Close

Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Post Samyang 35/1.4 AF Sony E - recenzja

    Mam nadzieję, że właściwy dział wybrałem Zarzucam link do recenzji nowego Samyanga 35/1.4 AF FE: http://www.kubacichocki.pl/moj-blog/...ony-e-recenzja

    Niestety na forum nie widzę sensu zbytnio duplikować tych zdjęć , tym bardziej, że kompresja jpg tutejsza doprowadza mnie do szału i nikt z tym nic nie chce zrobić.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	35af.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	300,4 KB
ID:	10086
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2

    Domyślnie

    Dzięki za konkretny i rzeczowy test.
    Najbardziej mnie zdziwiło że "Od razu zaznaczę - że nieprawdą jest, że obiektywy do bezlusterkowców nie mają BF/FF"
    wielu zaznacza że tego problemu w bezlustrach nie ma a jednak jest.

  3. #3

    Domyślnie

    To jest moje całkowicie prywatne zdanie, oparte na moich domysłach bardziej niż na czymś, co gdzieś przeczytałem, że prawdopodobnie źródło problemów z BF/FF nie leży w tym, że fazowe czujniki ostrości w lustrzankach mogą nie być w dokładnie tej samej płaszczyźnie co sensor obrazowy. W końcu, teoretycznie, po dokładnej regulacji problem powinien być eliminowany, i nie występować różnie dla różnych ogniskowych w zoomach czy dla różnych odległości ostrzenia.
    Moim zdaniem przyczyną problemów z BF/FF jest tzw. predictive focus, czyli przewidywanie momentu, w którym należy zatrzymać ostrzenie obiektywu.
    Pierwsze lustrzankowe systemy AF z detekcją działały ślamazarnie, bo w trakcie ostrzenia cały czas sprawdzały, czy ostrość faktycznie się poprawia. Dlatego opracowano algorytmy, które od razu na początku procesu ostrzenia obliczały, o ile obraz jest rozostrzony i o ile trzeba będzie przeostrzyć obiektyw, żeby obraz był ostry. I obiektyw jest przeostrzany o tę z góry obliczoną wartość - która niekoniecznie musi być prawidłowa, a do tego jeszcze dochodzą niedokładności wykonania obiektywu i mechanizmu napędu AF. I w efekcie obiektyw jest przeostrzany odrobinkę za dużo albo odrobinkę za mało.
    I teraz - jeśli w bezlusterkowcach zastosowano detekcję fazy czujnikami w matrycy, która z góry ocenia o ile obraz jest rozostrzony i o ile trzeba przeostrzyć, system ten będzie podatny na takie same błędy BF/FF co systemy w lustrzankach.
    Teoretycznie błąd ten może być mniejszy, niż w lustrzankach, bo w nich może jeszcze dochodzić dodatkowy błąd ustawienia samego czujnika ostrości, niedokładność ustawienia luster, itd.
    Niemniej jednak, wydaje mi się, że może występować.
    Nie wystąpi natomiast przy detekcji kontrastu, bo tu ostrzy się ze sprzężeniem zwrotnym - kontrast obrazu jest oceniany bez przerwy, a ostrość ustawiana metodą prób i błędów.
    Hemingway: Great pictures. What camera do you use?
    Irving Penn: Great story. What typewriter do you use?

    NikoSam/SamsuNik (aka Maciej)

Podobne wątki

  1. [recenzja] TAMRON 70-210 f/4 VC USD
    By Cichy in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 02-01-2020, 14:56
  2. [recenzja] SAMYANG AF 14/2.8
    By Cichy in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 27-04-2018, 13:27
  3. [recenzja] SAMYANG 85/1.2 XP
    By Cichy in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-03-2017, 17:01
  4. [recenzja] SAMYANG XP 14/2.4
    By Cichy in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 30-01-2017, 10:51

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •