Cześć,

jestem tu nowa, jeśli więc w złym miejscu zamieszczam wątek, to z góry przepraszam.
Siedzę na tym forum od kilku dni i czytam wszystko co wydaje mi się być odpowiedzią na moje dylematy, ale łeb mam już jak sklep i nadal mnóstwo wątpliwości. Chcę kupić aparat do nauki, ale z perspektywą, że gdy wskoczę już na wyższy level, to korpus i tak będzie dawał radę, a ja zacznę co najwyżej inwestować w szkła. Do tej pory używałam Lumixa DMC TZ5 i nie ma co ukrywać, jego kompaktowy rozmiar na wyjazdy jest idealny, jednak coraz bardziej mi doskwierają szumy przy słabym świetle, a oprócz tego chcę nauczyć się robić zdjęcia świadomie i mieć wpływ na to co na nich pokażę. Zależy mi na tym, by sprzęt był uszczelniony. W tej kategorii chyba królują Pentaksy z tego co zauważyłam. Ktoś polecił mi KS2, ale z tego co sprawdzałam kitowe obiektywy do nich są dość ciemne, no i ogólnie chyba mały wybór w nich jest (takie komentarze padały na tym forum i nie tylko). Zatem, czy jest jakiś obiektyw do Pentaksa, który będzie dawał radę w plenerach, w pochmurne, deszczowe dni? Dobrze by było, by aparat miał również stabilizację matrycy, ale to z kolei w Nikonach chyba rzadko występuje?
Myślałam też o bezlusterkowcach. Najpierw o Olympusie, a po lekturze wątków z forum o Fuji XT10 (o ile dobrze pamiętam), ale jego cena już trochę powala, nie mówiąc o obiektywach. Poza tym odstrasza mnie wizja ładowania kilku baterii codziennie w podróży. Chociaż perspektywa dyskretnej migawki jest kusząca.
To najważniejsze oczekiwania co do sprzętu. Budżet to maksymalnie 4,500 zł. Oczywiście jeśli uda się sporo poniżej, to będzie cudownie.
Podsumowując:

- aparat do nauki z perspektywą używania go, gdy będę lepiej ogarniać tajniki fotografii,
- obiektyw na plenery (podróże), ewentualnie reporterkę i okazjonalne zdjęcia,
- aby aparat i obiektyw dawały radę w słabym świetle dziennym/zdjęcia nocne miasta/rozgwieżdżone niebo/może zorza polarna,
- uszczelnienia,
- stabilizacja obrazu,
- budżet max. 4.500 zł.

Wiem, że mogę kupić "cokolwiek", jak to już radzono w niektórych wątkach, ale jednak kwestia uszczelnień wyklucza sporo możliwości, a Wy jesteście tutaj skarbnicą cennej wiedzy i doświadczeń, dlatego mam nadzieję, że z Waszą pomocą będę miała nieco większy wybór niż tylko między Pentaksem i Olympusem Omde (chociaz nie wykluczam, jeśli nie będzie totalnie żadnej alternatywy).
Z góry dziękuję za pomoc i rady.