Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Domyślnie Tryby P,S, A, M i GUIDE?

    Witam, jako, że jestem kompletnym amatorem, aparat też mam od niedawna to mam do was pytanie, pewnie niektórych z was to rozśmieszy ale cóż...

    Kompletnie nie wiem o co chodzi w tych trybach (P,S, A, M i GUIDE), niektóre "podobno" służą do kontroli czasu otwarcia migawki, przysłony itp. , ale kiedy ich używać? Coś tam próbowałem, ćwiczyłem ale na próżno zdjęcia nieraz są za ciemne, niektóre są za jasne :P Coś tam czytałem w instrukcji obsługi co i jak, ale może ktoś mi tutaj wytłumaczy to tak "na chłopski rozum" ? Z ISO chyba bym sobie poradził bo wysokie służy chyba do zdjęć w kiepskich warunkach oświetleniowych taa?

    I tak tego na pewno w 100% nie opanuję, więc od razu zapytam jakiego trybu używać do robienia zdjęć zwierząt w ruchu (sport)?

    PS. jeżeli temat będzie nie w tym dziale to z góry przepraszam! Za wszystkie odpowiedzi dziękuję z góry!

  2. #2

    Domyślnie

    Za wszystkie odpowiedzi dziękuję z góry!
    A powiedz co już na ten temat przeczytałeś, to łatwiej będzie pomóc...
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  3. #3

    Domyślnie

    wiem, już gdzie się przestawia są takie pokrętła i guziczek hehe

  4. #4
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nojmi Zobacz posta
    wiem, już gdzie się przestawia są takie pokrętła i guziczek hehe
    Masz jakąś mocno okrojoną wersję instrukcji obsługi
    Przeczytaj tutaj http://www.fotoporadnik.pl/tryby-pasm.html; możesz się ograniczczyć do SAM ( w artykule są nieco inne oznaczenia , w Nikonie odpowiednio: Av=A; Tv=S i M to oczywicie M ).
    Przetestuj to z aparatem, a w razie niejasności zadawaj pytania

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez nojmi Zobacz posta
    Coś tam czytałem w instrukcji obsługi co i jak,
    poczytaj jeszcze coś, a później coś więcej tam przecież jest wszystko opisane :>

    P - program aparat dobiera przysłone i czas
    A - aparture priority wybierasz przyłone aparat czas
    S - shutter priority wybierasz czas aparat przysłone
    M - manual wybierasz sam czas i przysłone
    guide nie znam pewnie jakiś tryb auto z d3100 czy innego ustrojstwa z tutorialami w każdym możliwym miejscu
    do tego dochodzi kompensacja ekspozycji, balans bieli i iso

    instrukcja i jedziesz albo filmiki na yt nie wiem co bardziej Ci wchodzi w głowe to pierwsze chyba nie bardzo :P

  6. #6

    Domyślnie

    ok, ok trochę bardziej rozpisali się w książce, ale jaki tryb do czego używać? jaki do krajobrazów, to ruchu itp?

  7. #7

    Domyślnie

    Na pokrętle jest taki ludzik w biegu, to ustawiasz i możesz spokojnie swojego kota focić... zanim oczywiście przeczytasz instrukcję aparatu od dechy do dechy.

    http://www.szerokikadr.pl/ polecam. Wszystko tam jest wytłumaczone jak chłopu na miedzy.

  8. #8

    Domyślnie

    Na tym właśnie dotychczas fociłem a te tryby manualne nadają się tylko do zdjęć martwej natury czy jak? Kotów nie cierpię, chodziło mi raczej o jakieś jelenie czy sarny

  9. #9

    Domyślnie

    P to takie auto - w którym aparat sam ustala wszystkie parametry (różnica polega na tym że P sam nie odpali lampy błyskowej i pozwala na zmianę pary czas/przesłona)

    A - to priorytet przesłony, ty ustawiasz jak bardzo otwarty jest otwór przesłony, aparat dobiera czas. im większy otwór przesłony (większy otwór = mniejsza liczba), tym płytsza jest głębia ostrości i tym krótszy jest czas. Przy mocno domkniętej przesłonie zdjęcie ma "więcej ostrego obszaru", ale wydłuża się czas.

    S - priorytet migawki (czasu) ty ustawiasz jak długo otwarta będzie migawka, aparat dobiera przesłonę. jeśli chcesz zamrozić szybki ruch, dajesz krótki czas. jeśli chcesz rozmazane zdjęcie (lub jest ciemno) dajesz dłuższy czas.

    M - to tryb manualny, pozwala na ustawienie wszystkiego samemu.

    zapisz się na http://www.szerokikadr.pl/ i tam wszystkiego się dowiesz

    do krajobrazów używaj A, przesłona na 8 - 11 i statyw.
    grim&evil
    treli-freli, mam mnóstwo megapikseli

  10. #10

    Domyślnie

    Koledzy podali Ci wyżej użyteczne linki. Bez podstaw (co to czas, przysłona, ISO, czyli dawniej czułość filmu) nie zrozumiesz, po co są tryby S, A, Manual. Będziesz myślał, że manual to do martwej natury. Na razie nastawiaj na AUTO i zgłębiaj podstawy, a po nich (ja tak uważam) dopiero instrukcję. Bez tych podstaw instrukcja wyda Ci się inżynierskim bełkotem.
    Pozdrawiam
    sprzęt: fotografuję sercem

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •