Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie D750 - ostrzenie na oko

    Zakładam ten wątek jako oddzielny po to żeby można było podzielić się doświadczeniem.

    Jeśli chodzi o mnie to przy portretowaniu największą frustrację powoduje gdy nie trafię w oko kiedy bardzo mi na tym zależy.
    Do tej pory używałem Tamrona 85/1.8. Ostrzyłem w ten sposób , że łapałem oko na najbliższy punkt AF (AF-S S) i przekadrowywałem. Przy naturalnym oświetleniu na zewnątrz rezultaty były w większości przypadków zadowalające. Dużo mniejszą trafność miałem w pomieszczeniach.
    Gdzieś przeczytałem , że lepiej używać punktów centralnych AF jako , że są dokładniejsze i dopiero przekadrowywać. Niestety nie zdążyłem sprawdzić.

    Dzisiaj chciałem podzielić się informacją , że wygląda na to , że w D750 jest możliwość ostrzenia na oko. Nie pisze o wykrywaniu twarzy w LV tylko o ostrzeniu na najbliższe oko w OVF.
    Pewnie nie jest to żadne odkrycie Ameryki ale ja znalazłem to dopiero teraz , po roku użytkowania D750. Jeśli ktoś jeszcze o tym nie wiedział to mam nadzieję , że ta informacja mu się przyda.
    Sposób ustawień aparatu znalazłem na zagranicznym forum Nikona. Nie wiem czy ktoś tutaj o tym pisał - nie znalazłem bo może powinienem lepiej szukać .
    Ostrzenie na oko to była jedna z przyczyn zastanawiania się nad zakupem A7. Nie jest co prawda eye tracking ale...chyba działa. Dzisiaj to przetestowałem w warunkach wewnętrznych z ISO pomiędzy 200 do 640.
    Testowałem używając obiektywu Tamron 24-70/2.8 i Nikona 105/1.4 używając 2.8 i 1.4.

    Ustawienia aparatu:
    1) Włączyć wykrywanie twarzy w menu Matrycowy pomiar (b4)

    2) Aparat Auto Area AF . Wykrywanie twarzy i ostrzenie na najbliższe oko działa w AF-A , AF-S i AF-C wtedy kiedy Auto Area jest wybrane lub w Grupowym AF używanym z AF-S.
    Ja na razie testowałem tylko AF-S auto i AF-C auto.

    Wyniki:

    na 2.8 wszystkie trafione w oko.
    na 1.4 większość trafiona w najbliższe rzęsy lub oko reszta w najbliższą brew.

    Robiąc zdjęcie zdałem się na automatykę i po złapaniu ostrości blokowałem ją i przekadrowywałem.
    Test był może za szybki więc postaram się wyjść na zewnątrz i sprawdzić czy wyniki będą lepsze i powtarzalne.
    Robiąc zdjęcia w ten sposób zauważyłem , że punkt AF w wizjerze nie zawsze pokrywa się z okiem. Czasem jest w zupełnie innym miejscu. Jednak po obejrzeniu zdjęć na ekranie komputera okazuje się , że wszystko tak naprawdę jest na najbliższym oku lub jego najbliższej okolicy.

    Pewnie wszyscy o tym już dawno wiedzą. Ja nie wiedziałam aż do dziś. Może jest ktoś jeszcze w podobnej sytuacji.
    Jeśli ktoś będzie próbował robić w ten sposób to proszę podzielic się swoim doświadczeniem i wynikami.
    Ja niestety nie mogę podzielić się zdjęciami bo w pracy jest zakaz fotografowania pracowników.
    Ostatnio edytowane przez seawolf001 ; 04-06-2018 o 05:24

  2. #2

    Domyślnie

    Na U1 mam ustawiona AF na auto/auto jako tryb portretowy z blokowaniem ostrości na ,,najkrócej''. Wyniki dokładnie takie same takie jakie opisujesz u siebie.
    Cieszę się, że to opisałeś, bo na pewno się to komuś przyda.

    BTW. Tamron 85 1.8 VC - zazdroszczę. Wg. mnie dużo ciekawszy obiektyw od sigmy.
    Ostatnio edytowane przez Teu ; 04-06-2018 o 09:08
    Był Pentax, Panasonic, Nikon, Olympus, Fuji. Teraz Canon.

  3. #3

    Domyślnie

    Seawolf001 - dzięki, że podzieliłeś się tym. Mam d750 od niedawna i jak dotąd kadrowałem na oko w klasyczny sposób, co zajmuje znacznie więcej czasu. Rozumiem, że w tym trybie wystarczy nakierować obszar AF na oko, zablokować spustem migawki i przekadrować, a aparat sam wybierze odpowiedni punkt AF? To powinno być szybsze niż ręczne ostrzenie na konkretny punkt AF.

    Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
    __________________
    Z9 | Z6 | Z14-30 f4 | Z24-70 f4 | Z35 1.8 | N70-200 f2.8E FL | N85 1.8G |Z100-400 f4.5-5.6 | N300 f2.8 AF-S | SB 700 | ZHIYUN WEEBILL S

  4. #4

    Domyślnie

    Na U1 mam ustawiona AF na auto/auto jako tryb portretowy z blokowaniem ostrości na ,,najkrócej''. Wyniki dokładnie takie same takie jakie opisujesz u siebie.
    Cieszę się, że to opisałeś, bo na pewno się to komuś przyda. - o co chodzi z tym blokowaniem ostrości na najkrócej?

    BTW. Tamron 85 1.8 VC - zazdroszczę. Wg. mnie dużo ciekawszy obiektyw od sigmy. - Sigmy nie nam . Tamron bardzo fajny . Nie wiem czy będę jeszcze używał mając 105/1.4.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez avzi Zobacz posta
    Seawolf001 - dzięki, że podzieliłeś się tym. Mam d750 od niedawna i jak dotąd kadrowałem na oko w klasyczny sposób, co zajmuje znacznie więcej czasu. Rozumiem, że w tym trybie wystarczy nakierować obszar AF na oko, zablokować spustem migawki i przekadrować, a aparat sam wybierze odpowiedni punkt AF? To powinno być szybsze niż ręczne ostrzenie na konkretny punkt AF.

    Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
    Tak, dokładnie. Twarz czy oko musi znajdować się w obrębie punktów AF. Dzielę się tym eksperymentem tak na szybko. Jeszcze będę to sprawdzał ale mam wrażenie , że to rzeczywiście działa. Z pobieżnych obserwacji wynika u mnie , że aktywowany punkt AF w wizjerze wcale nie musi się pokrywać z okiem. Robiąc test punkt AF pojawiał się na czasami nie na oku a w innych miejscach. ( jednak podczas tego twarz lub część twarzy z okiem które nas interesuje musi znajdować się w obszarze dostępnym dla AF) Po sprawdzeniu na ekranie okazało się , że ostrzył jednak na oko .

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Ciesze się , że komuś się to przyda. Napisz czy to faktycznie ułatwia Ci sprawę i daje efekty.

  5. #5

    Domyślnie

    Odkopuje temat.
    Nie do końca działa u mnie sposób. Tzn. gdy ostrze na auto to czasami wybiera punkt, który nie jest w okolicach oka, tylko np. ręke albo obiekt przed głową... gdy wybiera AF GrP to już trochę lepiej, bo ten obszar gdzie AF ma szukać punktu jest mniejszy, więc jest większa skuteczność.
    Problem polega na tym, że na AF-S wskazując kwadratem oko AF czasami nie chce wyostrzyć, gdy wybieram AF-A GrP to faktycznie szybko ostrzy ale nie zawsze w dobrym miejscu.
    Używam Sigmy Art 50mm i Tamrona 85 1,8 VC.

    Czy ktoś ma jakieś inne sposoby, swoje sprawdzone, gdzie AF działa szybko, ale w to miejsce gdzie bym chciał ?

  6. #6

    Domyślnie

    Ale tu chodziło o AF-S auto albo AF-C auto, czyli automatyczny wybór pola AF z priorytetem twarzy, w przypadku gdy ustawiony jest matrycowy pomiar światła. Ustawiając AF-A, aprat sam decyduje czy ma być AF pojedynczy czy ciągły (notabene w AF-A wykrywanie twarzy powinno działać tak czy inaczej).

    Co drugiego pytania, to spróbuj AF-C 3d tracking i tzw. back button focus (jak nie wiesz co to i tego nie stosujesz, to z pewnością znajdziesz tu na forum lub w Google). Wówczas wystarczy, że dowolny punkt AF ustawisz na obiekt, który ma być śledzony, włączysz AF (spust migawki do połowy albo ww. metoda BBF), i punkt ostrości będzie sam podążał za celem, który ma śledzić. Tak długo jak śledzony obiekt nie zlewa się z tłem, tak długo opisana metoda działa dobrze w D750.

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2016
    Miasto
    Białobiel
    Posty
    164

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mkbewe0 Zobacz posta
    Tzn. gdy ostrze na auto to czasami wybiera punkt, który nie jest w okolicach oka, tylko np. ręke albo obiekt przed głową... gdy wybiera AF GrP to już trochę lepiej, bo ten obszar gdzie AF ma szukać punktu jest mniejszy, więc jest większa skuteczność.
    Mam takie same doświadczenia, jak piszesz. Ustawianie na oko działa najlepiej w grupowym AF. Jak w kadr wejdzie coś bliżej od twarzy i w jej okolicy - wyostrzy na to coś. Niestety, ale nie jest to poziom bezluster.
    Z5|D750|35(T)|40(N)|50(A)|85(NA)|135(A)

Podobne wątki

  1. D90 - ostrzenie
    By fotoMichal in forum Serwis
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 29-09-2011, 22:19
  2. Ostrzenie w NX2
    By mirko33 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 14-11-2010, 05:54
  3. 18-105 vr ostrzenie
    By zaza67 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 10-10-2009, 01:18
  4. D90-ostrzenie?
    By Zetec in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 14-01-2009, 09:20
  5. f-ostrzenie 18-200
    By heathclif in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 03-08-2008, 09:30

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •