Close

Strona 3 z 30 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 292
  1. #21

    Domyślnie

    Wynika z tego, że w Windows nie ma systemowego zarządzania barwą. Nie potrafi natywnie wyświelać na niczym co nie jest idealnie sRGB.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Wynika z tego, że w Windows nie ma systemowego zarządzania barwą. Nie potrafi natywnie wyświelać na niczym co nie jest idealnie sRGB.
    System jako taki pewnie nie ma tego zarządzania barwą jak piszesz, ale programy graficzne (czy zdecydowana większość programów) posiadają te zarządzanie barwą i zdaje się poprawnie wyświetlają kolory na monitorze szerokogamutowym. Jeśli program nie ma tego modułu CMM to po prostu bym go nie używał. (Piszę z pozycji ewentualnego nabywcy monitora aRGB.) Nie interesuje mnie czy poprawnie wyświetlana jest tapeta na pulpicie, kolor ikonek, program paint, czy systemowa przeglądarka zdjęć.
    Jeśliby przyjąć tak dosłownie co napisałeś, to zakup monitora szerokogamutowego przez użytkownika systemu windows byłby mocno dyskusyjny, czy wręcz byłaby to błędna decyzja.
    Edit.
    Czy są może jakieś inne poważne niedogodności "zestawu" monitor aRGB i system windows ?
    Tak pytam bo po prostu nie wiem, a przed ewentualnym zakupem dobrze wiedzieć
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 19-05-2018 o 09:43

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez faflusniak Zobacz posta
    W instrukcji EIZO cs230 jest napisane, że liczba kolorów zależy od rodzaju podłączenia monitora do laptopa:

    DisplayPort: 1.07 billion from a palette of 278 trillion
    DVI, HDMI: 16.77 million from a palette of 278 trillion

    O co z tym chodzi? Czy rzeczywiście przez DisplayPort będzie 1 miliard kolorów?
    Czy monitor jest w ogóle w stanie wyświetlić tyle kolorów?

    otoz jak napisalem sprawdziwlem , pierwszy adres z Google podaje, ze jest on 10 b.- to jest strona eizo , nie Jakis sklepikarz:

    https://www.eizo.at/coloredge/cs230-bk/

    cytat: "Dank 16-Bit-Look-Up-Table und bis zu 10-Bit-Farbwiedergabe gibt er Farbtöne genau wieder."


    tlum.:

    " wyswietlenie ( doslownie ponowne wydanie ) tonow kolorystycznych z dokladnoscia do 10b" !!!!

    wedlug specyfikacji fabrycznej - dane techniczne :

    1. wyswietla 16,77 mil kolorow, czyli nie jest szerokogamutowym. 8b / Kanal i przestrzen RGB
    nie ma mowy o 1, 07 bilionie kolorow.
    2. Obliczenia wewnetrzne sa prowadzone na danych w 16 b ( czyli zachowana duza wiernosc danym wejsciowym)
    3. tablica LUT , czyli "gotowe " wyliczone kolory jest 16 b , czyli daje tych ok 280 trylionow . ( czyli zachowana duza wiernosc danym wejsciowym)


    Color edge seria CS wyswietla obrazy 10 b , wyjatkiem jest cs 230 , ktory wyswietla kolor 8 b - jest przeznaczony do grafiki.

    czyli jest tak jak przypuszcales : DP pozwala na Transfer danych obrazowych 10b/Kanal , ale ten Monitor nie jest w stanie tego pokazac , jak wynika ze specyfikacji producenta ( a o czym moznaby sadzic czytajac informacje ogolna) .

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Edit.
    Czy są może jakieś inne poważne niedogodności "zestawu" monitor aRGB i system windows ?
    Tak pytam bo po prostu nie wiem, a przed ewentualnym zakupem dobrze wiedzieć
    uzywam od kilku lat szerokogamutowy i bilans jest jednak negatywny z zupelnie innego powodu.

    jesli chodzi o roznice kolorystyczna w stosunku do monitora sRGB to jest ona zdecydowanie mniejsza niz np roznice kolorystyczny jakie obserwuejsz na swojm monitorze miedzy np dniem slonecznym , a kilka minut pozniej jesli slonce zajdzie za chmury , lub wieczorem.
    w dodatku Monitor jest w stanie pokazac ten dodatkowy kolor aRGB-sRGB , pod warunkiem, ze on wystapil w rzeczywistosci , a tak byc nie musi.

    Robilismy tutaj maly eksperyment , zapisac obraz z raw raz w aRGB , raz w sRGB. Te obrazy sRGB najczesciej zawieraly wiecej koloru.

    Chcac wykorzystac pelna jakosc monitora obraz musi byc kontrastowy , tzn duza roznica pomiedzy czernia a Biela.
    U mnie skutek byl Taki, ze bardzo szybko wyladowalem u okulisty z tego powodu.
    Obraz w pelnej jakosci bardzo meczy oczy , przynajmniej tak jest u mnie.
    Musze stosowac funkcje " oszczedzaj oczu " czyli ograniczyc zakres tonalny wyswietlany przez monitor , a w tym przypadku jakosc obrazowania wyraznie Spada.
    Producentowi jest ten Problem widac znany , skoro taka funkcje zastosowal w monitorze .

    Moim zdaniem w fotografii domowej Monitor aRGB czy sRGB ma znaczenie trzeciorzedne.
    Co innego w poligrafii , gdzie nalezy ciagnac wszystkie registry , by zachowac mozliwie nalepsza wiernosc wydruku oryginalowi , lub w precyzjnej fotografii dokumentalnej.

    wszystkie zdjecia jakie laduja do kosza u mnie , to nigdy nie bylo to z winy monitora.
    Jesli jakies mi sie podobaja , to tez nie jest to zasluga przestrzeni barwnej monitora.
    W gruncie rzeczy bez wiekszego znacznia co wybierzesz , ze wzgledu na przestrzen barwna.
    przez siec i tak lepiej jest przesylac sRGB.
    Moim zdaniem warto sie koncentrowac przede wszystkim na tzw "thru 8b" , nie wirtualnym z ditheringem.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 19-05-2018 o 10:34

  4. #24
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Osobiście uważam że pchanie się w AdobeRGB to proszenie się o kłopoty, oczywiście dyskutujemy o fotografii, miałem chwilę możliwość pracy z plikami na monitorze i zawsze wynik końcowy u klienta na randomowym monitorze/laptopie/fonie był gorszy niż praca na pliku i monitorze sRGB, może nie potrafię i może coś było nie tak ale od kiedy mam sRGB problemy znikły i wszyscy są zadowoleni

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    ...Robilismy tutaj maly eksperyment , zapisac obraz z raw raz w aRGB , raz w sRGB. Te obrazy sRGB najczesciej zawieraly wiecej koloru. ...
    Na chłopski rozum, skoro cała paleta sRGB mieści się w przestrzeni aRGB (która jak wiadomo jest większa) jest niemożliwym aby sRGB zawierało więcej kolorów. Może być tyle samo lub mniej.
    Tak wiem, programy liczące wskazują na większą liczbę kolorów zapisanych w sRGB. Pewnie dlatego, że liczą z możliwych wszystkich kolorów dla danej przestrzeni barwnej.
    Ciekawe co sądzi @Tom01 , czy możliwym jest aby to samo zdjęcie wyeksportowane z RAW w przestrzeni sRGB zawierało znacznie więcej kolorów od tego wyeksportowanego z aRGB.
    Jeśli tak byłoby w rzeczywistości to byłby jeszcze jeden powód i to poważny aby nie używać Adobe RGB jako uboższej w kolory (programy liczące wskazują najczęściej na dużo mniej kolorów).

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    ..wszystkie zdjecia jakie laduja do kosza u mnie , to nigdy nie bylo to z winy monitora.
    Jesli jakies mi sie podobaja , to tez nie jest to zasluga przestrzeni barwnej monitora. ...
    To jest jakby oczywista oczywistość.


    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    ...W gruncie rzeczy bez wiekszego znacznia co wybierzesz , ze wzgledu na przestrzen barwna.
    przez siec i tak lepiej jest przesylac sRGB.
    Obecnie chyba już wszystkie przeglądarki internetowe mają moduły do zarządzania profilami kolorystycznymi i poprawnie wyświetlają zdjęcia z profilem aRGB na monitorach sRGB.
    Za 10 lat może być tak, że większość użytkowników będzie posiadała monitory aRGB i wysyłając z sRGB ograniczamy zakres możliwych do obejrzenia kolorów.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 19-05-2018 o 11:17

  6. #26

    Domyślnie

    Dziękuje za wszystkie dotychczasowe porady i informacje.
    Przypomnę że chciałem się skonsultować poradzić, czy mając EIZO CS230, jest uzasadnione poszukiwanie laptopa koniecznie z Display Port, czy też wystarczy HDMI, biorąc pod uwagę, że w instrukcji EIO CS230 jest:
    DisplayPort: 1.07 billion from a palette of 278 trillion
    DVI, HDMI: 16.77 million from a palette of 278 trillion

    Zrozumiałem lub wywnioskowałem, że nie ma potrzeby koniecznie kupować laptopa z DP, ponieważ:
    1. EIZO CS230 może co prawda przyjąć sygnał 10 bit, ale i tak nie potrafi tego wyświetlić, bo fizycznie matryca ma 6bit (+ 2 bity emulowane przez FRC).
    2. Karta graficzna i używane programy graficzne musiałyby obsługiwać 10 bit - czyli dodatkowe pieniądze na kartę 10 bit, a mój monitor i tak tych 10 bit nie wykorzysta.
    3. Mogę podłączyć laptop do monitora:
    a) przez stację dokującą, z której byłoby wyjście DP
    b) poprzez przejściówkę HDMI-DVI, aby uniknąć tego o czym pisał Tom01, czyli rozpoznania monitora jako telewizor i związane z tym ograniczenia i problemy.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Na chłopski rozum, skoro cała paleta sRGB mieści się w przestrzeni aRGB (która jak wiadomo jest większa) jest niemożliwym aby sRGB zawierało więcej kolorów. Może być tyle samo lub mniej..
    na chlopski rozum to moze i tak jest.
    ale gdyby chlop zamiast na wagary poszedl na lekcje , to wiedzialby ze jego rozum moze go zawiezc.

    jesli masz w rzeczywistosci iles tam kolorow i zawieraja sie w calosci w sRGB to pracujac w sRGB wszystki 16,7 mil kolorow sluza pokryciu tego obszaru.
    jesli przejsziesz na aRGB , to te 16,7 mil musza pokryc szerszy obszar. Tak wiec odstep miedzy pokazanaymi kolorami musi byc wiekszy. Czyli zobaczasz mniej kolorow.

    Pokryj jakies pole rownomiernie powiedzmy 1 m2 milionem punktow .
    na obszarze 0,5 m2 zliczycz 500 tys punktow.

    a teraz pokryj pole powiedzmy 2 m2 tez milionem punktow.
    na tym samym obszarze 0,5 m2 zliczycz 250 tys punktow

    tak to dziala.

    aRGB ma rzeczywiscie sens , jesli w rzeczywistosci wystepuja te kolory - a z tym to moze byc roznie- niekoniecznie.

    Jesli masz Monitor aRGB i pracujesz w aRGB , to Problem jest dokladnie ten sam , z tym ze zwieksza sie calkowita liczba kolorow.
    Dopiero jesli motyw zawiera kolory z aRGB-sRGB , wowczas widoczna jest korzysc z przestrzeni aRGB.
    slowem najkorzystniejsze jest dopasownie przestrzeni do charakterystki motywu , czego zreszta sie raczej swiadomie nie robi.

    tak samo jest z DR aparatu.
    aparaty o mniejszym DR potrafia lepiej obrazowac motywy o mniejszaj skali tonalnej od wspolczenych z duzym DR.
    starszy aparat o DR uzytecznymnp 6 ev / 12 b pokaze lepiej motyw o rozpietosci tonalnej np 5,5 eV od wspolczenego aparatu o uzytecznym DR 10 ev / 14b.

  8. #28

    Domyślnie

    @Nican cała dzisiejsza technika wyświetlania obrazu zarówno w telewizorach jak i w monitorach dąży do zwiększenia maksymalnej jasności bieli i zachowania najniższego poziomu czerni i nie ma to nic wspólnego z szerokością przestrzeni barwnej. Jeżeli to źle wpływa na Twój wzrok to oczywiście przykra sprawa i rozumiem, że musisz sobie z tym jakoś radzić, ale nie wszyscy tak mają. Z tego co wiem kontrastu monitorów nie należy regulować, a to co się zmienia to jasność świecenia matrycy, którą zawsze należy dopasować do oświetlenia za ekranem. Nie słyszałem też nigdzie, ażeby ktoś szerokość gamutu uzależniał od kontrastu. Nie bardzo rozumiem jaki związek ma gamut z kontrastem którego w monitorze nie należy regulować.
    O większej ilości kolorów w węższym gamucie już kiedyś rozmawialiśmy, ale ja dalej nie rozumiem w jaki sposób potrafisz zobaczyć więcej kolorów w węższym gamucie, w moim wyobrażeniu może ich być co najwyżej tyle samo jeżeli motyw nie zawiera kolorów z szerszego gamutu.

    Natomiast z sensem używania gamutu Adobe RGB lub sRGB to trochę jak z sensem używania ostrzejszych obiektywów, jedni widzą różnicę inni nie widzą, a klienci na oglądanych obrazkach raczej ich nie widzą jednak kupuje się te ostre i drogie. Jest też jeszcze i tak, że nie wszyscy robią zdjęcia dla klientów. Ja ostatnio dość często robię w Lr podgląd przekroczenia gamutu sRGB i na niektórych zdjęciach prawie połowa powierzchni zapala się na czerwono. W krajobrazie dotyczy to szczególnie kolorów żółto zielonych.

    Problemy z używaniem gamutu AdobeRGB w systemie Win nie wynikają z jego "szerokości" tylko z jakiejś dziwnej niechęci firmy MS do wprowadzenia CMS do swojego produktu, a sens tej dyskusji zmierza do przyznania firmie MS racji, że CMS niema sensu i wszystko należy robić w sRGB to nie będzie problemów i CMS będzie zbędny.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    na chlopski rozum to moze i tak jest.
    ale gdyby chlop zamiast na wagary poszedl na lekcje , to wiedzialby ze jego rozum moze go zawiezc.
    Te Twoje wypowiedzi są oczywiście w pełni logiczne i o żadnej pomyłce mowy być nie może
    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    ...Sprawdzilem w opisie - masz Monitor 10b. , czyli szerokogamutowy .
    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    wedlug specyfikacji fabrycznej - dane techniczne :
    1. wyswietla 16,77 mil kolorow, czyli nie jest szerokogamutowym.
    Dobrze czasem z wszystkowiedzącym, nieomylnym (na każdy temat) pogadać

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    ...a sens tej dyskusji zmierza do przyznania firmie MS racji, że CMS niema sensu i wszystko należy robić w sRGB to nie będzie problemów i CMS będzie zbędny.
    Czyli monitory szerokogamutowe nie mają w ogóle racji bytu i producenci powinni się z tego szybko wycofać bo tu MS ma rację
    Producenci aparatów tez powinni ograniczyć w RAW i JPG możliwe kolory do zarejestrowania tylko do przestrzeni sRGB, a wykraczaja znacznie poza aRGB (w RAW), też stwarzają niepotrzebnie problemy
    Programiści z Adobe tez się nie znają bo w LR module Develop obróbka RAW odbywa sie w przestrzeni ProPhoto RGB znacznie szerszej od aRGB.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 19-05-2018 o 12:17

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    otoz jak napisalem sprawdziwlem , pierwszy adres z Google podaje, ze jest on 10 b.- to jest strona eizo , nie Jakis sklepikarz:
    Za "jakiegoś sklepikarza" powinien Pan dostać po pysku. Nauczyłby się Pan kulturalnie zwracać do innych.

    EIZO CS230 jest oparty o matrycę LG Display o symbolu LM230WF3-SLD1. Poniżej zrobione własnoręcznie zdjęcie po otwarciu obudowy:


    A to jest fragment karty katalogowej tej matrycy. Jak wół stoi 6 bitów + FRC:


    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez And.N Zobacz posta
    Na chłopski rozum, skoro cała paleta sRGB mieści się w przestrzeni aRGB (która jak wiadomo jest większa) jest niemożliwym aby sRGB zawierało więcej kolorów. Może być tyle samo lub mniej.
    Tak wiem, programy liczące wskazują na większą liczbę kolorów zapisanych w sRGB. Pewnie dlatego, że liczą z możliwych wszystkich kolorów dla danej przestrzeni barwnej.
    Ciekawe co sądzi @Tom01 , czy możliwym jest aby to samo zdjęcie wyeksportowane z RAW w przestrzeni sRGB zawierało znacznie więcej kolorów od tego wyeksportowanego z aRGB.
    Jeśli tak byłoby w rzeczywistości to byłby jeszcze jeden powód i to poważny aby nie używać Adobe RGB jako uboższej w kolory (programy liczące wskazują najczęściej na dużo mniej kolorów).

    Przy takiej samej kwantyzacji zarówno sRGB jaki AdobeRGB (nie aRGB, nie ma czegoś takiego) zawiera taką samą liczbę odcieni. Jednak nie jest to takie oczywiste, bo ilość możliwych do rozróżnienia odcieni przy odstępie kolorymetrycznym dE=1, w szerszej przestrzeni, jest oczywiście większa. Przy czym, jak słusznie zauważono, zwiększenie przestrzeni stwarza ryzyko większego bandingu, więc stąd trend do zwiększenia kwantyzacji do 10 bitów na kanał. Przy czym podkreślam po raz kolejny, co się ciągle przewija w tym wątku, nie ma znaczenia ilość bitów jaką operuje monitor z przestrzenią. To, że monitor ma 10 bitowy tor, nie oznacza wcale, że jest szerokogamutowy. Więszość monitorów szerokogamutowych jest 8 bitowe.
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

Strona 3 z 30 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-08-2016, 10:48
  2. Mac vs.pc+eizo cs230
    By ralphparad in forum Komputery
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 01-03-2015, 13:26
  3. EIZO ColorEdge CS230
    By Kaziu666 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-12-2013, 23:55
  4. Display port - HDMI
    By Majek in forum Komputery
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-08-2011, 21:23
  5. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 25-07-2011, 23:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •