Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15
  1. #1

    Domyślnie Neutral Density 10 Stops - Nakręcany vs. 100 mm System

    Na początek nieco historii i dotychczasowych doświadczeń

    Posiadałem wcześniej taki filtr wraz z Sigmą 10-20 mm - mimo lekkiego (i dającego się skorygować) wpadającego w magentę zafarbu byłem z niego bardzo zadowolony.
    Po zmianie obiektywu, wydawało mi się że naturalną koleją rzeczy kupię po prostu taki sam o średnicy odpowiedniej dla nowego szkła... i tu pojawiają się "ale"

    w przypadku filtra przykręcanego:

    - ale będę mógł używać równocześnie z osłoną przeciwsłoneczną(!)
    - ale nie ma możliwości "wciekania" bocznego światła podczas długich ekspozycji
    - ale jest upierdliwy podczas przykręcania / odkręcania w celu zmiany kadru lub na czas ostrzenia
    - ale może nieco winietować na krótszych ogniskowych - w moim przypadku 16mm
    - ale jest tańszy


    dla Systemu 100mm:

    - ale będę mógł swobodniej i szybciej aplikować filtr(!)
    - ale cały system zajmuje więcej miejsca
    - ale istnieje ryzyko "wcieku" bocznego światła(?)
    - ale nie wiadomo jak z trwałością uszczelnienia
    - ale będę mógł w razie potrzeby aplikować równolegle z ND również polaryzator i bez winietowania(?)
    - ale ceny

    Nie ukrywam, że celuję w system Lee, choć sporo pochlebnych opinii czytałem na temat holderów NISI. Zdaję sobie sprawę, że w przypadku Lee zamiast zafarbu Magenty (B+W), będę mierzył się z ochłodzonym obrazkiem.
    Z powodu ostatniego "ale" Seria Glass Pro (pozbawiona zafarbu?) mnie zniechęca i w to miejsce obok Big Stoppera wolałbym mieć dodatkowo Little (6 Stops) - no chyba, że się mylę.

    Będę szczególnie zainteresowany i wdzięczny za wypowiedzi osób, które przeszły z B+W na Lee lub filtry innego producenta, którego polecają

    dzięki

  2. #2

    Domyślnie

    IMHO jesli chcesz uzywac szarego i polowki, to system prostokatny jest lepszym wyborem.

    natomiast do uzywania tylko pojedynczo szarego... ja nie rozumiem ludzi, ktorzy rzucaja sie na prostokaty. Haida ND1000 kosztuje 55 Euro, jest porzadna optycznie, ma niewielki (i bardzo przyjemnie ocieplajacy) zafarb, cieniutka oprawke (zero winietowania przy 16mm FF). wiec po co.

    argumentu o "upierdliwosci przykrecania" z jednej strony nie podzielam (pierscien do holdera Lee tez przeba przykrecic), z drugiej nie rozumiem w kontekscie pozniejszych 2 minutowych ekspozycji... te 5 sekund chyba niewiele tu zmienia

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez -zahir- Zobacz posta
    - ale jest upierdliwy podczas przykręcania / odkręcania w celu zmiany kadru lub na czas ostrzenia


    Będę szczególnie zainteresowany i wdzięczny za wypowiedzi osób, które przeszły z B+W na Lee lub filtry innego producenta, którego polecają

    dzięki
    - dlaczego upierdliwy ?
    uzywasz aparatu bez LV ?

    przechodzac na LV wzmocnienie obrazu jest wystarczajace, tak iz widac calkiem dobrze kadr przez filtr.
    Nawet mozna ustawic ostrosc.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    przechodzac na LV wzmocnienie obrazu jest wystarczajace, tak iz widac calkiem dobrze kadr przez filtr.
    Nawet mozna ustawic ostrosc.
    ale w warunkach, w ktorych po dolozeniu ND1000 czasy ekspozycji ida w minuty?

    pytam, bo ND1000 bardzo rzadko uzywam (dla mnie to taki bieg lemingow, i 99% tak robionych fot jest nieuzasadnione, a 90% niestrawialne). no ale raz na ruski rok przychodzi mi zrobic te 3-minutowe naswietlanie i wtedy, o ile mnie pamiec nie myli, LV jest juz srednia pomoca. no chyba, ze w (nowszych) Nikonach to inaczej dziala niz u mnie...

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    ale w warunkach, w ktorych po dolozeniu ND1000 czasy ekspozycji ida w minuty?

    pytam, bo ND1000 bardzo rzadko uzywam (dla mnie to taki bieg lemingow, i 99% tak robionych fot jest nieuzasadnione, a 90% niestrawialne). no ale raz na ruski rok przychodzi mi zrobic te 3-minutowe naswietlanie i wtedy, o ile mnie pamiec nie myli, LV jest juz srednia pomoca. no chyba, ze w (nowszych) Nikonach to inaczej dziala niz u mnie...
    tez nie uzywam czesto , ale jesli to na LV .
    widac obraz prawie tak , jakby fitru nie bylo.

    z tym, ze o ile pamietam to czasy naswietlenia nie przekraczaly minuty , pogoda byla sloneczna , oczywiscie robione nie w nocy.

    samo nastawienie ostrosci to przy otwartej przyslonie .
    kadrowac sie da , ostrosc nastawic tez.

    zakrecam , przelaczam na LV i wiecej filtrra nie ruszam.

  6. #6

    Domyślnie

    no nie, to ja mowie o raczej wschodzie/zachodzie slonca, kiedy tego swiatla jest mniej. o nastawieniu ostrosci nie ma juz wtedy mowy, bo z ND1000 juz jest grubo ponizej -3EV. z tego co pamietam w takich warunkach podbicie jasnosci w LV tez obija sie o ograniczenia matrycy.

    w bardziej slonecznych sytuacjach to oczywiscie nie bedzie problemu, zgadzam sie.

  7. #7

    Domyślnie

    - ale jest upierdliwy podczas przykręcania / odkręcania w celu zmiany kadru lub na czas ostrzenia

    Kup se adapter Xume.

    Miałem kiedyś SW-150 do 14-24, koszmar i tortura. A to kopla, a to paluch, a to odblask... Jak się połówek nie używa to tylko nakreńcańce.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chory Zobacz posta

    Kup se adapter Xume.
    O, masz, używasz? Zaciekawiło mnie to, ale pytanie jak się sprawuje w praktyce.

  9. #9

    Domyślnie

    Mam, używam, uwielbiam. Nie ma porównania do nakręcania zgrabiałymi rękyma, choćby szybka korekta kadrowania to moment, żeby zdjać filtr i go założyć.

  10. #10

    Domyślnie

    @chory już jakiś czas temu rozważałem Xume i poza upierdliwym dekielkiem, co jest do zaakceptowania okazuje się, że jest spora szansa na winietę na cropie przy 16mm

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Tiffen 77MM VARIABLE NEUTRAL DENSITY FILTER
    By robank in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 25-08-2014, 11:42
  2. [ Architektura ] The Density of Light
    By wpkx in forum Architektura
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 16-12-2013, 00:03
  3. Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 04-04-2011, 00:40
  4. System Cokin czy nakręcany filtr ??
    By Mały Bolo in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 06-07-2005, 07:47

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •