Close

Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Jak złapać symetrię?

    No właśnie jak? Zawsze jak do tego podchodzę to wychodzą buble, że nie jestem jakoś równo na osi... jak to poprawić?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_2915.jpg
Wyświetleń:	204
Rozmiar:	197,2 KB
ID:	10069


    Chodzi mi o uzyskanie czegoś takiego jak na poniższych przykładach:







    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  2. #2

    Domyślnie

    Zakładając, że sam kadr ma potencjał na „symetryczny” to najprościej:

    1) ustawić kadr możliwie jak najbardziej symetrycznie;
    2) złapać więcej niż zamierzony kadr;
    3) wyciąć, wyprostować pozostałość w LR czy innym sofcie.

    Zazwyczaj działa

  3. #3

    Domyślnie

    Kluczem jest słowo (i umiejętność): dochowanie staranności. Po drugie - wykorzystanie wszystkiego co mamy do dyspozycji, łącznie, a może przede wszystkim z własnymi nóżkami. Poważnie!

    Po pierwsze - na planie zawsze należy stanąć możliwie najlepiej jak się da. Bez tego już potem nic się nie zrobi, a każda próba ratunkowa będzie tylko erzatzem.

    Można sobie pomóc: wyświetlić linie na matówce - ja bez nich już nie potrafię się obejść. Ponieważ są na matówce, stanowią idealne linie odniesienia i w sposób bezbłędny pokazują wszystkie niedociągnięcia kadrowania (skosy, pochyły, nierównoległości), przy okazji pokazując większość zniekształceń jakie powstają, łącznie z tymi od optyki. BTW - ostatnie zdjęcie jakie dałeś jako przykład pokazuje, jak bardzo to widać: linia cięcia (brzeg kadru) jest trochę taką linią odniesienia, i widać jak autor nie zadbał o wszystko o co mógł zadbać: widać jak mu obiektyw straszliwie zniekształca, choćby po krzywej desce tej na samym dole. Odpowiednia obróbka i jedno kliknięcie tą wadę usuną.

    A zatem linie kadrowania widoczne na matówce i baczne śledzenie co się z nimi dzieje podczas kadrowania, tzn. na planie. Obserwując jak się układają można osiągnąć nie tylko tą symetrię, o jakiej mówisz (na szczęście są linie dzielące kadr równiuteńko na pół, więc ZNAKOMICIE ułatwiają osiąganie symetrii) - ale pozwalają też na dużo więcej, np. za ich pomocą opanujemy pochyły. Zobacz jeszcze raz na podane przez Ciebie przykłady: metro jest zrobione porządnie, pomost już nie. Jego autor zadarł obiektyw do gry i pionowe elementy poręczy mu się walą na boki, a w zdjęćiu z metra łączenia pomiędzy panelami na ścianach są jednak w pionie - tu autor opanował pochyły, na pomoście już nie.

    Po drugie, należy dochować staranności w kadrowaniu - już w postprocesie. Jeśli mowa o architekturze - gdzie z natury rzeczy mamy całą masę linii prostych, krzyżujących się lub lecących równolegle, płaszczyzn ustawionych w przestrzeni wedle jakiegoś porządku, zbiegów perspektywicznych - oszukanie widza nie bardzo jest możliwe, w zdjęciach krajobrazu, gdzie te wszystkie linie nie są tak proste, ułożone tak równolegle i gdzie porządek nie jest tak geometryczny można się jakoś ratować. Popatrz na swoje zdjęcie, które jakoś dało się lekko podprostować, a ni ezrobiłem nic innego poza delikatnym wykadrowaniem (połączonym z lekkim obrotem) tego co było; żadne inne działania geometryczne nie były w użyciu - a trochę się poprawiło. Więc też można.






    NO i po któreś już - nie zaniedbywać korekcji wad optyki. Jeśli możemy je skorygować, to je korygujemy - to też pomaga w osiągnięciu symetrii.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    No właśnie jak? Zawsze jak do tego podchodzę to wychodzą buble, że nie jestem jakoś równo na osi... jak to poprawić?


    trzeba sobie uzmyslowic , gdzie w naturze przebiega os symetri ( wlasciwie to bedzie plaszczyzna ) , a nastepnie ustawic tak aparat by os optyczna obiektywu pokrywala sie z ta osia symetrii.

    czyli stanac na jej jednym koncu - tym polozonym blizej fotografa - i wycelowac w jej drugi koniec.
    Na zdjeciu , ktore zrobiles os optyczna nie pokrawa sie z osia symetri. wprawdzie stoisz na srodku drogi , ale aparat jest wycelowany troche na lewo ( na zdjeciu ok centymetra )

  5. #5

    Domyślnie

    I wrzuć sobie na wizjerze ciasną siatkę i poziomicę. Pomaga niezmiernie w takich kadrach.


  6. #6

    Domyślnie

    Podstawa, to stanąć w dobrym miejscu. Jeśli na zdjęciu jest widoczna linia symetrii (jak pasy na drodze), bezwzględnie trzeba stanąć na niej. A pionowa kreska na matówce musi się z nią pokrywać.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  7. #7

    Domyślnie

    Kucnąłem, wydawało mi się, po środku i starałem się trzymać prosto aparat z liniami ustawionymi w wizjerze. Takie coś mi wyszło:



    Ale i tak nie do końca symetryczne mi wyszło. Jak rodzina (na końcu pomostu) pogania, to nic z tego nie będzie
    Pozdrawiam,
    Paweł
    Kilka zdjęć...
    D750&D200, N50f1.8G, Ta28-75/2.8, To12-28/4, N70-300VR

  8. #8

    Domyślnie

    Bo do fotografowania krajobrazu należy zabierać statyw, a nie rodzinę.

Podobne wątki

  1. [ Krajobraz ] Jesienne symetrie.
    By PiciuD300 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-10-2015, 19:06
  2. Nie daj się złapać!!
    By ASAHI in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 436
    Ostatni post / autor: 29-01-2013, 16:42
  3. [ Krajobraz ] Symetrie
    By MarianS in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 02-06-2010, 13:12
  4. [ Przyroda ] jak 'złapać' ryby
    By zbooj in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 30-09-2006, 14:43
  5. jak złapać Nikonowca ?
    By Ryszard Gałgan in forum Plenery i warsztaty rok 2006 (Zakopane, Mysłakowice, Krzywopłoty)
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 30-09-2006, 00:40

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •