Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Fotografia produktowa - softbox a lampa błyskowa wbudowana

    Cześć, na codzień zajmuję się filmowaniem. Kolega zaczął coś tam sobie szyć, kupił tło ale zdjęcia mu nie wychodziły. Z nudów się za to wziąłem. Kupiłem jeszcze tło czarne 1,6x5 jakieś tanie z allegro.
    Do dyspozycji mam 2 softboxy po 5 żarówek - na białym tle - już to rozgryzłem jak w miarę robić foto. Gorzej na czarnym tle. Próbowałem z lampą wbudowaną i wyszło duuuużo lepiej - tzn tło jest czarne, bo na softboxach pierwszy plan to już zasługa PS. Ustawiłem na słaby błysk i poszło - piękne czarne tło.
    Trochę pokombinowałem z blendami, odciąłem co się dało, już lepiej (nadal na czarnym tle).

    Do dyspozycji mam jeszcze reporterską, ale nie mam wyzwalacza.

    Nurtuje mnie pytanie - czy do fotografii produktowej należy używać światła stałego czy błyskowego?
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	34585022_784509971753496_7217023672786092032_n.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	387,9 KB
ID:	10637
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0004-2.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	1,64 MB
ID:	10641 lampa w D90
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0010.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	1,02 MB
ID:	10642 softbox swiatło ciągłe
    Ostatnio edytowane przez virus191 ; 15-06-2018 o 12:17

  2. #2

    Domyślnie

    Bardziej istotne jest jak świecisz a nie czym i nie ma żadnych zasad czy musi być to błysk czy ciągłe.

  3. #3
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Najlepiej używać takie, które potrafimy opanować, cała zabawa ze światłem polega na tym by efekt nie wymagał siedzenia w Ps bo jeśli końcowy efekt masz zrobiony na zasadzie wycinania czy maska robi za tło itd to tak samo można zrezygnować ze wszystkiego i zrobić zdjęcie na stoliku na słońcu.
    Do większych rzeczy jak np plecaki stawiałbym bez zastanowienia na błysk, nie ma się co męczyć nawet z świetlówkami, do małych rzeczy gdzie trzeba sporo bawić się np z odbiciami, maskowaniem, zastawianiem światło stałe może dużo ułatwić zwłaszcza początkującym.
    Co do tła jeszcze, cień jest jak widzę niepożądany dla początkujących, a to przecież bardzo ważna rzecz w foto produktowym.

  4. #4

    Domyślnie

    Z tym plecakiem dlaczego akurat błysk a świetlówki to męka?

  5. #5

    Domyślnie

    Specjalistą nie jestem, więc się wypowiem. Jedyna różnica między błyskiem a stałym światłem jest taka, że stałe widzisz jak ustawiasz lampy a błyskane nie. Łatwiej w takim razie używać stałego niż błyskowego. Blendy i inne modyfikatory działają tak samo, niezależnie od źródła.
    Pozdrawiam,
    Paweł
    Kilka zdjęć...
    D750&D200, N50f1.8G, Ta28-75/2.8, To12-28/4, N70-300VR

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawl_s Zobacz posta
    Specjalistą nie jestem, więc się wypowiem. Jedyna różnica między błyskiem a stałym światłem jest taka, że stałe widzisz jak ustawiasz lampy a błyskane nie. Łatwiej w takim razie używać stałego niż błyskowego. Blendy i inne modyfikatory działają tak samo, niezależnie od źródła.
    Zastrzeżenie na początku bardzo słuszne.

    Różnic jest multum i to fundamentalnych, najważniejsze to:
    - najważniejsza różnica dyskwalifikująca w sporej mierze światło ciągłe to bardzo ograniczona regulacja mocy. Każdy kto pracuje w studio podkreśla korzyści z lamp regulowanych do 1/64 czy 1/128. W przypadku ciągłych to jest trudne.
    - dalej kłopot z stabilnością temperatury barwowej i k
    - światło stałe na halogenach jest ciężkie i bardzo się grzeje, na świetlówkach nie ma się snoot czy spota, na diodach LED (te dostatecznie dobre) kosztuje dwa razy więcej od bardzo dobrych lamp błyskowych
    - nieporównywalny wybór końcówek
    - do tego niższa waga, możliwość użycia w plenerze
    - wysokie koszty eksploatacyjne (trwałość palników) światła ciągłego

    A jeśli tematem jest np urządzenie z wyświetlaczem to błysk umożliwia fotę w jednym strzale bez montażu, zawsze to kolejny plus. Nie ma żadnych przesłanek za wyborem światła ciągłego jako podstawowego w studio. Mam parę systemów oświetlenia (generatory, błyskowe lampy kompaktowe, lampy systemowe, oświetlenie błyskowe akumulatorowe - jedno i dwu systemowe, światłowodowe błyskowe - to było z błysku, z ciągłych: reflektory pc, panele świetlówkowe i system do małych przedmiotów i światłowodowy) i mogę z czystym sumieniem napisać, że do studia wystarczą kompakty błyskowe. A jeśli szukamy czegoś jeszcze bardziej uniwersalnego to takie same lampy z opcją dodatkową akumulatorową.

    pozdro
    Wiesiek
    Ostatnio edytowane przez Wujot ; 15-06-2018 o 13:52

  7. #7

    Domyślnie

    Kolega pytał o światło, nie o lampy
    Pozdrawiam,
    Paweł
    Kilka zdjęć...
    D750&D200, N50f1.8G, Ta28-75/2.8, To12-28/4, N70-300VR

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pawl_s Zobacz posta
    . Jedyna różnica między błyskiem a stałym światłem jest taka, że stałe widzisz jak ustawiasz lampy a błyskane nie..
    Lampy błyskowe mają piloty/światło modelujące.

    Na lampy błyskowe jest zdecydowanie większy wybór modyfikatorów.

Podobne wątki

  1. Nikon D90 wbudowana lampa błyskowa
    By looki1989 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 06-07-2014, 14:36
  2. D70 uszkodzona wbudowana lampa błyskowa
    By błajan in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 24-11-2013, 12:01
  3. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 31-12-2010, 18:11
  4. d80 - wbudowana lampa błyskowa
    By zenon.smietana in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 03-11-2009, 20:22
  5. Wbudowana lampa błyskowa w D200
    By Sail in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 03-04-2009, 15:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •