Close

Strona 21 z 30 PierwszyPierwszy ... 111920212223 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 201 do 210 z 292
  1. #201

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta
    No dobra ale teraz ten zabieg przeprowadzasz w PS a w LR też taki szum powstanie?

    Co do końcowego Twojego tekstu to nie wiem o co dokładnie chodzi ale wydaje mi się że jest zależność pomiędzy wielkościami formatów, dobrze to widać w fotografii wielkoformatowej gdy wielkość formatu jest bliska polu obrazowemu obiektywu. Albo jeszcze lepiej jak masz petzvala szkło. Przy zmniejszeniu formatu i uzyskaniu takich samych ustawień inny zakres w przestrzeni koła uzyskujesz więc i GO jest inna.
    oczywiscie , ze powstani tez w LR , ale oczywiscie liczbowo w innym stopniu.
    to sa dokladnie te same zaleznosci.

    oslabienie kanalu , czyli sygnalu zawsze prowadzi do wzrostu poziomu szumu.

    jak pisalem ten szum nie zawsze jest widzialny ( to jest wlasciwie poziom szumu ) , ale wzrost nastapil.

    wiedzac o tym , masz kryterium jakie nastawy kiedy stosowac.
    w sumie to sa zaleznosci fizykalne.

    ja tylko to ilustruje , aby pokazac itz nie jestem goloslowny.

    przesuwajac np balans bieli ku nebieskiemu - tak naprawde oslabiamy pozostale dwie i potem podnoszona jest luminancja dla calosci.
    sygnalu jaki mamy zapisany nie damy rady wzmocnicnic nie wzmacniajac przy tym szumu.
    Nie da sie na obrazie tego oddzielic.

  2. #202

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienie zagadnienia. Co tam jeszcze ciekawego warto wiedzieć z takich smaczków które mogą poprawić walory zdjęcia?

  3. #203

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    to jest powod jaki podalem , iz jesli w aparacie standardem fabrycznym ( tego nie mozna zmienic , zmienic mozna tylko info dla celow jpeg , a tym samym wyswietlenia obrazu na monitorku aparatu) jest 5500 K a chcemy tak samo zobaczyc obraz na monitorze , to lepiej jest stosowac punkt bieli w monitorze 5500 K jak w aparcie niz 6500 K i potem ewentualnie robic balans bieli by otrzymac takie same kolory. Jesli ktos takich zaleznosci nie zna , to jasne ze sie dziwi co ja wypisuje .
    Jasny gwint, jak można tak uparcie lekceważyć zasady fizyki. Zdjęcie z balansem bieli ok 5500K wygląda na takie właśnie na monitorze skalibrowanym do 6500K. Kluczem jak pisałem jest różnica widm, konkretnie różnego zachowania adaptacji chromatycznej w przypadku wymuszeń wąsko i szerokopasmowych. Ustawienie takiego samego punktu bieli jak WB na zdjęciu spowoduje, że zdjęcie wizualnie stanie się żółtawe.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 23-05-2018 o 19:51
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  4. #204

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    ...wszystkie kroki jakie poczyniono w obrobce zostaja zredukowane do mozliwie najmniejszej liczby. Np jesli najpierw rozjasniles o +10 , a pozniej sciemniles o -15 , to wynikowo zostanie wykonana tylko jedna operacja sciemnenian o -5 . ...
    Nie jest to prawdą. Zostanie wykonana ostatnia operacja.
    (cytat dotyczył programu Lightroom)

    Suwakiem (obojętnie którym) w Lightroom mogę operować dowolna ilość razy (choćby tysiąc ). Program przy wywołaniu (eksporcie do np. jpg) zastosuje ostatnie jego ustawienie. Musisz się jeszcze sporo podszkolić w działaniu tego programu.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 23-05-2018 o 23:36

  5. #205

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta
    Jasny gwint, jak można tak uparcie lekceważyć zasady fizyki. Zdjęcie z balansem bieli ok 5500K wygląda na takie właśnie na monitorze skalibrowanym do 6500K. Kluczem jak pisałem jest różnica widm, konkretnie różnego zachowania adaptacji chromatycznej w przypadku wymuszeń wąsko i szerokopasmowych. Ustawienie takiego samego punktu bieli jak WB na zdjęciu spowoduje, że zdjęcie wizualnie stanie się żółtawe.

    obawiam sie , ze odnosnie fizyki jest odwrotnie.

    punkt bieli 6500 K w montorze oznacza , ze odwzorowujac neutralna plaszczyzne o tych samych wartosciach RGB ( czyli biel / szarosc) - bedzie z monitora emitowala ona swiatlo o barwie 6500 K

    w aparacie filtr rgb jest tak dobrany , gdyz taki jest standard w fotografii, iz jesli sfotografowac szara kartke papieru w swietle 5500 K to wartoci RGB zapisane przez matryce po zdygitalizowaniu beda soobie rowne.
    Inaczej mowiac. pochalnianie swiatla przez filtr RGB jest zrownowazone , pod kazdym filtrem gestosc optyczna jest taka sama. Filtr pochlaniania najmniej swiatla.

    przy ustawieniu punktu bieli monitora 6500 K oznacza to, ze taka kartka papieru oswietlona w naturze swiatlem 5500 K bedzie na monitorze wyswietlona tak , ze bedzie emitowac swiatlo 6500 K

    wszystkie barwy beda odwzorowane ( wyswietlone ) nieco zimniej niz w naturze.

    oczywiscie , ze wybierajac PB 5500 K ocieplimy odwzorowanie barw i bedzie ono odpowiadac temu rzeczywistemu.

    co komu odpowiada , jak sobie chce ustawic monitor , jakie ma wrazenia wizualne to jego osobista rzec .
    dla mnie osobiscie 6500 K jest nieco zbyt zimnym oddaniem koloru , ale to jest rzecz indywidualna. wole ciut cieplejsze.

    w moim monitorze nieco zimniej jest ustawiona fabrycznie biel dla filmow niz dla obrazow graficznych ,jeszcze cieplej dla zdjec.


    wzorzec oswietlenia 6500 K jest zalecany wlasnie jako Iluminant D65 do obserwacji barw w naturze- jest to USREDNIONA barwa swiatla dziennego z calego roku , dnia i roznych szerokosci geograficznych.
    Usredniona , ooznacza to ze obserwujemy w naturze barwy zarowno przy oswietleniu slonecznym , jak i zachmurzonym niebie dajacym saiwato np 8000 K

    tutaj odniesienie roznych iluminantow do gamutu aRGB sRGB:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cie1.jpg
Wyświetleń:	34
Rozmiar:	228,1 KB
ID:	9661

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	CIE2.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	215,5 KB
ID:	9662

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta
    Dzięki za wyjaśnienie zagadnienia. Co tam jeszcze ciekawego warto wiedzieć z takich smaczków które mogą poprawić walory zdjęcia?
    jest wiele ciekawych rzeczy .
    nie chce niczego sugerowac , ale doswiadzcenie uczy, iz istnieje metoda zwiekszenia wlasnej kreatywnosci.

    wezmy przyklady z wlasnego podworka , troche dzisiaj zapomniany autor , a nieslusznie - Boy - Zelenski

    przezyl ogromny rozkwit tworczosci , sil witalnych, kiedy w wieku prawie 60 lat mial mlodsza o 25 lat przyjaciolke.
    Urabaniak - juz na rynku amerykanskim , najladniejsze rzeczy jak sadzil komponowal kiedy mial sliczna aktoreczke , o ktorej pisal iz chetnie ..... no dobrze nie napisze , to troche frywolne.
    W tym czasie gral tez z Davisem.Przezywal okres wyjatkowej intensywnosci tworczej.

    Moze to jest jakas metoda ?



    - - - - kolejny post - - - - - -

    i jeszcze jeden post , mam nadzieje, ze ostatni w tym watku na ten temat

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kwantyzacja gamut.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	268,7 KB
ID:	9664


    sytuacja 1.

    fotografujemy motyw zawierajcy w naturze kolory odpowiadajace gamutowi aRGB. Niech to bedzie plansza aRGB
    mamy zdefiniowane odwzorowanie odcieni zapisanych w RAW do przestrzeni aRGB.
    kanal RAW zostanie skwantyzowany za pomoca 256 stopni ( 8b) . Czesc z tych stopni zostanie przypisana barwom z zakresu sRGB , pozostale z zakresu aRGB ( przyjmijmy ze sRGB zawiera sie w calosci w aRGB )
    na 3 kanalach zobaczymy lacznie 16,77 mil barw. Brak znieksztalcen kolorystycznych


    sytuacja 2

    jak wyzej , ale usuwamy z motywu kolory charakterystyczne dla aRGB . Plansza ma tyko kolory sRGB.
    Pozostawiamy nastawe odwzorwania koorystycznego jak da sytuacji 1 - czyli dla przestrzeni aRGB.
    kwantyzacja jest dokladnie taka sama , 256 stopni , ale czesc z nich nie bedzie obsadzona , jako ze pewne kolory nie wystepuja w naturze.
    odwzorowane beda tylko kolory sRGB prawidlowo i w calosci . W sumie jest ich mniej niz wszyskich kolorow z sytuacji 1. gdyz nie ma kolorow z aRGB
    Na 3 kanalch zobaczy lacznie mniej barw - np 12 mil. Brak znieksztalcen kolorystycznych

    sytuacja 3.


    Jak sytuacja 2 ale definiujemy jako docelowa przestrzen sRGB.

    kwantyzacja identyczna , 256 stopni , ale obszar docelowy jest wezszy , tzn wszystkiue 256 stopni zostana przypisane obszarowi sRGB.
    Policzymy na zdjeciu wiecej barw niz dla sytzuacji 2.
    Bedzie ich na 3 kanalach 16,77 mil . Brak znieksztalcen kolorystycznych



    nie ma na rysunku ale moze wystapic sytuacja 4 , plansza aRGB , ale odwzorowanie w SRGB.
    kwantyzacja dokladnie ta sama , 256 stopni. Kolory z obszaru aRGB zostana odwzorowane w obszerze sRGB czyli jakos znieksztalcone.
    calkowita liczba kolorow bedzie jak w sytuacji 1 albo 3 , czyli 16,77 mil . Wystepuja znieksztalcenia kolorystyczne
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 24-05-2018 o 07:34

  6. #206

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    obawiam sie , ze odnosnie fizyki jest odwrotnie.
    A ja się obawiam, że nie wkładasz w ogóle wysiłku w zrozumienie co się pisze. Jeśli chcesz uzyskać wizualnie biel zbliżoną do ekwiwalentu bieli o temperaturze barwowej 5000-5500K to monitor musi mieć ustawioną skorelowaną temperaturę barwową wyżej. Pisałem z czego to wynika. Nie wprowadzaj ludzi w błąd sugestią, że należy ustawiać monitor tak samo. Gdyby tak było, nie byłoby np rozróżnienia na temperaturę barwową i skorelowaną temperaturę barwową.

    PS. Iluminant D65 nie jest zalecany jako uśredniony wzorzec źródła światła dziennego. To jest oczywista konfabulacja. Wiele dziesięcioleci temu, ten standard był zalecany w przemyśle. Iluminantem światła dziennego jest D50 co jest opisane w kilku normach np ISO 3664, ISO 3668.
    Ostatnio edytowane przez Tom01 ; 24-05-2018 o 10:12
    Zawodowo zdjęć nie robię już ze 25 lat, ale coś tam zostało. Teraz rozwiązuję problemy innych fotografów.
    monitory.mastiff.pl - masz problem z kolorem, wal śmiało

  7. #207

    Domyślnie

    konfabulacja powiadasz , ha , ha , ha , )))))))))))

    wrzucam na Google " iluminant d65"

    i wyszlo na pierwszym miejscu - w tlumaczeniu Google :

    "Standardowe oświetlenie D65: Rozkład promieniowania z temperaturą barwową 6504 kelwinów (odpowiednik szarego nieba). Standaryzowane są również D50 (preferowane w branży poligraficznej), D55 i D75. Standardowe typy światła zaczynające się od "D" zawierają składniki UV, które nie są widoczne dla ludzi, ale są ważne podczas pracy z powierzchniami fluorescencyjnymi (na przykład dla niektórych rodzajów papieru). Te standardowe rodzaje światła odpowiadają światłu dziennemu z naturalnym składnikiem UV światła słonecznego"

    zrodlo :

    https://de.wikipedia.org/wiki/Normlicht

    tytul sie nazywa " swiatlo znormalizowane"

    obawiam sie , ze koniecznie chcesz przeczyc wszystkiemu co napisze , wszystko jedno co napisze i sam zaczynasz improwizowac na poczekaniu.

    naleze do ludzi , ktorym ciezko jest wcisnac ciemnote.

  8. #208

    Domyślnie

    Dobra Panowie, staram się wyciągnąć jakąś naukę z tej dyskusji, ale robi mi się w głowie coraz większy bajzel.

    Obaj się zgadzacie że aparat jest skonstruowany pod 5500K
    Teraz Tom01 mówi że kalibrujemy na 6500K aby uzyskać standard. a Ty Nican aby na 5500K aby uniknąć pogorszenia jakości podczas korekcji BW.
    Tom01 przytacza normy i standardy czyli jeżeli dobrze zakładam, jego typ kalibracji da mi biel zbliżoną do tego co wyświetla się większości. Ty Nican jak dobrze nadążam te różnice w BW traktujesz jako rzecz gustu podczas kalibracji lub wskazujesz 5500K jako zgodność z aparatem aby uniknąć straty jakości obrazu pomimo jego ocieplenia .

    Teraz dla mnie pod internet proces kalibracji jaki sugeruje Tom01 będzie najlepszy bo efekt końcowy będzie standaryzowany, kompletnie pomijam druk itd?.

  9. #209

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Tom01 Zobacz posta

    PS. Iluminant D65 nie jest zalecany jako uśredniony wzorzec źródła światła dziennego. To jest oczywista konfabulacja. Wiele dziesięcioleci temu, ten standard był zalecany w przemyśle. Iluminantem światła dziennego jest D50 co jest opisane w kilku normach np ISO 3664, ISO 3668.
    troche wqrzylo mi to bajdurzenie.

    prosze znalazlem piekny artykul w j - polskim - politechniki wroclawskiej

    cytat

    "4) Iluminanty dzienne o ogólnym symbolu DTC–rozkład widmowy odpowiada rozkładowi mocy uśrednionego promieniowania dziennego w różnych porach dnia, przy różnym stopniu zachmurzenia i na różnej szerokości geograficznej (D65–krajów europejskich); najważniejszym z tego typu iluminantów jest D65(TC=6500K)."

    zrodlo ( gdzies tak w 1/5 artykulu ):

    http://www.if.pwr.edu.pl/~wozniak/ko...miary_barw.pdf

    to juz tylko tak dla formalnosci podaje.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez 90s Zobacz posta
    Dobra Panowie, staram się wyciągnąć jakąś naukę z tej dyskusji, ale robi mi się w głowie coraz większy bajzel.

    Obaj się zgadzacie że aparat jest skonstruowany pod 5500K
    Teraz Tom01 mówi że kalibrujemy na 6500K aby uzyskać standard. a Ty Nican aby na 5500K aby uniknąć pogorszenia jakości podczas korekcji BW.
    Tom01 przytacza normy i standardy czyli jeżeli dobrze zakładam, jego typ kalibracji da mi biel zbliżoną do tego co wyświetla się większości. Ty Nican jak dobrze nadążam te różnice w BW traktujesz jako rzecz gustu podczas kalibracji lub wskazujesz 5500K jako zgodność z aparatem aby uniknąć straty jakości obrazu pomimo jego ocieplenia .

    Teraz dla mnie pod internet proces kalibracji jaki sugeruje Tom01 będzie najlepszy bo efekt końcowy będzie standaryzowany, kompletnie pomijam druk itd?.

    potocznie swiatlem bialym nazywamy swiatlo w zakresie 4000 K ( Biel natualna) do 6500 K - Biel zimna. 3500 K jest tzw Biela ciepla , ale tu mozna dyskutowac , czy aby nie jest juz " zolc"

    w duzym stopniu to rzecz smaku i gustu jaka Biel nam odpowiada.
    z punktu widzenia techniczengo stosuje sia zasade, iz nalezy uzywac tego samego standardu w calym torze.
    dla aparatow standardem jest 5500 K , tak wiec jesli zalezy nam na oddaniu takim samym barw z mozliwie malymi stratami wiec nalezaloby te sama temp. stosowac jako punkt bieli w monitorze.

    Zreszta jeden Profili , ktory przytoczyles ustawia PB dla 5500K i daltego jest nazywany "photo" - to jest swiadomy wybor autorow programu.

    Jak juz pisalem , nie jest bledem jesli ustawisz Jakis inny , Taki ,ktory Ci odpowiada , przy ktorym czujes sie komfortowo.
    Nie ma jednego obiektywnego kryterium , ktory nalezy bezwzglednie stosowac. Jest to po czesci rowniez rzecz gustu.

    Kryterium obiektywnym byoby jeden Standard dla calego toru , ale czy sie swiat zawali , jesli zastosujemy dwa ?

    A poniewaz nie ma jednego zawsze najelpszego standardu , dlatego stosuje sie rozne Profile.
    Inny moze byc lepszy dla zdjec robionych w nocy , inny dla zdjec w dzien.

    Na pewno z tych profili , ktore pokazales wybralbym ten o nazwie Photo - obszar barw jest praktycznie ten sam , PB 5500 odpowiada standardowi fotograficznemi , zakres luminancji ( jaskrawosci ) ile pamietam byl o 40% wiekszy , oznacza to wieksza dynamike przekazywania barw.

    to tak tylko na podstawie " golych " liczb.
    najlepiej ocenic na oko , co bardziej akceptujesz.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 24-05-2018 o 11:09

  10. #210

    Domyślnie

    No właśnie ja chce uzyskać profil pod standard. Bo jak zmieniam profile pomiędzy 5500K a 6500K to jeden jest za ciepły drugi za zimny. Tutaj wyznacznikiem nie jestem ja tylko chęć trafienia w jak największą grupę odbiorców. Czyli aby jak publikuje w sieci ten BW był jak najbardziej zbliżony. Problem widzę w tym że jeżeli będę pracował na profilu z 6500K i ocieplał zdjęcie to na 5500K będzie już przesadzonym obrazem i odwrotna sytuacja. Na razie z waszej rozmowy moim zdaniem z tego co wywnioskowałem to pod internet i w moim przypadku dzielenia włosa na 4. Optymalnie sugestia Tom01 jest sensowna.
    Aparat 5500K monitor 6500K i mamy środek. Ewentualnie kalibrować na 6000K przyjmując że obaj macie po części racje.
    Twoje argumenty o degradacji obrazu podczas zmiany BW w LR przemawiają do mnie i takie sytuacje będę korygował odszumowaniem i nie jest to też jakiś wielki problem zwłaszcza na LR
    Celowo pomijam printy bo tutaj mamy konkretne nośniki, maszyny i osobne profile, co innego ten chaos wyświetlaczy i sprzętu w sieci.Poza tym widzę efekt końcowy i zawsze mogę go skorygować.


    Nie chce się też kierować moimi preferencjami bo w takim przypadku mógłbym sobie kalibrować monitor jakby mi się żywnie podobało, w końcu tylko u siebie bym to wyświetlał.

    Porobiłem kilka profili z różnym WB i wygląda że będę musiał faktycznie zmienić kalibrator bo poza BW są też znaczące różnice zwłaszcza w czerniach. A przecież wyniki powinny być takie same. Nie będę się żalił że wyczytałem że ten kalibrator będzie bardzo dobrym wyborem do porządnej kalibracji.

    Teraz takie pytanie czy widzicie detale w przedniej oponie, (bok dolna część opony) i z tyłu na bieżniku?

Strona 21 z 30 PierwszyPierwszy ... 111920212223 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 04-08-2016, 10:48
  2. Mac vs.pc+eizo cs230
    By ralphparad in forum Komputery
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 01-03-2015, 13:26
  3. EIZO ColorEdge CS230
    By Kaziu666 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-12-2013, 23:55
  4. Display port - HDMI
    By Majek in forum Komputery
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-08-2011, 21:23
  5. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 25-07-2011, 23:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •