Close

Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie Zdalne wyzwalanie lampy SB-5000 za pomocą wbudowanej lampy błyskowej w D7200

    Cześć!

    Mam pytanie odnośnie trybów REMOTE w lampie SB-5000. Są tak jakby trzy tryby: sterowanie optyczne, bezpośredni tryb lampy zdalnej (REMOTE DIRECT) i sterowanie radiowe.

    Tak więc do zdalnego wyzwalania lampy błyskowej za pomocą wbudowanej w aparat lampy można użyć trybu sterowania optycznego, gdzie trzeba ustawić w aparacie tryb CMD i te same grupy i kanały w obydwu lampach, lub skorzystać z tego trybu DIRECT gdzie zauważyłem, że lampa się wyzwala bez żadnych specjalnych ustawień w aparacie (nawet jak jest zostawione na TTL). Pytanie zasadnicze jest takie, czy jest jakakolwiek różnica między sterowaniem optycznym, a trybem DIRECT odnośnie tego typu wyzwalania? Na jakiej zasadzie działa ten tryb DIRECT? Czy jakbym miał więcej lamp, to też wszystkie by się wykryły bez ustawiania grup i kanałów w trybie standardowym? Bo w instrukcji niestety nie ma nic więcej o tym napisane.

    I jeszcze jedno pytanie bardziej odnośnie samego aparatu. Na wszystkich tutorialach pokazują, aby przy ustawieniu CMD w aparacie, ustawić tryb wbudowanej lampy na --, ale co to daje? No bo wbudowana lampa w dalszym ciągu błyska i rozumiem, że to normalne? Czyli co, jej moc jest po prostu minimalna? Jeśli tak, to czy gdybym ustawił tryb TTL i Komp. -3.0, to czy nie wyszłoby na to samo?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lostek815 Zobacz posta
    Cześć!

    Mam pytanie odnośnie trybów REMOTE w lampie SB-5000. Są tak jakby trzy tryby: sterowanie optyczne, bezpośredni tryb lampy zdalnej (REMOTE DIRECT) i sterowanie radiowe.

    Tak więc do zdalnego wyzwalania lampy błyskowej za pomocą wbudowanej w aparat lampy można użyć trybu sterowania optycznego, gdzie trzeba ustawić w aparacie tryb CMD i te same grupy i kanały w obydwu lampach, lub skorzystać z tego trybu DIRECT gdzie zauważyłem, że lampa się wyzwala bez żadnych specjalnych ustawień w aparacie (nawet jak jest zostawione na TTL). Pytanie zasadnicze jest takie, czy jest jakakolwiek różnica między sterowaniem optycznym, a trybem DIRECT odnośnie tego typu wyzwalania? Na jakiej zasadzie działa ten tryb DIRECT? Czy jakbym miał więcej lamp, to też wszystkie by się wykryły bez ustawiania grup i kanałów w trybie standardowym? Bo w instrukcji niestety nie ma nic więcej o tym napisane.

    I jeszcze jedno pytanie bardziej odnośnie samego aparatu. Na wszystkich tutorialach pokazują, aby przy ustawieniu CMD w aparacie, ustawić tryb wbudowanej lampy na --, ale co to daje? No bo wbudowana lampa w dalszym ciągu błyska i rozumiem, że to normalne? Czyli co, jej moc jest po prostu minimalna? Jeśli tak, to czy gdybym ustawił tryb TTL i Komp. -3.0, to czy nie wyszłoby na to samo?
    Nie znam dokładnie lampy SB-5000, ale pewne elementy są zapewne wspólne. Sterowanie optyczne czyli odpowiada na każdy błysk. Aby sterować z lampy i menu aparatu trzeba ustawić tryb CLS. Lampa w aparacie ustawiona na -- błyska tylko w celu wysłania impulsu IR do lampy sterowanej. W normalnych warunkach ten błysk nie ma znaczenia. Widać go jak sobie zrobisz w lustrze lub przy makro z bardzo małej odległości. Jeśli chcesz go zlikwidować można dokupić filtr SG-3IR. No i radio, nie wiem, który aparat ma wbudowany nadajnik radiowy.

  3. #3

    Domyślnie

    Okej, ale w tym trybie DIRECT mi właśnie też błyska i to nawet jak w aparacie mam ustawione domyślne TTL i się zastanawiam czy to jakaś różnica na którym trybie to będę robił. Ciekawi mnie co to jest za tryb dokładnie, ile lamp jest w stanie obsłużyć itp. Wygląda jakby automatycznie wykrywał lampę z aparatu.

  4. #4

    Domyślnie

    Poczytaj dokładnie instrukcję. W SB-800 i 900 można ustawić taki tryb, że lampa zaczyna i kończy błysk dokładnie w tym samym czasie co inna lampa będąca w zasięgu. W trybie CLS nie może reagować na 'zwykłą" lampę.

  5. #5

    Domyślnie

    W trybie DIRECT nie masz TTLu, możesz wybrać jedynie tryb auto, manual lub off na zdalnej SB5000. Przedbłyski monitorujące z lampy wbudowanej trzeba wyłączyć, bo lampa zdalna będzie się na nie wyzwalała.

Podobne wątki

  1. CLS - wyzwalanie za pomocą lampy wbudowanej - problem
    By Stryj in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 02-07-2016, 19:06
  2. Wyzwolenie lampy zewnętrznej za pomocą lampy wbudowanej
    By d40nikon in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 09-10-2012, 22:09
  3. Awaria wbudowanej lampy błyskowej(D80)
    By pszetak in forum Serwis
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-01-2010, 23:52
  4. D80 Awaria wbudowanej lampy błyskowej
    By Michał CK in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 24
    Ostatni post / autor: 05-10-2009, 12:02
  5. zdalne wyzwalanie lampy błyskowej
    By godzio in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13-05-2009, 20:14

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •