Close

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 44
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez tomek67 Zobacz posta


    Wg niego spory rozrzut bywał w tych produktach i szybo też traciły parametry.
    Wg tego pana dopiero nowsze urządzenia były pod tym względem lepsze.
    Po tych doświadczeniach wolałem dokładać kasę do lepszego monitora niż na zakup kalibratora.
    Druga sprawa to postrzeganie kolorów na monitorze bardzo zależy od zewnętrznego oświetlenia oraz kolorów tła.
    Radko kto ma idealne warunki pod tym względem.
    Sama kalibracja nic tu nie pomoże.
    Zauważyłem też, że niektóre znane mi osoby potrafią doskonale ocenić kolory zdjęć na słabych laptopach telefonach itp.
    Niektóre dziewczyny potrafią lepiej to zrobić na słabym nieskalibrowanym sprzęcie niż niektórzy na sprzęcie profi.
    jest tak jak piszesz , te tanie kalibratorki szybko zmnieniaja swoje wlasnosci.

    na wlasny uzytek kalibracja moze byc dowolna - no prawie , troche przesadzam , ale dowolnosc jest duza.
    Problem zaczyna sie wowczas jesli komunikujemy sie z innym komputerem - tutaj kalibracje nalezaloby uzgodnic- stosowac mozliwie te sama.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    Kalibrator mierzy rzeczywista temperature b. monitora dla bieli czyli tych samych RGB , a takze rzeczywista temperature b. otoczenia.
    Jezu, a ten znów. Człowieku zrozum, że te Twoje banialuki przelewają się już wierzchem. Daj se siana i idź może "uświadamiać" gdzie indziej.

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    chodzi o to , ze temperatura punktu bieli monitora i temperatura b. otoczenia winny byc sobie rowne .
    Nie, nie chodzi o to. Miałeś to kilka razy wytłumaczone. Skoro nie chcesz zrozumieć, to nie mój problem.

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    Kalibrator ustalajac punkt bieli , bierze pod uwage takze temp. b. otoczenia. zmienia sie wraz , ze zmiana tej barwy.
    Tak? A bierze pod uwagę efekt Purkinyego, zjawisko Bezolda-Brücke'a i kilka innych efektów wpływających na postrzeganie? Przeprowadza jak rozumiem wywiad z użytkownikiem, przeprowadza analizę pracowni, szerokość geograficzną, czas, kierunki świata itd? Pewnie Cię zdziwię, ale nie istnieją modele dynamicznej percepcji człowieka i nie ma takiej magii, że kalibrator coś zmierzy i będzie pięknie wszystko zgodnie jak Ci się wydaje.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 26-05-2018 o 21:58
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  3. #23

    Domyślnie

    O jak fajnie drugi temat o kalibracjach i nadal gorąca dyskusja. @koesh możesz rozwinąć myśl o kalibracji na 6000K bo akurat zmagam się ze swoimi sprzętem i dzięki pomocy tutaj kolegów pracuje nad zmianami. Właśnie skończyłem malować całe pomieszczenie na biało. Niestety z oświetleniem nie udało mi się nic załatwić bo sklep jest do wtorku zamknięty. Ale jestem nastawiony na wytyczne kolegi Tom01, oświetlenie tła 5000K kalibracja na 6500K. Pytam o to 6000K bo też tak mi się w głowie kłębki że to kompromis a temat żółtych zafarbów skóry itd to główny powód że chce to wszystko przeprowadzić jak najlepiej i zebrać jak najwięcej opinii i sugestii. Zwłaszcza że rozumiem doskonale te niuanse.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta
    O jak fajnie drugi temat o kalibracjach i nadal gorąca dyskusja. @koesh możesz rozwinąć myśl o kalibracji na 6000K bo akurat zmagam się ze swoimi sprzętem i dzięki pomocy tutaj kolegów pracuje nad zmianami. Właśnie skończyłem malować całe pomieszczenie na biało. Niestety z oświetleniem nie udało mi się nic załatwić bo sklep jest do wtorku zamknięty. Ale jestem nastawiony na wytyczne kolegi Tom01, oświetlenie tła 5000K kalibracja na 6500K. Pytam o to 6000K bo też tak mi się w głowie kłębki że to kompromis a temat żółtych zafarbów skóry itd to główny powód że chce to wszystko przeprowadzić jak najlepiej i zebrać jak najwięcej opinii i sugestii. Zwłaszcza że rozumiem doskonale te niuanse.
    6000K jest jak najbardziej ok, ale wszystko zależy od monitora. Tłumaczyłem to w sąsiednim wątku. Niektóre monitory bardziej żółkną przy obniżaniu CCT, inne mniej. Niektóre z kolei są "zimne" przy wyższej. Wszystko siedzi w widmie, konkretnie szerokości części spektrum odpowiedzialnego za czerwony, zielony i niebieski. Im węższe pasmo tym wrażenie zimnej kolorystyki jest silniejsze. Sam ustawiam na niektórych monitorach 6000K, na innych 6500K i nie zmienia to postrzegania koloru. Dodatkowo robotę wykonuje adaptacja chromatyczna, która powoduje po pewnym czasie akceptację różnych punktów bieli. Jednak nigdy na monitorze nie jest tak, że biel światła dziennego jest taka sama jak biel na monitorze co uparcie i wbrew fizjologii i psychologii widzenia lansuje Nican. Zawsze jest różnica, kwestia jak duża.

    Ponadto, co warto wiedzieć, rozmawiamy cały czas o wyobrażeniach. Barwa to wrażenie w mózgu. Przykład, kiedyś już go gdzieś podawałem. Zdjęcie kaczeńców na ekranie. Kwiaty są żółte, choć monitor nie ma za grosz żółtego piksela. To jest złudzenie. Uświadomienie sobie tego faktu, stawia na głowie to co myślimy o tym co widzimy. Nie ma czegoś takiego, że kalibrator mierzy i jest to wyrocznia. To jest bzdura. Kalibrator zmyśla również. Jakim cudem ma zmierzyć przykładową żółć kwiatków, skoro w widmie obrazu w ogóle go nie ma? Nie można więc uznać, że mamy "pomiar" i on coś mówi prawdziwego. To wszystko jest płynne i umowne.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 26-05-2018 o 22:46
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  5. #25

    Domyślnie

    Kolega Wujot polecił mi taką książkę. "Sztuka i percepcja wzrokowa" Rudolfa Arnheim są tam opisane wszystkie te niuanse. Ja osobiście od kiedy Wasza dyskusja się rozpoczęła poczułem się strasznie skołowany sprzecznymi informacjami. Ale da się z całej tej kłótni wyciągnąć sporo cenny informacji.
    Przez te wszystkie dni czytania tematu w poprzednim dziale stwierdzam że jakbym mógł to bym zamówił specjalistę aby zrobił to dobrze od A do Z. Ale nie mam takiej możliwości.
    Ostatnio edytowane przez 90s ; 26-05-2018 o 23:01

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta
    jakbym mógł to bym zamówił specjalistę aby zrobił to dobrze od A do Z. Ale nie mam takiej możliwości.
    Oczywiście, że jest możliwość. Kwestia kosztów.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  7. #27

  8. #28

    Domyślnie

    Do UK jeszcze nie jeździłem na robotę, ale do Austrii się zdarzyło.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  9. #29

    Domyślnie

    Ja do Norwegii ściągnąłem dwa lata temu Adasia Jędrysika. Ogarnął monitor, drukarkę i jeszcze zrobił sobie na pamiątkę zdjęcie norweskiego trawnika

  10. #30

    Domyślnie

    Tak wiem, opowiadał. Ciekawe, ale w krajach "rozwiniętych" fachowców od koloru do wynajęcia prawie nie ma. Najdalej jak coś robiłem, w Arabii Saudyjskiej. Cholera, że nikogo nie było bliżej? A może są, tylko horrendalnie drodzy?
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

Strona 3 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. P221W temperatura barwowa
    By Karolek in forum Komputery
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-04-2011, 12:29
  2. temperatura barwowa odbitek
    By beniamin_b in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28-11-2010, 23:56
  3. Temperatura barwowa / WB
    By Angadil in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 22-01-2010, 00:08
  4. Temperatura barwowa w NX 2
    By borubar in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-03-2009, 12:02
  5. temperatura barwowa sb-600
    By tomhagen in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 09-07-2007, 00:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •