmiał bym z takim sprzętem ogłaszać usług komercyjnych.
    Chcę zakupić sprzęt taki jak przedstawiłem wyżej (body+lampy) i poświęcić kilka najbliższych miesięcy na cykanie fotek, budowa portfolio, kompletowanie studia, postawienie jakiejś strony, pozycjonowanie itd. Ale wiem że wyjdzie to z hobby i chcę się w tym rozwijać. Nie traktuję tego czysto rachunkowo że musi się od razu zwrócić. Jak nie będę mógł pozyskać klientów i nie będzie to wina jakości zdjęć to może zdecyduje się wrócić do eCommerce ale z możliwością zrobienia super zdjęć.
    Po przeczytaniu bardzo wielu informacji już zawartych na forach i grupach postawiłem na oświetlenie studyjne błyskowe. Tylko teraz chciałbym dobrać odpowiednie modele i firmy tych lamp na początek. Co do aparatu to czytałem że nawet dość podstawową lustrzanką da się zrobić bardzo dobre zdjęcia bo ważny jest obiektyw, umiejętności i oświetlenie. Dlatego zdecydowałem się na taką nie najdroższą lustrzankę.
    Cały osprzęt jak softboxy, tła, statywy chcę dobierać już w trakcie kiedy będę widział na bieżąco czego potrzebuje.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    NIe lepiej isc od razu w bardziej dochodowa branze - np. Disco polo ?

    Taki Slawomir - ma kase , bryke i bomba laske.
    z fotografii produktowej nie ma szans utrzymac takiej laski , nie mowiac o reszcie.
    po roku moze odlozysz na jakas uzywke- obiektyw i cyfre.

    Szkoda czasu.
    Chce spróbować wszystkiego na co pozwoli mi sprzęt który posiadam. Nie rozumiem trochę Twojej odpowiedzi. Znalazłem branżę która bardzo możliwe że będzie tym co chcę robić, i dlaczego nie miał bym spróbować? eCommerce rozwija się szybko i ktoś musi te zdjęcia robić.

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Serio pomyśl nad tanimi lampami manualnymi jak np MEIKE MK-930II bo za cenę jednej studyjnej masz 4-5szt, a zabawa wtedy z taką ilością lampek jest lepsza, możesz to postawić gdzie chcesz nawet zmieści się za butelką czy pod owocami w koszyku itd, a jak liczysz że dwie studyjne załatwią sprawę to mocno się mylisz.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Serio pomyśl nad tanimi lampami manualnymi jak np MEIKE MK-930II bo za cenę jednej studyjnej masz 4-5szt, a zabawa wtedy z taką ilością lampek jest lepsza, możesz to postawić gdzie chcesz nawet zmieści się za butelką czy pod owocami w koszyku itd, a jak liczysz że dwie studyjne załatwią sprawę to mocno się mylisz.
    Nie wspomniałem nawet że chcę stanąć na 2 lampach studyjnych. Napisałem że na tą chwilę na tyle pozwala mi budżet, lecz z każdym miesiącem mogę za około 1000zł coś dokupić. Tak więc zacząłbym pierwszy miesiąc z 2 lampami. Nauczył się na nich podstaw a drugiego miesiąca kupuję już następną. Uznałem że studyjne będą lepsze jeżeli docelowo na nich chciałbym pracować ale poczytam o tych o których piszecie.

  7. #7

    Domyślnie

    @patrykroj

    Nie dziwię się reakcjom kolegów bo znają rynek. W katalogówkach tylko będąc bardzo sprawnym i mając dopracowany dosłownie każdy ruch można coś tam zarobić. Do zastanowienia powiem Ci, że mój wspólnik, który jest bardzo dobrym fotografem mający takie zamówienia, sam tego nawet nie robi, tylko podzleca. Ze mną byłoby identycznie.

    Ale przechodząc do konkretów - w takiej robocie wystarczą proste lampy kompaktowe. Akurat w cenie tych dwóch miałbyś cztery dość przyzwoite lub osiem już gorszych. Ja bym wybrał coś w ten deseń https://fripers.pl/p/studyjna-lampa-...k-2-300-v2018/ Po pierwsze marka do której mam zaufanie (mam 4 ich lampy - co prawda droższe) i całkiem dobre parametry tej lampy. W ten sposób na początek miałbyś trzy lampy czyli niezbędne minimum. Co do aparatu to pewnie może być, zoomy w studiu to nie jest zbyt dobry pomysł ale przy ograniczonym budżecie powiedzmy, że mogą być. Zakres ogniskowej, który przyjąłeś jest niewłaściwy. W praktyce (30) 50-70-105 mm to są optymalne ogniskowe choćby z powodu mniejszych deformacji a przede wszystkim wygody pracy. Dobierz więc innego zooma. A może po prostu tania 50-ka. Synchro radiowe na początek nie jest potrzebne.

    Pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 24-06-2018 o 23:17

  8. #8

    Domyślnie

    Co do obiektywu to dopłacę do d5300 z obiektywem 18-105mm
    Z lampami faktycznie trochę przesadziłem nie wiem czemu. Ale zdecyduje się chyba na Quadralite Move 400 po 600zł sztuka.

    Co do części o zleceniach to jestem świadom konkurencji i tego jak klienci odbierają tą pracę. Ale fotografia tego rodzaju wyjdzie w dużej części z tego że lubię to robić i nie zmuszam się do tego. To jest coś w czym będę chciał się rozwijać. Powoli będę fotografował przedmioty wokół mnie, tworzył portfolio, nabierał wprawy aż zacznę od prostych zleceń. Nawet jak nie wyjdzie to będę miał sprzęt i umiejętności aby wrócić do eCommerce z fajnymi zdjęciami. Więc w obu opcjach zakup sprzętu i nauka tego typu fotografii nie pójdzie na marne.

    Pozdrawiam.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez patrykroj Zobacz posta


    Chce spróbować wszystkiego na co pozwoli mi sprzęt który posiadam. Nie rozumiem trochę Twojej odpowiedzi. Znalazłem branżę która bardzo możliwe że będzie tym co chcę robić, i dlaczego nie miał bym spróbować? eCommerce rozwija się szybko i ktoś musi te zdjęcia robić.
    przeslanie jest bardzo proste.
    rownie dobrze mozesz postanowic zostac kompozytorem.

    Jesli sie chce utrzymac w zawodzie wymagagana jest niestety fachowosc , a te nabywamy przygotowujac sie do zawodu czyli w szkole, na kursach.
    w ten sposob zdecydowanie skracamy czas nabycia umiejetnosci , przejmujemy w krotkim czasie wiedze i doswiadczenie , do ktorego mozna dochodzic calymi latami , dzialamy sprawniej , czyli taniej , stajac sie w ten sposob konkurencyjni.

    Majac dodatkowo jakies uzdolnienia w tym kierunku i byc moze pasje , jest szansa na odniesienie sukcesu.
    Bez tego okazuje sie po roku , dwoch ze zabawa nie jest dochodowa , egzystencji na tym opierac nie mozna , czas w ktorym mozna bylo nauczyc sie przyzwoitego zawodu zostal stracony na fotografowanie gaci it.p. Nie wroci sie.
    Trudno to nazwac branza , ale jest to dzialalnosc niskodochodowa, chyba ze chcialbys sie uniezaleznic od kieszonkowego rodzicow i to wystarcza.

    Zludna i bardzo naiwna jest nadzieja, iz mozna kupic sobie najtanszy aparacik , jakies lampy i dzieki temu zarabiac na akceptowalnym poziomie , tzn pozwalajacym na zaspokojenie najbardziej elementarnych potrzeb.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 25-06-2018 o 07:36

  10. #10
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ponownie nie chciałbym studzić zapału ale sporo w tym co napisał Nican jest prawdy, jednak z drugiej strony możesz uczyć się tak jaki masz zamiar czyli sam powoli dochodząc do wszystkiego, nie da się przekreślić tego że może zdobędziesz jakieś fajne zlecenia i z czasem rozkręcisz coś sensownego.
    Pamiętaj że w tej branży nadal fundusze dają lekką ręką kasę i rynek jest zawalony ludźmi z podobnymi wizjami rozkręcania interesu, a rzeczywistość jest jak pisałem wcześniej, bez dobrych kontaktów, bez wyrobionego nazwiska czy bez czasami nawet dobrych "pleców" nic nie zdziałasz.

    Przypomniała mi się taka sytuacja, pewna dość duża hurtowania materiałów obiciowych, tkanin, zasłon itd zamarzyła sobie że przyszła pora na dobre zdjęcia oddające kolor i fakturę, wiec rozmowa jak to ogryźć, transport ponad pięciu tysięcy materiałów i drugie tyle czasowo dostępnych, a potem aktualizowanie wszystkiego, koniec końców wzięli studenta na miesiąc, kupili mu małpkę i softboxa, efekt taki że nadal nie wiadomo jaki jest kolor materiałów i jakie to ma faktury ale kosztowało ich tylko 1000zł razem z umieszczeniem zdjęć na sklepie... wow!!
    Teraz pomyśl sobie ile być krzyknął za zrobienie zdjęć pięciu tysiącom materiałów czyli minimum 10 tysięcy pstryków na swoim nowym sprzęcie i ile kosztowałby twój czas ?

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Obiektyw do makro i fotografii produktowej
    By driver_2002 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 23-10-2017, 16:57
  2. Domowe studio do fotografii produktowej
    By jaroslaw.b in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 29-05-2017, 20:20
  3. Lampy do fotografii produktowej
    By przemek186 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-07-2015, 23:28
  4. Domowe studio do fotografii produktowej. Prośba o ocenę/zmianę.
    By JanoW in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 27-10-2013, 20:00
  5. Obiektyw do fotografii produktowej
    By gigawatt in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 25-04-2010, 22:08

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •