Close

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 55
  1. #1

    Domyślnie letnie Alpy (Dachstein)

    w zeszlym roku mialem okazje na kilka dni wyrwac sie do Austrii i przez kilka dni dreptac po szlakach Dachsteinu. a ze pogoda calkiem dopisala, to kilka fajnych zdjec wyszlo, jak ponizej.

    dla zainteresowanych wiekszy zestaw z tegoz wyjazdu (w tym nie-landszafty): https://www.flickr.com/photos/bartro...57668525814518


    1. wschod slonca nad Schladming (kolory niemanipulowane)


    2. pod grania Dachsteinu


    3. odsapujac po ostrym podejsciu pod brame (doslownie: "Tor")


    4. zachod slonca widziany z Neustattalm


    5. pozne popoludnie nad jeziorkiem Duisitzkarsee


    6. panorama masywu Dachstein


    7. gruuuubo przed wschodem slonca

  2. #2

    Domyślnie

    Niektóre - te ze środka dnia - to dobre przykłady na to, żeby polara do szerokiego szkła używać z dużym umiarem. Na pierwszym i ostatnim nawet fajne kolory.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3

    Domyślnie

    1 - za dużo dołu
    2 - nieciekawe zdjęcie drzew
    3, 4 i 5 - użyłeś fadera? Okropnie wygląda ta ciemna część nieba. Szczególnie na 4.
    Ostatnio edytowane przez Jarkod ; 11-06-2018 o 13:59

  4. #4

    Domyślnie

    To nie fader, tylko klasyczny efekt użycia polara na szerokim kącie. Jeśli gdzieś w kadrze znajdzie się niebo - zawsze tak wyjdzie, niezależnie od ustawień, bo taka jest fizyka.

    Dlatego rady niektórych znawców, żeby w góry brać polara należy traktować wyjątkowo ostrożnie (albo nie zakładać do szerokiego kąta).
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #5

    Domyślnie

    cos w tym jest, zgadzam sie, chociaz ja mam wieksza tolerancje na nierowne zaciemnienie nieba...

    co do 4... to jest kombinacja polara i filtra polowkowego przed nim i efektem jest nie tyle owal co ciemny klin na zdjeciu. bez polara niestety nie ma tego efektu gor swiecacych na tle nieba, wiec niestety calosc kosztem nierownej polaryzacji...

    gwoli scislosci, to ta nierowna polaryzacja to sa zdjecia 2 3 i 4, gdzie o ile na 4 to jest duza krzywda, o tyle na 2 juz IMHO jest to czepialstwo.

    na 5 jest filtr polowkowy twardy, na 6 bylo slonce niewiele poza lewa krawedzia
    Ostatnio edytowane przez akustyk ; 11-06-2018 o 14:40

  6. #6

    Domyślnie

    Nr 4 bardzo mi się podoba jako kadr, fajnie rozmieszczone wszystko. Pomijając polara też dobrze obrobiony.
    Jedyne "ale", że jest taki wąski pion, jakoś ciężko mi się ogląda.
    Może gdyby przyciąć dół nad trawami, albo nawet jeszcze trochę nieba i w kwadrat, to mogło by zyskać w odbiorze.
    No i 7 świetne, tu już nic nie będę marudził
    D7000+S17-50/2.8+S70-200/2.8+S30/1.4
    było: D90, N18-105, N50/1,8D, N70-210D

  7. #7

    Domyślnie

    Ten ciemny klin to właśnie to - polar na szerokim kącie. Można powiedzieć klasyka gatunku. Czwórka pod tym kątem jest najbardziej widowiskowa, ale ten efekt nierówno położonego koloru/jasności jest też obecny na innych obrazkach - wystarczy porównać kolor/jasność prawej i lewej strony nieba. Ja na to mam malą tolerancję, bo ja takie rzeczy dostrzegam.

    Po drugie przy polarze zawsze wychodzą jakieś jaja z kolorem (zgodnie z tym jak działa polar), kolory mają tendencję do nagłego i niespodziewanego popadania w przesadę, i w ogóle są jakieś dziwniejsze do opanowania.

    Ja dlatego unikam polarów przy krajobrazach, ale są tacy, którym albo nie przeszkadza, albo na takie głupoty jak kolor nie zwracają uwagi, i tu każdy ma swój wybór.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Ten ciemny klin to właśnie to - polar na szerokim kącie.
    nie, bo to nie jest to samo. efekt nierownej polaryzacji to jedno (i to jest jak najbardziej owalny ksztalt) a tu jest mowa o zlozeniu filtra polowkowego z polaryzacyjnym "pod spodem" (tzn. za polowka na torze optycznym) i to ma nieco bardziej ksztalt klina. prawdopodobnie wskutek tego, ze filtr polowkowy zywiczny tez jakos tam polaryzuje swiatlo...

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Można powiedzieć klasyka gatunku. Czwórka pod tym kątem jest najbardziej widowiskowa, ale ten efekt nierówno położonego koloru/jasności jest też obecny na innych obrazkach - wystarczy porównać kolor/jasność prawej i lewej strony nieba. Po drugie przy polarze zawsze wychodzą jakieś jaja z kolorem (zgodnie z tym jak działa polar), kolory mają tendencję do nagłego i niespodziewanego popadania w przesadę, i w ogóle są jakieś dziwniejsze do opanowania.
    filtr polaryzacyjny nie zmienia kolorow (z dokladnoscia do krzywej transmisji okladziny polaryzacyjnej), tylko polaryzuje swiatlo. nie mylmy pojec

    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    Ja dlatego unikam polarów przy krajobrazach, ale są tacy, którym albo nie przeszkadza, albo na takie głupoty jak kolor nie zwracają uwagi, i tu każdy ma swój wybór.
    osobiscie jestem zdania, ze filtr polaryzacyjny ma racje bytu tam gdzie sie chce spolaryzowac swiatlo. nierowne niebo mnie generalnie nie razi, wole tak, niz sie bawic w przyciemnianie w postprocessie, na to zdecydowanie szkoda mi czasu... (to jest, owszem, wybor)

  9. #9

    Domyślnie

    Akustyk, niepotrzebnie się zaperzasz. Uważasz że to przez połówkę, albo że to co innego - uważaj sobie. Poważnie mówię - jest mi to obojętne, a mówię to tym bardziej szczerze, że nie chodzi o moje zdjęcia.

    Ja widzę efekt polara na tych zdjęćiach dziennych, wystarczy że sobie porównam prawą i lewą część zdjęćia. Dodatkowo kolory są dla mnie słabe, włąśnie za sprawą polra (niebo zbyt radioaktywne, zielenie świecą). Mnie te problemy wystarczą, żeby unikać polara, a piszę to dlatego, że jeśli ktoś ma podobne odczucia - niechże wie skąd to się bierze.

    Jeśli Ty masz inne odczucia - a widzę że masz - proszę Cię, nic w swoim workflow nie zmieniaj! Rób tak samo jak robisz, bo to Twoje zdjęćia a nie moje, więć byłoby idiotyzmem namawiać Cię do zmiany czegoś, z czego jesteś zadowolony, tym bardziej że to na szczęście nikomu nie robi krzywdy.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    nie, bo to nie jest to samo. efekt nierownej polaryzacji to jedno (i to jest jak najbardziej owalny ksztalt) a tu jest mowa o zlozeniu filtra polowkowego z polaryzacyjnym "pod spodem" (tzn. za polowka na torze optycznym) i to ma nieco bardziej ksztalt klina. prawdopodobnie wskutek tego, ze filtr polowkowy zywiczny tez jakos tam polaryzuje swiatlo...


    filtr polaryzacyjny nie zmienia kolorow (z dokladnoscia do krzywej transmisji okladziny polaryzacyjnej), tylko polaryzuje swiatlo. nie mylmy pojec


    osobiscie jestem zdania, ze filtr polaryzacyjny ma racje bytu tam gdzie sie chce spolaryzowac swiatlo. nierowne niebo mnie generalnie nie razi, wole tak, niz sie bawic w przyciemnianie w postprocessie, na to zdecydowanie szkoda mi czasu... (to jest, owszem, wybor)

    swiatlo niebosklonu niebieskiego w calej polsferze nie ma takiej samej polaryzacji zarowno w sensie intensywnosci jak i kata polaryzacji.

    swiatlo najmniej jest spolaryzowane od strony slonca , najbardziej po stronie przeciwnej.
    do tego zmienia sie kat polaryzacji.

    swiatlo spolaryzowane pod tym samym katem , ale padajace prostopadle na filtr , albo skosnie z bokow ( obiektyw szerokokatny) daje na plaszczyznie filtra roznie skierowane wektory polaryzacji , tzn nie jest mozliwe w takim samym stopniu odciecie swiatla w calym zakresie kata widzenia obiektywu.
    najmocniej odciales w centrum , najslabiej zadzialal filtr ku brzegom. ( mozna oczywiscie odwrotnie )
    efekt jest fatalny , wlasciwie dyskwalifikujacy te zdjecia.

    nieumiejetnym stosowaniem filtrow polaryzacyjnych bardziej sie szkodzi niz poprawia obraz.
    tutaj sciemnienie nieba w LT to kwestia paru sekund , znacznie szybciej niz wyjecie filtra z torby aparatu.
    czesto stosowanie filtra to drapanie sie prawa reka w lewe ucho - jak w tym przypadku.

    filtry polaryzacyjne lubia wprowadzic zafarb i nie wynika to z ich transmisji , ale takze z roznego dzialania dla swiatla o roznej czestosci.
    Transmisje mierzy sie dla swiatla niespolaryzowanego.
    Te tansze filtry potrafia pod tym wzgledem dac fatalny efekt.

Strona 1 z 6 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Krajobraz ] Dachstein
    By wolnyslimak in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 10-02-2013, 16:02
  2. Letnie klimaty
    By CathyNoo in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-07-2012, 20:36
  3. [ Krajobraz ] Letnie mgły ...
    By ostrytux in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 12-07-2012, 13:05
  4. [ Krajobraz ] Letnie wędrówki
    By Calme in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 29-07-2009, 21:46
  5. Letnie obrazki
    By andrzej_laskowski in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 17-07-2009, 14:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •