Close

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 55
  1. #21

    Domyślnie

    @akustyk czyli nie dowiem się czym się kierowałeś zakładając polara na powyższych zdjęciach?


    bo poniższe...

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    az sobie obejrzalem twoje galerie... ujmijmy to tak... mamy inny gust. bardzo inny.

    ...ma się do tematu dość średnio ale zrozumiałem aluzję - spokojnie masz lepszą galerię
    Powiem więcej jesteś jednym z tych autorów, których prace zawsze oglądałem z uwagą... i jakoś nie zaobserwowałem u Ciebie do tej pory zamiłowania do rozjechanego nieba jak i pokrętnego tłumaczenia oczywistych błędów.

    Pozdrawiam Serdecznie i zapewniam Cię, że nie musisz się moją opinią (pytaniem z reszta też) zupełnie przejmować, jakoś błędnie chyba założyłem że wstawiając zdjęcia chcesz o nich pogadać

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    nie ma okreslonege uprzywilejowanego kierunku.
    do polaryzacji dochodzi na powierzchi czegos w rodzaju kulistego Lustra , czyli dookola.

    slowo usrednia , nie jest szczesliwie dobrane , ale uzylem takiego uproszczenia w tym wlasnie sensie, iz jednoczesnie wystepuje polaryzacja w wielu kierunkach.
    naukowo mówiąc, nie ma polaryzacji

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    az sobie obejrzalem twoje galerie... ujmijmy to tak... mamy inny gust. bardzo inny.
    ... myslalem ze na cos wiecej Cie stac.
    Wracajac do zdjec, rowniez jestem zdania, ze na Twoich zdjeciach zbyt mocno widac ten dziwny efekt polaro - costam costam.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez jurkarol Zobacz posta
    naukowo mówiąc, nie ma polaryzacji
    na drobniutkich kropelkach mgly wystepuje polaryzacja swiatla.

    taka mgielke fotografujac np pod slonce udaje sie za pomoca CPL wytlumic w widoczny na zdjeciu sposob . Nie calkowicie, ale w pewnej czesci.

    jesli swiatlo jest polaryzowane w wielu okreslonych kierunkach , nie oznacza to ze polaryzacji nie ma.

    w swietle niespolaryzowanym , nie mozna okreslic jakiegokolwiek kierunku polaryzacji.

    p.s.

    przy okazji mechanizm mozliwego efektu , ktorego wystepowanie podejrzewa akustyk.

    https://goo.gl/images/J5xFxu

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    osobiscie jestem zdania, ze filtr polaryzacyjny ma racje bytu tam gdzie sie chce spolaryzowac swiatlo. nierowne niebo mnie generalnie nie razi, wole tak, niz sie bawic w przyciemnianie w postprocessie, na to zdecydowanie szkoda mi czasu... (to jest, owszem, wybor)
    Ale co to za bzdura skoro to po prostu spier... zdjęcia wielką plamą na środku jakby się ktoś zalał matrycę olejem.

    Ostatnio edytowane przez Borat1979 ; 11-06-2018 o 21:28
    Sony A7 | Voigtlander 15/4.5 III | Tamron 28-75/2.8 RXD | Fuji 55/1.8


  6. #26

    Domyślnie

    Mi sie set podoba. Najlepsza 1 a najgorsza 2. Reszta na wyrownanym dobrym poziomie.
    Co do polara, to nie sluchaj pitolenia, zeby go nie stosowac w krajobrazie nma szerokim i ze niszczy zdjecia i wogole w obrobce sobie bys zrobil
    Polar dla mnie to podstawowy filtr w krajobrazie. W sumie go zdejmuje tylko jak robie na wprost slonca.
    W reszcie sytuacji mozna zawsze polarem umiejetnie cos wydlubac. Lepszy rysunek chmur, piekny blue sky, czy podbic w naturalny i niejako "analogowy" sposob kolorystyke; np soczystosc zieleni, kontrasty. Polar plus Velvia to magia, tak na marginesie.
    I jako osoba uzalezniona od polara (to po prostu pieknie wyglada w wizjerze jak sie skreci dobrze polara ) powiem ci ze czasami trzeba troche odpuscic. Np dojsc do momentu, ze mamy polaryzacje na maksa i troche cofnac. Albo tak skomponowac kadr zeby nie bylo maksymalnie zaciemnionego nieba tylko w tym miejscu np pieknie podkreslona przez polar chmura.
    Mam tolerancje na "blad polara" ale tutaj moglbys to troche zamaskowac obrobka. Toc juz na poziomie ACR mozesz rozjasnic ciemniejsza czesc korekta EV na plus a tam gdzie jasnie jprzyciemnic. To proscizna

    P.s To czy masz "blad polara" z jednej strony nieba czy klin na srodku zdjecia, to od polara wlasnie.
    P.s 2 Nie przestawaj uzywac polara, nawet na szerokim kacie. Tylko trzeba troche czasem odpuscic lub specjalnie uwzglednic "blad polara" w komozycji lub troche poprawic obrobka.
    Ja do panoram przed zachodem slonca daje nawet z polarem, ofc wszystko pod kontrola i troche wyrownywania miejscowo ekspozycji nieba, potem jest.
    Ale podkreslenie kolorow zachodu i nisko scielacego sie swiatla juz na etapie robienia zdjecia i obserwujac w wizjerze - bezcenne.
    Ostatnio edytowane przez krzysztofz24 ; 11-06-2018 o 23:59
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  7. #27
    Alienus
    Gość

    Domyślnie

    Od kilku lat "śledzę" to forum - czytam i wyciągam wnioski. I lubię twoje (niektóre) komentarze i postawę (w imię zasady "Miliony much nie mogą się mylić"), ale....
    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    ... kolory mają tendencję do nagłego i niespodziewanego popadania w przesadę...tu każdy ma swój wybór.
    ... co powiesz (forumowy) kolego na "przesadzone" kolory Kodaka E100VS? Ja w takim przypadku... pozwolę sobie zacytować właśnie Ciebie samego:
    Cytat Zamieszczone przez 2pompony Zobacz posta
    ... tu każdy ma swój wybór.
    ... gdyż kolor (w fotografii), to nie sprawa jego "naturalności", a sposobu przedstawienia obrazu przez fotografującego. Lecz, czy dane (intensywne, czy nierówno rozłożone) kolory pasują do tematu zdjęcia, to już inna bajka. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia Petera Lik'a - są czasami "przesadzone", intensywne aż do bólu, a jednak sprzedają się w cenach "zaporowych". A temu panu należy się browar. I to najlepszy wyrób krajowy. Dzięki takim ludziom dla tego forum jest jeszcze "nadzieja".
    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    podkreslenie kolorow zachodu i nisko scielacego sie swiatla juz na etapie robienia zdjecia i obserwujac w wizjerze - bezcenne.
    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez Alienus ; 12-06-2018 o 01:00

  8. #28

    Domyślnie

    Miałem się już nie odzywać ale po przeczytaniu powyższej wypowiedzi @krzysztofz24 czuję, że muszę zareagować, bo jeszcze ktoś to przeczyta i uwierzy.

    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    Co do polara, to nie sluchaj pitolenia, zeby go nie stosowac w krajobrazie nma szerokim i ze niszczy zdjecia i wogole w obrobce sobie bys zrobil
    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta


    upewniając się tylko: naprawdę uważasz, że powyższe zdjęcia nie zostały zniszczone właśnie przez bezzasadne użycie filtra polaryzacyjnego?
    swoją drogą jestem w stanie Cię zapewnić, że lepszy efekt uzyskam z jednej (poprawnie naświetlonej) klatki bez filtra, nie mówiąc o sytuacji gdzie dysponuję drugą z ekspozycją na niebo... także tak - w obróbce byś se zrobił - no chyba, że nie umiesz to walcz z polarem - powodzenia, zwłaszcza na szerokim kącie


    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    Polar dla mnie to podstawowy filtr w krajobrazie. W sumie go zdejmuje tylko jak robie na wprost slonca.
    W reszcie sytuacji mozna zawsze polarem umiejetnie cos wydlubac. Lepszy rysunek chmur, piekny blue sky, czy podbic w naturalny i niejako "analogowy" sposob kolorystyke; np soczystosc zieleni, kontrasty. Polar plus Velvia to magia, tak na marginesie.


    tak, tak... analogowa magia, Velvia i w ogóle... przypominam, że autor powyższych obrazków ciśnie pełną klatką i szkłami o których mogę pomarzyć, a magię Velvii może sobie jedynie zapodać na kolejnej warstwie w PS prosto z NIK (nawet z maskowaniem jeśli sobie życzy), w czym filtr polaryzacyjny zdaje mu się nie pomagać

    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    I jako osoba uzalezniona od polara (to po prostu pieknie wyglada w wizjerze jak sie skreci dobrze polara
    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    ) powiem ci ze czasami trzeba troche odpuscic.


    nie wiem jak innym ale mi wizjer służy do wstępnego komponowania i oceny pionu / poziomu - to jak pięknie obraz w nim wygląda (z polarem czy bez) to sprawa drugorzędna - choć nie powiem, żeby praca lustrem nie sprawiała mi przyjemności
    co do odpuszczania, pełna zgoda - należy odpuścić stosowanie polara w sytuacjach kiedy jego wpływ dotyczy tylko wyglądu nieba, a najlepiej jest zadać sobie nieco trudu w celu zrozumienia zasady działania tego filtra i jego przeznaczenia.

    konkludując: autor powyższej wypowiedzi, podobnie jak autor zdjęć będących przedmiotem dyskusji zdają się hołdować starej (analogowej) szkole, która skądinąd słusznie zakładała że pewne efekty na obrazie zdecydowanie łatwiej jest osiągnąć przy pomocy umiejętnie zastosowanego filtra. Wynikało to, nie z nie możności uzyskania spodziewanego efektu ale, z nakładu pracy jaki należało w zdjęcie włożyć w procesie chemicznego wywoływania kliszy, więc przykręcenie filtra (w zależności od sytuacji) stało się panaceum na wszelkie niedoskonałości ówczesnej technologii.


    Takie sobie gdybanie kolesia ze słabą galerią, który prawdopodobnie powinien siedzieć cicho i słuchać jak starsi (wątpię) rozmawiają... ale nie może się powstrzymać jak czyta bzdury.

    pozdrawiam




  9. #29
    Alienus
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez -zahir- Zobacz posta
    Miałem się już nie odzywać
    ...lecz...
    Cytat Zamieszczone przez -zahir- Zobacz posta
    ... autor powyższej wypowiedzi, podobnie jak autor zdjęć będących przedmiotem dyskusji zdają się hołdować starej (analogowej) szkole
    ... dodam, że (nie jedynej, ale) słusznej. Z "gadką" typu "bzdury wygadujesz", to można rozmawiać o "produkcji wiatru", a nie o fotografii. Ale to co wiedzą starzy wyjadacze, tego "młodzi" nie zaznają. Z jednym się zgodzę - skopane zdjęcia lecą do kosza, a nie do PS'a. Tu zrobiłbym podobnie. Pozdrawiam.

  10. #30

    Domyślnie

    @Alienus ja stety - niestety w czasach swojej młodości wiecej uwagi poświecałem piciu wina i dziewczynom niż fotografii ale coś tam liznałem (fotografii rzecz jasna) i jednego zdążyłem się nauczyć - że najważniejszy jest efekt końcowy, a nie droga (choćby najchwalebniejsza) która do niego prowadzi. Wszelkie dywagacje i dziwne próby obrony słabego obrazu, w imię trudno stwierdzić czego, którym przeczy sam obraz uważam za zbędne, bzdurne i w swojej istocie za słabe.

    Na moją, wyrażoną w przyjaznym tonie, sugestię że takie z gruntu skopane obrazki należy wywalać od razu do kosza zamiast marnować czas (który autor ponoć sobie ceni) na obróbkę, spotkałem się zarzutem (słusznym lecz zupełnie z czapy) słabego portfolio

    swoją drogą, zawsze uważałem za wartościowe i wielce sobie ceniłem opinie odbiorców moich obrazków - zwłaszcza na forum stricte fotograficznym... ale ja zawsze byłem jakiś inny

    pozdrawiam

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Krajobraz ] Dachstein
    By wolnyslimak in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 10-02-2013, 16:02
  2. Letnie klimaty
    By CathyNoo in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 27-07-2012, 20:36
  3. [ Krajobraz ] Letnie mgły ...
    By ostrytux in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 12-07-2012, 13:05
  4. [ Krajobraz ] Letnie wędrówki
    By Calme in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 29-07-2009, 21:46
  5. Letnie obrazki
    By andrzej_laskowski in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 17-07-2009, 14:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •