Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Domyślnie AF Nikkor 50mm f1.8 D - brak możliwości zmiany przysłony

Witam

Na początku zaznaczę, że jestem amatorem, który w sztukę fotografii dopiero się zagłębia, ale do brzegu.

Dzisiaj kupiłem nowy obiektyw- 50mm f1.8 D do korpusu D7000.
    Sprawdzałem także na tym forum, czy nie ma jakichś przeciwwskazań, jednak takowych nie spotkałem, cały więc rad od ucha do ucha po powrocie do domu z nową zabawką począłem montaż na korpus. Przebiegło sprawnie, bez zgrzytu, jednak nagle pojawił się zonk. Problem polegał na pojawianiu się komunikatu fEE, gdzie nawet przy zmianie przysłony na najmniejszą nie chciał się diabeł wyłączyć. Poskutkowała zmiana ustawienia przysłony na "pierścień przysłony".

I tu pojawia się kolejny, jeszcze większy zonk. Nie mogę manipulować przysłoną w żaden sposób. Jest ona zablokowana na f22, kręcenie pokrętłem na obiektywie nawet po odblokowaniu nic nie zmienia. I zaznaczam, że nie chodzi mi o nagrywanie-po prostu zmiana wartości przysłony przy robieniu zdjęć. Uznałem, że bezsensownym by było nie móc zmieniać podstawowej wartości ekspozycji w aparacie dysponującym przysłoną 1.8, dlatego moi drodzy zwracam się do Was.

Jak poradzić sobie z ów problemem? Próbowałem ustawień fabrycznych, nic to jednak nie dało. Zgłupiałem kompletnie i nie wiem jak sobie z tym poradzić. Mogę liczyć na Waszą pomoc?

Domyślnie

EDIT:
    Przysłona działa, gdy kręcę pokrętłem obiektywu, jednak cyfrowo nic się nie zmienia, pozostaje dalej f22. Da się temu zaradzić jakoś? I przede wszystkim jak? Widocznie aparat nie odczytuje przysłony z obiektywu, choć gdzieś widziałem filmik, na którym gość z identycznym sprzętem miał ustawioną na monitorze f1.8.

Domyślnie

Prawidłowo powinno być tak w Twoim zestawie:
    1. Przy sterowaniu przysłoną kółkiem z poziomu aparatu pierścień przysłony w obiektywie ma być ustawiony na największą liczbę przysłony (f22 w tym obiektywie) - jak tego nie zrobisz to będzie komunikat fee, a samą wartość przysłony regulujesz pokrętłem na body w zakresie od f1.8 do f22 - oczywiście tylko w trybach ekspozycji A i M - w pozostałych trybach ekspozycji aparat sam dobiera przysłonę w zależności od czasu otwarcia migawki, iso, poziomu oświetlenia itp.
    2. Przy sterowaniu przysłoną pierścieniem na obiektywie nie używasz kółka sterującego w aparacie tylko ją zmieniasz z poziomu obiektywu w zakresie od f1.8 do f22 - odpowiednią wartość widać na wyświetlaczach aparatu - w trybach A i M. W trybach P i S i tak musisz ustawić pierścień przysłon na obiektywie na największą liczbę przysłony (f22), żeby aparat mógł dobierać przysłonę z całego dostępnego zakresu wartości przysłon w obiektywie.
    Jeżeli tak nie u Ciebie to na początek sprawdź działanie symulatora przysłon w aparacie - zdejmij obiektyw, włącz aparat i delikatnie przesuwaj palcem dźwignię tego symulatora w prawo (jest tuż przy bagnecie aparatu od strony obudowy pryzmatu i lampy błyskowej) i obserwuj wskazania na górnym wyświetlaczu aparatu - symbol delta f powinien zmieniać swoje wartości z zero na jeden, na dwa itd. Jeżeli tak się nie dzieje to może być uszkodzony symulator przysłon (miałem kiedyś taki problem z d200 że aparat losowo odczytywał wartość przysłony z obiektywu a za to z obiektywami bez pierścienia przysłon działał prawidłowo). Po puszczeniu dźwigni symulatora przysłon powinna ona wrócić samoczynnie do pozycji wyjściowej - jeżeli nie wraca to pewnie uszkodzeniu uległa sprężynka, która za to odpowiada.
    I dobrze by było na próbę podpiąć inny jakikolwiek obiektyw AF z pierścieniem przysłon i nie koniecznie to musi być 50/1.8.
    Ostatnio edytowane przez Darek72 ; 09-06-2018 o 01:44

Domyślnie

Pierścień przysłony na 22. Taki mały przełącznik (będzie nad 2.8 ) przesuń lekko do dołu, wszystko zaznaczone na pomarańczowo. Napisz, czy działa, bo powinno.

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Pierścień przysłony na 22. Taki mały przełącznik (będzie nad 2.8 ) przesuń lekko do dołu, wszystko zaznaczone na pomarańczowo. Napisz, czy działa, bo powinno.
    Tak zrobiłem na samym początku, by w ogóle obiektyw zaskoczył bez błędu fEE. Nie pomogło, próbowałem już tego. Spróbuję poradzić się kolegi wyżej. Co ciekawe obiektyw działa tylko w trybie A i M, na pozostałych wyskakuje komunikat fEE. Dla sprostowania wyjaśnię jeszcze raz:
    Nawet przy obrocie pierścienia przysłony obiektywu wyświetlacz dalej wskazuje na f22, mimo, że powinna być np. 1.8; 5.6 itd.

Nie mogę też użyć ustawienia zezwalającego na manipulację przysłoną z poziomu pokrętła aparatu, ponieważ wtedy wyskakuje komunikat fEE na wszystkich trybach działania.

- - - - kolejny post - - - - - -

Przy przesuwaniu symulatora przysłony zmieniają się wartości z 90 na 65 (czasami miga na 45), ale nie wiem czy jest to jej poprawne działanie.

Domyślnie

Dziwne masz te odczyty przy przesuwaniu symulatora przysłon. Jak masz możliwość to sprawdź ten obiektyw z innym aparatem a swój aparat z innym obiektywem z AF i pierścieniem przysłon, żeby móc określić co jest sprawne a co nie. Czy z obiektywami AF bez pierścienia przysłon czyli typ G wszystko działa jak należy ?
    Jak u Ciebie wygląda ustawienie w menu aparatu pozycji dane obiektywu bez cpu - masz tam coś wpisane czy też nie? Jeżeli są wpisane dane jakiegoś obiektywu to je usuń i sprawdź jeszcze raz działanie symulatora przysłon tak jak opisałem to wcześniej - jak dalej będą takie wskazania jak podałeś w ostatnim poście to by wskazywało na usterkę tego elementu, ewentualnie wpisz dane obiektywu np. f 1.8 i jakąkolwiek ogniskową i bez podpiętego obiektywu i przy włączonym aparacie przesuwaj palcem tę dźwignie i obserwuj wskazania odczytu na wyświetlaczu - prawidłowo powinno być f 1.8, 2.0, 2.8 itd.
    A jeszcze jedno - czy styki w aparacie i obiektywie są czyste -dla pewności można je przetrzeć czystym spirytusem.
    Ostatnio edytowane przez Darek72 ; 09-06-2018 o 11:03

Domyślnie

Przeczyściłem go, ale chyba znalazłem źródło-symulator przysłony nie powraca do swojej pierwotnej pozycji. Moge go przesuwać, ale zatrzymuje sie tam gdzie został. Wiec pewnie sprezynka :/ ile kosztuje naprawa tego?

Domyślnie

Sprawny symulator samoczynnie wraca do pozycji wyjściowej po puszczeniu go. Co do naprawy to nie mam pojęcia jakie mogą być jej koszty. Spytaj w serwisie Nikona ale to pewnie będzie najdroższa opcja, ewentualnie tu na forum jest kilka osób które naprawiają sprzęt foto np. Studio5s, TOP67 - ich możesz spytać.

Domyślnie

Pęknięta płytka symulatora. Czasami daje się ją połatać. Jak nie, to wymiana.
    zestaw turysty D7500, N 10-20, N 16-80, N 70-300 AF-P VR DX, BeFree carbon. D600 + N 24-70/2.8, N 70-200/4, N 35/1.8G, N 50/1.8G, N 55/3.5.
    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D7200, D750.
    Dlaczego sprzedałem
    moje pstryki, na fejsie, naprawy Nikon