Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8

Wątek: VW Golf Mk1

  1. #1

    Domyślnie VW Golf Mk1

    Cześć,

    to mój pierwszy post i moje pierwsze foto wrzucone tu na forum, więc można powiedzieć że powitalne.
    Podczas czwartkowych spotkań Krakowskich Klasyków Nocą można trafić dużo bardzo fajnych pojazdów.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PL-8072.jpg
Wyświetleń:	57
Rozmiar:	6,40 MB
ID:	10380

  2. #2

    Domyślnie

    To zdjęcie mnie zastanawia od strony technicznej... Nie będę rozwodzić się nad kadrem, bo jest w miarę rozsądny - nie to, żeby był jakiś niezwykły lub wyjątkowy, jest po prostu znośny. Jestem za to ciekawy spraw technicznych.

    Po pierwsze zdjęcie jest nieostre, a sam samochód rozciąga się poza strefą ostrości - jakbyś miał frontfocus. I teraz moje pytanie: czy obiektyw jakim robiłeś to zdjęcie ma tak straszliwie dużą podłużną CA, że kołpaki i nieostre a jasne krawędzie świecą na zielono, czy też raczej CA jest w normie, tylko efekt wzmocniłeś obróbką? Jak to było? A w ogóle, możesz pokazać wersję oryginalną?

    Zastanawiam się z czego to wynika - z wady obiektywu, z samej obróbki, czy z wady wzmocnionej obróbką? Stawiam na to trzecie, ale chciałbym wiedzieć co na to autor...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3

    Domyślnie

    Pompon, to zielone prawdopodobnie od światła jest. Widać jedno takie w tle, pewnie było ich więcej.
    Mnie z kolei zastanawia coś innego. Skoro spotkanie było w nocy, to dlaczego to auto tak jasne jest?
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    Pompon, to zielone prawdopodobnie od światła jest. Widać jedno takie w tle, pewnie było ich więcej.
    No tak, ale musiałoby to być światło wyjątkowo selektywnie padające, to znaczy ujawniające się tam, gdzie zazwyczaj pokazuje się poprzeczna CA (tj. na mocno kontrastujacych krawędziach poza strefą ostrości), a jednocześnie być w pełni nieobecne na dużych, płaskich powierzchniach, jak karoseria czy ściana z tyłu. Alternatywnie, ktoś w procesie obróbki musiałby sobie zadać wiele trudu, żeby pozbawić ogólnej zieloności całą karoserię, ale zostawić ją a może nawet podkreślić na lśniących krawędziach drzwi, okien, tylnej klapy czy felg.

    To mnie zdziwiło, więc pozwoliłem sobie spytać. Światło z tyłu to pewnie jakaś obróbkowa próba ratunkowa z kolorem (widać zwłaszcza po niebie), więc tutaj się nie pytam.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #5

    Domyślnie

    A nie mogło być tak, że na powierzchni prostopadłej do obiektywu (czyli karoserii) światło zostało wytłumione (CPL?), a na tych pod kątem nie?
    Nie wiem, czy dobrze myślę, ale wydaje się mi, że ten odblask jest tylko na krawędziach pod pewnym kątem. Jakbym miał uściślić, stwierdziłbym że na tych, które są na prawą rękę (przód auta) skierowane.

    Tak gdybam.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  6. #6

    Domyślnie

    A może to... No właśnie jakieś dziwne to jest - więc mnie to ciekawi. Może też winien jest senny okres kanikuły, gdzie głupoty ludziom zawracają głowę?...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7

    Domyślnie

    Hej, tak ten zielony też w pewnym momencie mi przeszkodził i nawet miałem przez chwilę ochotę się go pozbyć, ale wymagało by to złożenia zdjęcia z dwóch i lenistwo wygrało. Na pewno stał się zdecydowanie bardziej widoczny po obróbce.Zdjęcie jest robione przy tauron arenie, która jest jednym wielkim ekranem led i daje poświaty różnych kolorów, więc może to to i akurat wyświetlała coś zielonego, arena jest po prawej stronie samochodu, tak że jego boczne powierzchnie nie są skierowane w jej stronę. Co do ostrości to oglądam na przybliżeniach i wydaje się ze jest ok, felgi tak sprawiają wrażenie nieostrych, ale to chyba głównie przez tą poświatę, ale dzięki za tą uwagę przyjrzę się temu jak wygląda ten temat na kolejnych zdjęciach. Obiektyw to Nikkor 85 1.8G
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	VqDktkpTURBXy8xN2YzNWFmZDY1NzVkYjQ2NTYyOWY2ZTgzNjhmYjNkYy5qcGeSlQMASs0Od80IIpMFzQMgzQHC.jpg
Wyświetleń:	152
Rozmiar:	127,8 KB
ID:	10538

  8. #8

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że wystąpił efekt małego front focusa, jak napisał 2pompony. Zielone obwódki jak w lewym przykładzie z testu https://www.cameralabs.com/nikon_nik..._85mm_f1-8g/2/
    A to, że nie widać tego na niektórych krawędziach, to może być zasługa obróbki, która była tu dość mocna.
    Z powodu zielonych obwódek, przy braku chęci ich usuwania, rozważyłbym wersję cz-b.

Podobne wątki

  1. vw golf IV
    By bajec in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 04-06-2012, 13:42
  2. VW Golf R
    By maciek.evo in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 22-09-2011, 02:47
  3. Golf III 1.8 GT
    By Tooomek16 in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 07-07-2010, 11:09
  4. Golf
    By kubamisiura in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-06-2010, 14:53
  5. Golf
    By watrix in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11-06-2010, 09:54

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •