Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 44
  1. #1

    Domyślnie Kalibracja monitora - temperatura barwowa?

    Jaką ustawiacie temperaturę podczas kalibracji monitora. Mi skalibrowano sRGB na 6500 a AdobeRGB na 5500. O ile przy AdobeRGB temp. 5500 wydaje się ok, ro przy sRGB 6500 daje niebieskawo-fioletowy zafarb. Więc nie rozumiem. Zawsze miałem zwykłe monitory ustawione na naturalne barwy, czyli ok. 5500. Teraz mam EIZO CS2420 i nie widzę sensu takiego ustawienia kolorów sRGB, przecież taka temperatura przekłamuje kolory. Jak wy macie?
    Nikon D610, Nikon D750, 2 x Yn-685, N50/1.8, Sigma 24-35/2 ART, Sigma 70-200/2.8, Sigma 85/1.4 ART i cala reszta innych rzeczy.
    www.piekne-chwile.pl

  2. #2

    Domyślnie

    Zależy głównie od zastosowań. Do fotografii najbardziej uniwersalny jest punkt bieli oparty o CCT ~6500K. Jeśli wcześniej pracuje się przy 5500K, wyższa CCT może się wydawać niefajna. Jest to jednak kwestia przyzwyczajenia / adaptacji.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez aldii Zobacz posta
    Jaką ustawiacie temperaturę podczas kalibracji monitora. Mi skalibrowano sRGB na 6500 a AdobeRGB na 5500. O ile przy AdobeRGB temp. 5500 wydaje się ok, ro przy sRGB 6500 daje niebieskawo-fioletowy zafarb. Więc nie rozumiem. Zawsze miałem zwykłe monitory ustawione na naturalne barwy, czyli ok. 5500. Teraz mam EIZO CS2420 i nie widzę sensu takiego ustawienia kolorów sRGB, przecież taka temperatura przekłamuje kolory. Jak wy macie?

    od trzech dni trwa dyskusja tutaj na ten temat a nawet spor , ale zebys nie musial przedzierac sie przez gaszcz wypowiedzi:

    moje stanowisko jest jasne.

    w fotografii standardem jest 5500 K. Chodzi o to , ze dla tej temperatury dobierane sa filtry RGB ( bayera ) w aparacie. Tego nie mozna zmienic softwarowao.
    To jest powiedzmy przez Analogie " domyslna " hardwarowa kalibracja aparatu.
    Zasada jest stosowanie tej samej kalibracji w calym torze.

    NA PEWNO JEST NIEWLASCIWE Stosowanie roznych punktow bieli monitora dla roznych przestrzeni , przeciez ten sam motyw nie zmeinia swoich naturalnych barw - a przestrzen sRGB zawiera sie w przestrzeni aRGB - w tym Biel jest dla obu przetrzeni wspolna. ( jest leciutkie przesuniecie pomiedzy s RGB a ARGB w luminancji , nie chrominancji bieli)




    Kalibracje 6500 K zaleca sie do grafiki komputerowej , obserwacji , porownania barw przedmiotow wystepjacych w naturze.

    Ale pisalem , ze nie jest bledem branie pod uwage osobistych preferncji , upodoban - tak by czuc sie komfortowo.
    Nie znajduje takze zadnego uzasadnienia aby stosowac inna temperature barwowa oswietlenia ogolnego wokol monitora niz mamy ustawiony punkt bieli w komputerue. Uwazam, ze nalezy stosowac te sama temperature . Jesli ktos sie zdecydowal na Monitor 6500 K winien stosowac swiatlo otoczenia rowniez tej samej barwy.
    Zawsze zalecano ze wzgledu na i higiene oczu i latwosc oceny barw unikanie mieszania swiatla o roznej temp barwowej. Monitor jest zrodlem swiatla.

    Ponizej bedzie troche OT , ale moze i przydatne

    kiedy nie mialem kalibratora , ustawialem sobie Monitor na oko , czyli parametry RGB Kontrast , jasnosc itd recznie , tak aby znane mi z natury sceny czy to z sieci czy z aparatu wygladaly mozliwie naturalnie. Byla to jakas srednia nastawa , taka by obrazy przypominaly te prawdziwe. I nie mam pojecia jak wygladalyby kolory gdybym sfotografowal tablice kolorystyczna , ale dzisiaj jestem przekonany , ze byla to nastawa prawidlowa.
    wlasciwie doszedlem do wniosku , ze warto kupic kalibrator , po to zeby sie przekonac , ze nie jest bezwzglednie Konieczny i aby nie bic sie z myslami , czy ustawiony Monitor jest prawidlowo czy nie ? ( pomijam tutaj jaies techniczne prace , gdzie odwzorowanie musi byc mozliwie identyczne ).
    bez kalibratora da sie to zrobic wystarczajaco dobrze. Probem jak widzisz pozostal ten sam - walka z myslami - dobrze , czy nie dobrze po kalibracji ? .
    Zastosuj taka nastawe , w ktorej czujesz sie komfortowo , masz wrazenie naturalnosci postrzeganych barw.


    Pare razy pisalem - przejscie na aRGB nie oznacza lepszego oddania barw - nie ma z tym nic wspolnego . Oznacza tylko mozliwosc pokazania wiecej barw , ale nie musza byc lepsze. To tylko mozliwsc.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Zależy głównie od zastosowań. Do fotografii najbardziej uniwersalny jest punkt bieli oparty o CCT ~6500K. Jeśli wcześniej pracuje się przy 5500K, wyższa CCT może się wydawać niefajna. Jest to jednak kwestia przyzwyczajenia / adaptacji.

    brawo , widze ze jest postep

    poprzednio byles zdania , ze nalezy ustawiac Biel dla 6500 K, teraz - ze zalezy od zastosowan.


    Tak zalezy .

    a nawet wiecej , jesli mamy okno w pokoju to zalezy nawet od barwy swiatla za oknem albo i koloru scian.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 26-05-2018 o 06:47

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta

    Ponizej bedzie troche OT , ale moze i przydatne

    kiedy nie mialem kalibratora , ustawialem sobie Monitor na oko , czyli parametry RGB Kontrast , jasnosc itd recznie , tak aby znane mi z natury sceny czy to z sieci czy z aparatu wygladaly mozliwie naturalnie. Byla to jakas srednia nastawa , taka by obrazy przypominaly te prawdziwe. I nie mam pojecia jak wygladalyby kolory gdybym sfotografowal tablice kolorystyczna , ale dzisiaj jestem przekonany , ze byla to nastawa prawidlowa.
    wlasciwie doszedlem do wniosku , ze warto kupic kalibrator , po to zeby sie przekonac , ze nie jest bezwzglednie Konieczny i aby nie bic sie z myslami , czy ustawiony Monitor jest prawidlowo czy nie ? ( pomijam tutaj jaies techniczne prace , gdzie odwzorowanie musi byc mozliwie identyczne ).
    bez kalibratora da sie to zrobic wystarczajaco dobrze. Probem jak widzisz pozostal ten sam - walka z myslami - dobrze , czy nie dobrze po kalibracji ? .
    Zastosuj taka nastawe , w ktorej czujesz sie komfortowo , masz wrazenie naturalnosci postrzeganych barw.

    Przy takim podejściu to wystarczy byle jaki monitor. To co napisałeś to wręcz podręcznikowy przykład jak się nie powinno postępować chcąc mieć w miarę poprawne odwzorowanie kolorów
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Xavier80 Zobacz posta
    Przy takim podejściu to wystarczy byle jaki monitor. To co napisałeś to wręcz podręcznikowy przykład jak się nie powinno postępować chcąc mieć w miarę poprawne odwzorowanie kolorów

    nic nie zrozumiales z tego co napisalem.
    bzdura , typowo powierzchniowy poglad.

    o jakosci kolorow decyduje glownie jakosc hardware , czyli jakosc monitora . byle jaki Monitor nie wystarcza.
    nieprzemyslana kalibracja mozna bardziej zaszkodzic niz pomoc.

    jesli wiesz jak to dziala , czym sa przestrzeni barwne i na czym polega przeksztalcanie przestrzeni jedna w druga , to wiesz ze jest to nieco bardziej skomplikowane i powierzchniowy poglad nie wystarcza.

    To bardzo czesty przypadek , ze kalibrujac eizo dla 6500 K widzimy na monitorze kolory na fotografiach sklaniajace sie ku niebiesko-zielonemu . Inaczej niz to obserujemy w naturze. Mozna dostrzec np seledynikowy odcien nieba - choc w naturze Taki nie wystpil.
    Przekonanie , ze tak ma byc , bo mam przeciez przeprowadzona kalibracje swiadczy o braku sklonnosci do refleksji.

    I o to wlasnie pyta jeden z kolegow - i ma racje.

    Jesli po kalibracji ma wrazenie , ze kolory wystepujace w naturze nie sa przedstawione naturalnie , to taka kallibracje mozna rozbic o przyslowiowy kant... :
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 26-05-2018 o 08:56

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    nic nie zrozumiales z tego co napisalem.
    bzdura , typowo powierzchniowy poglad.


    o jakosci kolorow decyduje glownie jakosc hardware , czyli jakosc monitora . byle jaki Monitor nie wystarcza.
    nieprzemyslana kalibracja mozna bardziej zaszkodzic niz pomoc.
    Dokładnie. Ta opisana przez Ciebie zabawa suwakami kontrastu, jasności itp, nazwana kalibracją to jest właśnie to co opisałeś.

    To bardzo czesty przypadek , ze kalibrujac eizo dla 6500 K widzimy na monitorze kolory na fotografiach sklaniajace sie ku niebiesko-zielonemu . Inaczej niz to obserujemy w naturze. Mozna dostrzec np seledynikowy odcien nieba - choc w naturze Taki nie wystpil.
    Przekonanie , ze tak ma byc , bo mam przeciez przeprowadzona kalibracje swiadczy o braku sklonnosci do refleksji.

    I o to wlasnie pyta jeden z kolegow - i ma racje.
    Posiadam eizo skalibrowane i1 display pro dla 6500 i to co opisujesz nie występuje. To może po kalibracji Twoją metodą
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Dużo tekstu i dużo teorii, a wystarczy zobaczyć jakie są gigantyczne różnice przy obrabianiu skóry przy ustawieniu 5500K i 6500K, co się potem dzieje ze zdjęciem po wydruku, o ile już samo R,G,B, mamy opanowane i ogarnięte to już kolory jak żółty mogą zostać zmasakrowane nawet delikatnie niedostosowanym WB w monitorze.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    w fotografii standardem jest 5500 K.
    W fotografii standardem są przestrzenie sRGB, AdobeRGB oraz media, wybielacze optyczne i monitory oparte o punkt bieli o CCT 6500K aby to jakoś spiąć Wydaje mi się, że nie sposób Ci przetłumaczyć, że istnieje różnica między bielą światła słonecznego a jego wizualną interpretacją na monitorze. Biel światła słonecznego NIE WYGLĄDA tak samo na monitorze skalibrowanym do punktu bieli o takiej samej ilości Kelwinów! W sąsiednim wątku o EIZO CS230 jest to wytłumaczone, więc nie będę powtarzać.

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    brawo , widze ze jest postep
    Nie żaden postęp, tylko inny aspekt tego samego zjawiska. W fotografii, typowy papier foto, oświetlony światłem dziennym o temperaturze barwowej ok 5000K jest wizualnie podobny do monitora skalibrowanego do CCT 6500K. Wspomniałem o zastosowaniu, gdyż w druku, papier offsetowy ma inną, mniejszą ilość wybielaczy optycznych, czyli mniejsza reemisja w niebieskiej części widma, przez co oświetlony światłem słonecznym o Tc 5000K jest wizualnie podobny do monitora skalibrowanego do CCT 5000-5500K. To wszystko można prosto sprawdzić i Nicam, nie mają znaczenia twoje teorie wyssane z palca.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 26-05-2018 o 11:15
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    oustawialem sobie Monitor na oko , czyli parametry RGB Kontrast , jasnosc itd recznie , tak aby znane mi z natury sceny czy to z sieci czy z aparatu wygladaly mozliwie naturalnie. Byla to jakas srednia nastawa , taka by obrazy przypominaly te prawdziwe. I nie mam pojecia jak wygladalyby kolory gdybym sfotografowal tablice kolorystyczna , ale dzisiaj jestem przekonany , ze byla to nastawa prawidlowa.
    Ciekawe jak eliminowałeś fenomenalny subiektywizm ludzkiego postrzegania, że taki pewny jesteś? Jak rozumiem, doskonale rozróżniasz wzrokowo na poniższym teście który z kwadratów A czy B jest ciemniejszy? A to jest tylko jasność, w dziedzinie koloru jest dużo trudniej.


    I jak rozumiem, ręcznie wystrugiwałeś profil, wyliczyłeś korekty vcgt, trc i stosując metodę tybetańskich mnichów wypełniłeś z palca kilkadziesiąt tysięcy pól tablic?
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 26-05-2018 o 11:32
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  10. #10

    Domyślnie

    Ale dlaczego dyskutujecie z Nicanem?, to jest bez sensu. On się wypoowiada w wielu wątkach i niekoniecznie z sensem. Wystarczy zobaczyć co napisał w wątku o RODO. Jakiś stek pierdół nie wnoszących nic. Może on/ona musi pisać bo nie może występowaćw TV?. Niektórzy tak mają.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. P221W temperatura barwowa
    By Karolek in forum Komputery
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-04-2011, 12:29
  2. temperatura barwowa odbitek
    By beniamin_b in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28-11-2010, 23:56
  3. Temperatura barwowa / WB
    By Angadil in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 22-01-2010, 00:08
  4. Temperatura barwowa w NX 2
    By borubar in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-03-2009, 12:02
  5. temperatura barwowa sb-600
    By tomhagen in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 09-07-2007, 00:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •