Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 44
  1. #11

    Domyślnie

    Mam nieodparte wrażenie, że to nowa postać usenetowego "experta". Pamięta ktoś?
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez czupacabra Zobacz posta
    Ale dlaczego dyskutujecie z Nicanem?, to jest bez sensu. On się wypoowiada w wielu wątkach i niekoniecznie z sensem. Wystarczy zobaczyć co napisał w wątku o RODO. Jakiś stek pierdół nie wnoszących nic. Może on/ona musi pisać bo nie może występowaćw TV?. Niektórzy tak mają.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

    masz racje , zgadzam sie . jesli nie jestes odpowiednio przygotowany , to lepiej nie dyskutowac , gdyz bedzie ci sie wydawac , ze to stek bzdur.

    ale to nic nowego - to sie nazywa ignorancja.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    ale to nic nowego - to sie nazywa ignorancja.
    Może wylistowałbyś swoje, delikatnie mówiąc, "wpadki" z sąsiedniego wątku? Wszystkie te, po których urywałeś temat. Prawda jest taka, kolego, że w Twoim przypadku ignorancja idzie w parze z dużą arogancją. Jest takie zjawisko psychologiczne, pisałem o tym wczoraj. Nie jest wstydem czegoś nie wiedzieć, ale siłowo przepychać głupoty pomimo jasno podanych informacji podważających, to już jest przesada i zrywa sens i chęć dalszej rozmowy.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta





    Ponizej bedzie troche OT , ale moze i przydatne

    kiedy nie mialem kalibratora , ustawialem sobie Monitor na oko , czyli parametry RGB Kontrast , jasnosc itd recznie , tak aby znane mi z natury sceny czy to z sieci czy z aparatu wygladaly mozliwie naturalnie. Byla to jakas srednia nastawa , taka by obrazy przypominaly te prawdziwe. I nie mam pojecia jak wygladalyby kolory gdybym sfotografowal tablice kolorystyczna , ale dzisiaj jestem przekonany , ze byla to nastawa prawidlowa.
    wlasciwie doszedlem do wniosku , ze warto kupic kalibrator , po to zeby sie przekonac , ze nie jest bezwzglednie Konieczny i aby nie bic sie z myslami , czy ustawiony Monitor jest prawidlowo czy nie ? ( pomijam tutaj jaies techniczne prace , gdzie odwzorowanie musi byc mozliwie identyczne ).
    bez kalibratora da sie to zrobic wystarczajaco dobrze. Probem jak widzisz pozostal ten sam - walka z myslami - dobrze , czy nie dobrze po kalibracji ? .
    Zastosuj taka nastawe , w ktorej czujesz sie komfortowo , masz wrazenie naturalnosci postrzeganych barw.
    Nican, to co napisałeś to jest śmiech na sali, tym przytoczonym fragmentem odebraleś sobie całkowicie wiarygodność w kwestii zarządzania barwą.
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Xavier80 Zobacz posta
    Nican, to co napisałeś to jest śmiech na sali, tym przytoczonym fragmentem odebraleś sobie całkowicie wiarygodność w kwestii zarządzania barwą.
    Wg jego experckiej wiedzy i doświadczenia to my nie mamy pojęcia i jako laicy nie jesteśmy w stanie objąć rozumem pokładów jego mądrości i głębi zaawansowania działań.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  6. #16

    Domyślnie

    dwa cytaty w tlumaczeniu google , pozwalajace zrozumiec w ogolnosci istote zagadnienia.
    Jesli sie wie , o co chodzi fundamentalnie , zawsze dobierze sie odpowiedni suwak.
    Podejscie mnemotechniczne, iz musi byc wylacznie 6500 K nie jest sluszne.

    cytat, tlumaczenie google


    "Cele kalibracji [edytuj | Edytuj]

    Nie ma absolutnie poprawnego obrazu monitora, poniewaz ludzkie oko niezamierzenie dostosowuje sie do róznych jasnosci i odniesien kolorów. Reprezentacja moze w najlepszym razie byc poprawna sama w sobie, d. h. w stosunku do sredniej szarosci monitora. Z tego powodu, przed kalibracja / profilowaniem, sam uzytkownik moze okreslic, do którego punktu bieli i który rozklad jasnosci sie kalibruje.

    Kazdy, kto koncentruje sie calkowicie na obrazie monitora i uzywa szarego tla jako odniesienia dla oka, moze wybrac wartosci prawie dowolnie; jesli ten sam monitor jest uzywany w róznych warunkach oswietleniowych, i tak nie masz innego wyboru.

    Jednak przyjemniej jest dostosowac monitor do swiatla otoczenia. W studiach graficznych i firmach poligraficznych nawet powszechne jest wyposazenie pokoju w specjalne standardowe swiatlo, a nastepnie kalibracja monitora do jego wartosci. Ma to te zalete, ze oko nie musi przelaczac sie miedzy swiatlem otoczenia i stale monitorowac i laicy (którzy nie nauczyli sie oceniac kolory swiadomie w monitorze) uzyskac wlasciwa reprezentacje.

    W studiach graficznych i firmach poligraficznych nawet powszechne jest wyposazenie pokoju w specjalne standardowe swiatlo, a nastepnie kalibracja monitora do jego wartosci. Ma to te zalete, ze oko nie musi ciagle przelaczac sie miedzy swiatlem otoczenia a monitorem, a nawet osoby swieckie (które nie nauczyly sie swiadomie oceniac kolorów na monitorze) uzyskuja prawidlowa reprezentacje.

    Najczesciej spotykane standardy oswietlenia to D50 (temperatura barwowa 5000 K) i D65 (temperatura barwowa 6500 K), jasnosc zwykle wynosi 80 cd / m² (czyste srodowisko przetwarzania obrazu, raczej ciemne) i 120 cd / m² (normalna jasnosc pomieszczenia, równiez do oceny oryginalów papieru) odpowiednie)."

    zrodlo :
    https://de.wikipedia.org/wiki/Monitorkalibrierung

    wniosek : najczesciej stosowane standardy to 5000K, 6500 K
    uzytkownik sam okresla co mu odpowiada , uwzgledniajac rownoczesnie barwe oswietlenia otoczenia.

    Nie inaczej niz pisalem , nie znajac tego tekstu.

    dlaczego w przypadku fotografii ma sens 5500 K to juz pisalem w innym watku , z ktorego pewnie wszyscy sie tu przeniesli.


    i dalszy artykul :


    "Jesli teraz zmienil sie kolor oswietlenia otoczenia monitora, na przyklad za pomoca swiatla halogenowego (3200 K) zamiast swiatel dziennych, oko miedzy dwoma bialymi adaptacje musial wybierac - albo biel monitora lub papieru. Lepsza sytuacja, jesli jeden reguluje temperature barwowa monitora z powrotem do swiatla otoczenia, ale jest to malo prawdopodobne, aby odniesc sukces wlasnie w swietle zarowym (monitor mozna ustawic minimalnie do 4000 K). Tak wiec w celu oceny koloru renderingu poprawnie na monitorze którego kalibracja ze swiatlem otoczenia musi byc tak dobra, jak to mozliwe. ."

    zrodlo: https://www.heise.de/foto/artikel/Fa...or-228661.html

    ten drugi tekst jest moze trudniej zrozumialy .
    chodzi o to , ze temperatura punktu bieli monitora i temperatura b. otoczenia winny byc sobie rowne .

    a to dlatego , ze jesli masz w poblizu monitora biala kartke papieru , to Biel na monitorze winna wygladac mozliwie tak samo , co pozwala na przeprowadzenie prawidlowo balansu kolorow. Oko nie szuka wowczas dwoch roznych standardow bieli.
    Logiczne i prawdziwe.
    Kalibrator ustalajac punkt bieli , bierze pod uwage takze temp. b. otoczenia. zmienia sie wraz , ze zmiana tej barwy.

  7. #17
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Oczywiście jak już teoretyzujesz to bierzesz pod uwagę wzorcowe działanie matrycy w monitorze, a nie realia ?

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Oczywiście jak już teoretyzujesz to bierzesz pod uwagę wzorcowe działanie matrycy w monitorze, a nie realia ?
    jesli to nazywasz teoria , ta roznimy sie pogladem na to , czym jest teoria.
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria

    to sa b . praktyczne i sluszne wskazowki.
    Kalibrator mierzy rzeczywista temperature b. monitora dla bieli czyli tych samych RGB , a takze rzeczywista temperature b. otoczenia.

    te dwa przytoczone cytaty potwierdzaja dokladnie to co pisalem wczesniej.
    wcale nie musi byc ustawiona Biel monitora dla fotografii na 6500 K , zalezy od przeznaczenia a takze nie jest zadnym bledem uwzglednienie wlasnych preferncji. Nalezy tak kalibrowac , aby czuc cie komfortowo , odbierac barwy jako naturalne ( w przypadku fotografii ).
    Nie ma sensu kalibracja obligatoryjnie na 6500 K , jesli odbiera sie barwy " za zimne" , nie ma sensu tez np na 5000 K , jesi odbieraloby sie barwy jako " za cieple". Nie ma jedynej zawsze slusznej nastawy.
    Nie ma zadnych podstaw by przyjmowac rozna temperature swiatla otoczenia i punkt bieli monitora - przeciwnie , nalezy dozyc do tych samych.
    jesli ktos sie decyduje na prace dla PB 6500 K , winen stosowac swietlowki tez ok 6500 K o mozliwi najwyzszym RA.
    ( roznica 6500 a 5500 K jest juz dla oka wyraznie widoczna)

    U mnie w monitorze mam 4 rozne barwy bieli ustawione fabrycznie- dla tekstu , Foto , obrazow( grafiki ) , filmu - w kolejnosci ku zimniejszej.
    Nie sa to roznice bardzo duze miedzy stopniami , ale jednak widoczne.

    akurat u mnie 6500 K jest mi za zimno - wole cieplej , ktos inny moze chciec inaczej. .
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 26-05-2018 o 20:13

  9. #19
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ja pracuje na targecie z ustawieniem 6000K, przy tym co robię jest optymalnie, co do reszty to nie wchodzę w dyskusje bo nie rozumiem co chcesz przekazać w tych postach, więc nie obraź się na moją ignorancje ale wolę zlecić kalibracje odpowiednim ludziom niż główkować nad tym wszystkim, ustawianie monitora na oko mam już dawno za sobą i od czasu jak zajmuję się obrabianiem zdjęć zawodowo nie pozwolę sobie na takie eksperymenty.

  10. #20

    Domyślnie

    Ja to zraziłem się do kalibracji kilka lat temu.
    Miałem SPydera plus drugi konkurencyjny sprzęt.
    Oba dawały bardzo dziwne kolory, każdy inne.
    Zadzwoniłem wtedy do firmy co sprzedawała te produkty.
    Pan wcale nie był zaskoczony.
    Wg niego spory rozrzut bywał w tych produktach i szybo też traciły parametry.
    Wg tego pana dopiero nowsze urządzenia były pod tym względem lepsze.
    Po tych doświadczeniach wolałem dokładać kasę do lepszego monitora niż na zakup kalibratora.
    Druga sprawa to postrzeganie kolorów na monitorze bardzo zależy od zewnętrznego oświetlenia oraz kolorów tła.
    Radko kto ma idealne warunki pod tym względem.
    Sama kalibracja nic tu nie pomoże.
    Zauważyłem też, że niektóre znane mi osoby potrafią doskonale ocenić kolory zdjęć na słabych laptopach telefonach itp.
    Niektóre dziewczyny potrafią lepiej to zrobić na słabym nieskalibrowanym sprzęcie niż niektórzy na sprzęcie profi.

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. P221W temperatura barwowa
    By Karolek in forum Komputery
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-04-2011, 12:29
  2. temperatura barwowa odbitek
    By beniamin_b in forum Nikon - aparaty analogowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 28-11-2010, 23:56
  3. Temperatura barwowa / WB
    By Angadil in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 22-01-2010, 00:08
  4. Temperatura barwowa w NX 2
    By borubar in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-03-2009, 12:02
  5. temperatura barwowa sb-600
    By tomhagen in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 09-07-2007, 00:03

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •